Ankara bölgesi klasman futbol hakemlerinin kişilik özelliklerinin incelenmesi
To investigation the personel characteristics the football referees in the area of Ankara
- Tez No: 211817
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Durum saptaması olan bu araştırma, Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde görev alan futbol hakemlerinin kişilik özelliklerini saptamak ve çeşitli değişkenlere göre aralarındaki farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2005-2006 futbol sezonunda Ankara Bölgesine kayıtlı 6 Bayan ve 62 Erkek olmak üzere 68 profesyonel futbol hakemi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Ankara bölgesi klasman futbol hakemlerinin kişilik özelliklerini belirlemek için ?Sıfat Tarama Listesi? (Adjective Check List) adlı kişilik testi ile ?Hakem Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler ; iki grubun karşılaştırılması için Mann- Whitney ?U? ve ikiden çok grubun karşılaştırılması için Kruskal Wallis testleri ile analiz edilmiştir. İşlemler için ACL bilgisayar programı ve SPSS for Windows paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; 1. Örneklem grubunu oluşturan Ankara Bölgesi Klasman Futbol Hakemlerinin en baskın beş kişilik özelliğinin; ideal benlik, başatlık, özgüven, yaratıcı kişilik ve düzen olduğu görülmektedir. 2. Hakemler klasman alt ölçeğine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 3. Hakemler cinsiyet değişkenine göre danışmaya hazır bulunuşluk alt ölçeğinde anlamlı bir farklılık göstermektedir 4. Hakemler meslek değişkenine göre şefkat alt ölçeğinde anlamlı bir farklılık göstermektedir. 5. Hakemler eğitim durumu alt ölçeğine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 6. Hakemler ekonomik durum değişkenine göre duyguları anlama, şefkat, yakınlık, danışmaya hazır oluş ve ideal benlik alt ölçeklerinde anlamlı farklılık göstermektedir. 7. Hakemler hakemliği seçme değişkenine göre sebat, düzen, değişiklik ve yaratıcı kişilik alt ölçeklerinde anlamlı farklılık göstermektedir. 8. Hakemler memnuniyet değişkeni derecesine göre sebat, düzen, bağımsızlık, saldırganlık, değişiklik ve uyarlık alt ölçeklerinde anlamlı farklılıklar göstermektedir. 9. Hakemler çalışma süresi alt ölçeğine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 10. Hakemler yaş değişkenine göre sebat ve düzen alt ölçeklerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to identify and differentiate the characteristics of football referees charged in Turkish Professional Football Leagues on the basis of the following criteria. The sample of research is composed of 68 prefessional football refereas 6 females 68 males, who are registered in Ankara district in 2005-2006 football season. The personality test of ?Adjective Check List? and ?Personal Information Forms for Referees? have been used to identify the characteristics of Ankara District Classified Football Referees. Data obtained from research are analysied with Mann-Whitney ?U? test in order to compare two groups and Kruskal Wallis test in order to compare more than two groups. For these proceedings ACL computer programme and SPSS for Windows programme are used. According to the findings; 1. The most dominant five characteristics of the Ankara District Classified Football Referees forming the sample group are seen as; ideal self, dominance, self confidence, creativity and orderliness. 2. No significant difference has been observed on the sub scale of referees? classification. 3. A significant difference is observed among the male and female referees on ?readiness for asking advise? sub scale. 4. Referees are observed to differ on the ?affection? sub scale according to their occupations. 5. No significant difference has been observed on the sub scale of referees? education.. 6. Referees on the basis of their economic situation, differ on ?empathy, affection, proximity, readiness for asking advice and ideal self? sub scales. 7. According to the differences in their choice of becoming a referee, ?perseverence, orderliness, independence, tolerance for change and creativity? sub scales were observed to be significantly different among referees. 8. Referees show a significant difference on the basis of ?perseverence, orderliness, independence, agressiveness, tolerance for change and obedience? sub scales according to their job satisfaction degrees. 9. According to work time sub scale, no significant difference is observed. 10. According to the age variable of referees, there is a meaningful difference on ?perseverence and orderliness? sub scales.