Visceral leishmaniasis'li köpeklerde serum C-reaktif protein üre ve kreatinin düzeyleri
C-reactive protein, urea and creatinin concentrations in canine visceral leishmaniasis
- Tez No: 123738
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Visceral Leishmaniasis'li Köpeklerde Serum C-reaktif Protein, Üre ve Kreatinin Düzeyleri. Çalışmada, köpek leishmaniasis tanısındada yardımcı, hastalığın ciddiyet ve tedavisinin takibi hakkında önemli bilgiler verebileceği düşüncesiyle, serum C-reaktif protein, üre, kreatinin ve toplam protein düzeyleri araştırıldı. Çalışmamız Ege Bölgesi Aydın İli Kuşadası İlçesi ve Denizli İli'nin bazı köylerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya, CanL tanısı konulmuş 38 ve kontrol grubu olarak da 22 sağlıklı toplam 60 köpek dahil edildi. Köpeklerde, serum CRP, üre, kreatinin ve toplam protein düzeyleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
C-reactive Protein, Urea and Creatinin Concentrations in Canine Visceral Leishmaniasis. In the present study, we aimed to investigate the serum levels of CRP, urea, creatinin and total protein so as to support the diagnosis detect the severity of illness monitor the post- therapy period. Our study was performed in Kusadasi town belonging to Aydin city and two villages of Denizli city which are endemic regions for CanL. A total of 60 dogs have been included, 38 parasitologically and/or serologically proven CanL cases and 22 healthy dogs for control, to our study. The serum levels of CRP, urea, creatinin and total protein of each dog were measured.