Karpal tünel cerrahi tedavisinde standart açık teknik ile alet yardımlı mini açık tekniğin karşılaştırılması
Comparison of standard open technique and mini open technique using device in carpal tunnel syndrome surgery treatment
  1. Tez No: 466461
  2. Yazar: UĞUR ONUR KASMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Son yıllarda karpal tünel sendromu (KTS) cerrahi tedavisinde standart açık tekniğin (SAT) yanında, endoskopik teknik ve alet (Knifelight) yardımlı mini açık teknik (AYMAT) gibi çeşitli cerrahi teknikler geliştirilmiştir. AYMAT'ın, SAT kadar başarılı olabileceğinin yanı sıra; hastaların günlük aktivitelere ve işe dönmelerinde zaman kazandırabileceği hipotezi öne sürülmüştür. Amaç: Bu çalışmada SAT ile AYMAT'ın etkinliğini klinik ve elektrofizyolojik olarak karşılaştırmak, insizyon bölgesi ile ilgili komplikasyonları saptayıp karşılaştırmak ve hastaların günlük yaşam aktivitelerine/işlerine geri dönüş sürelerini kıyaslamak amaçlanmıştır. Yöntem: KTS nedeniyle tek taraflı ameliyat edilmiş hastalar taranmış, SAT grubuna 15 ve AYMAT grubuna 14 hasta dahil edilmiştir. Gruplar demografik veriler, ağrı (VAS: vizüel analog skala), parestezi (VAS), beceriksizlik (VAS), güçsüzlük (VAS), Boston semptom şiddet ve fonsiyonel durum ölçeği, fizik muayene bulguları, kavrama gücü (kg), elektrofizyolojik bulgular (distal motor latans, median sinir duyu ve motor iletim hızları ve aksiyon potansiyeli amplitüdleri) açısından ameliyat öncesi ve sonrası 10. haftada karşılaştırılmıştır. Gruplar ayrıca ameliyat süresi (dk.), insizyon uzunluğu (mm), günlük aktivitelere başlama süresi (gün), işe geri dönüş süresi (gün), ödem, skar hassasiyeti, pillar ağrısı, skar hipertrofisi ve memnuniyet açısından da kıyaslanmıştır. Sonuçlar: Her iki grup arasında demografik veriler, başlangıç klinik ve elektrofizyolojik verileri açısından anlamlı farklılık yoktur. Her iki grupta ameliyattan sonra semptom ve fonksiyon skorunda anlamlı değişim saptanmış olup, gruplar arasında fark yoktur. Kavrama gücünde her iki grupta da anlamlı değişim saptanmamıştır. Elektrofizyolojik parametrelerden sadece distal motor latansta (her iki grupta) ve duyu amplitüdünde (AYMAT grubunda) düzelme saptanmışken, diğer paramatrelerde düzelme saptanmamıştır. AYMAT grubunda SAT grubuna göre istatistiksel olarak ameliyat süresi daha kısa , insizyon uzunluğu daha az, günlük aktivitelere başlama süresi daha kısa; ödem, skar hassasiyeti ve skar hipertrofisi görülme oranı daha düşüktür. Tartışma: KTS'de alet yardımlı mini açık teknik, standart açık tekniğe göre benzer klinik ve elektrofizyolojik etkinliğe sahipken, yan etki ve günlük aktivitelere dönüş açısından daha avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
Background: In recent years, in addition to conventional open technique (COT), various other surgical techniques such as endoscopic technique and minimally invasive technique using Knifelight (MITUK) for the treatment of carpal tunnel syndrome (CTS) have been introduced. It is claimed that MITUK not only could produce satisfactory results like COT but also decrease the time to return to work Objectives: The present study aimed to compare the release results of COT with MITUK clinically as well as electrophysiologically. Moreover, the detected complications at the incision area and needed time to return to daily activities were compared. Methods: Unilaterally operated patients with CTS were scanned and 15 patients were enrolled in COT and 14 patients were enrolled in MITUK groups. Preoperative as well as postoperative demographic and specific characteristics of patients such as: the magnitude of pain (VAS: visual analog scale), paresthesia (VAS), clumsiness (VAS), weakness (VAS), Boston symptom severity and functional status scale, physical examination findings, grip strength (kg), electrophysiological findings (distal motor latency, median nerve sensory and motor velocities, and action potential amplitudes) were compared across groups at the 10th week. Additionally, groups were compared in terms of procedure duration (minutes), incision length (millimeters), time to return to daily activities (days), time to return to work (days), edema, scar tenderness, pillar pain, hypertrophy of the scar and patient's satisfaction. Results: There was no significant difference regarding demographic, initial clinical and electrophysiological information between groups. In both groups, there was a similar significant postoperative change in symptom and function scores. There was no significant change regarding grip strength in both groups. Out of all electrophysiologic parameters, the only recovery was observed in distal motor latency (for both groups) and sensory amplitudes (for MITUK group only). Compared to COT group, MITUK group's mean duration of the procedure, incision length and time needed for returning daily activities were lower. Additionally, the incidence rate of edema, scar tenderness and hypertrophy of the scar were relatively lower in MITUK group. Discussion: Even though minimally invasive technique using Knifelight for the treatment of CTS produced similar results to the conventional open technique; side effects and time to return to daily activities gave MITUK a considerable advantage over COT.