Ankara bölgesi klasman futbol hakemlerinin fiziksel performans ve somatotip özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical fitness and somatotype characteristics of Ankara district soccer referee
- Tez No: 123732
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİTAT KOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma her geçen gün hızlanan ve tempo kazanan ekonomik yönüyle de bir endüstri halini alan futbol oyununun yönetimi için seçilen futbol hakemlerinin bazı fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi, klasmanlar arası karşılaştırılması ve hakemlerin vücut kompozisyonu değerleri ile fiziksel performans değerleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma kapsamında Ankara Bölgesinden 92 klasman futbol hakeminin yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, antrenman yaşı değerleri alınmış, 50 metre sürat, 200 metre süratte devamlılık, 12 dakika dayanıklılık koşu testleri ile vücut yağ yüzdesi, somatotip hesaplamaları uygulanmıştır. Uygulanan somatotip hesaplamalarla deneklerin endomorfik, mezomorfik, ekdomorfik yapı komponentleri ile vücut kütle indeksi değerleri bulunmuştur. Test sonuçları ve hesaplamalar varyans analizi tekniği ile analiz edilmiş klasmanlar arası farklılıkların tespiti için Duncan testi uygulanmıştır. Somatotip değerler ile fiziksel performans değerleri arasındaki ilişkinin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the physical fitness parameters of referees, compare referees among classifications and investigate the relationship between body mass index values and physical performance values of referees. In this study 92 classified referees who are in ankara district were used. Referees' height, weight values and ages were taken. 50 meters, 200 meters and 12 minute Cooper tests were applied to referees. Body fat percentage and somatotype estimations were used. The referees' endomorphyic, mezomorphyic, ecthomorphyic structure components and body mass index were found by using somatotype estimations. The results of the test and estimations were analyzed by analysis of varyans technique. To determine the differences among referees' levels, Duncan test was used. SPSS program was used to analyze the relationship between somatotype values and physical performance values.