Türkiye'de üretilen bazı gıda maddelerinin fosfor değerleri
Phosphorus quantity of some foods which are produced in Turkey
  1. Tez No: 123727
  2. Yazar: SERDAR ALP SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİF KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1052
Özet
45 ÖZET Türkiye'de Üretilen Bazı Gıda Maddelerinin Fosfor Değerleri İnsan organizmasının gelişimini sağlayabilmesi için ihtiyaç duyduğu mineral maddelerden biri olan fosfor; kemik ve dişlerin yapı taşıdır. Bu sebeple vücudun gerekli miktarda fosfor alması önemlidir. Ayrıca fosfor metabolizmada önemli rol oynayan bazı koenzimlerin yapısında vardır. Yetişkin bir insan için fosfor ihtiyacı günlük 0,8-1,2 g' dır. Fosforca zengin gıdaların genel olarak yüksek proteinli gıdalar, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, kurutulmuş meyveler ve yeşil sebzeler gibi gıdalar olduğu bilinmektedir. Bu gıdalardan biri olan yüksek proteinli deniz ürünlerinden ton balığı konservesi, sardalya konservesi, hamsi konservesi ve dondurulmuş karidesin fosfor içeriği bu araştırmada incelenmiştir. Laboratuar çalışmalarında materyal Ankara'da tüketicilerin alış-veriş yaptığı marketlerden rasgele örneklem ile seçilerek temin edilmiş ve 25 'er örnekten 4 çeşit ürün için toplam 100 örnekte gravimetrik yöntemle rutubet miktar tayinleri, spektrofotometrik yöntemle de fosfor miktar tayinleri yapılmıştır. Laboratuar araştırması yapılan işlenmiş deniz ürünlerinden; ton balığı konservesi, sardalya konservesi, hamsi konservesi ve dondurulmuş karides örneklerinde sırasıyla; fosfor miktarları ortalama, 147,72 mg/100 g, 363,79 mg/100 g, 331,31 mg/100 g ve 178,12 mg/100 g, rutubet miktarları ortalama, 53,67 mg/100 g, 53,96 mg/100 g, 59,23 mg/100 g ve 79,67 mg/100 g, kuru maddede fosfor miktarları ortalama, 324,87 mg/100 g, 791,1 mg/100 g, 814,19 mg/100 g ve 882,81 mg/100 g olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, zengin protein içeriğinin yanında ton balığı, sardalya, karides ve hamsi gibi deniz ürünleri zengin fosfor içerikleri bakımından da önde gelen gıdalardandır. Anahtar Kelimeler : Balık, beslenme, deniz ürünleri, fosfor, gıda.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Phosphorus quantity of some foods which are produced in Turkey. Phosphorus has not only got vital importance for human organism development but also it has got an essential importance for bones and teeth. For this reason daily phosphorus intake is a very important subject. On the other hand phosphorus is found at the structures of coenzymes which have got important roles at the metabolism. Phosphorus quantity for adults is accepted about 0,8-1,2 g/day. High protein content foods, fabaceaes, oil seeds, dried fruits and green vegetables are known as good sources of phosphorus. In this study sea products' - tinned tunnies, tinned sardines, tinned sprats' and frozen shrimps phosphorus content is researched quantitatively. For laboratory studies materials are obtained from Ankara consumers' markets. Examples are taken by fortuitous methods. Analyses are done on 4 group products, 25 examples are taken for each group. Totally 100 examples are analysed. Moisture analyses are carried on by gravimetric methods, phosphorus analyses are carried on by spectrophotometric methods. Tinned tunnies, tinned sardines, tinned sprats' and frozen shrimps; mean valve phosphorus contents are found 147,72 mg/100 g, 363,79 mg/100 g, 331,31 mg/100 g and 178,12 mg/100g, mean valve moisture contents are found 53,67 mg/100 g, 53,96 mg/100 g, 59,23 mg/100 g and 79,67 mg/100 g, mean valve phosphorus contents in dry component are found 324,87 mg/100 g, 791,1 mg/100 g, 814,19 mg/100 g and 882,81 mg/100 g. As a result; tunnies, sardines, shrimps and sprats' are not only rich sources for protein but also rich sources for phosphorus. Keywords : Fish, food, nutrition, phosphorus, sea products.