Farklı selüloz türevleri kullanılarak hidrofilik matris tipi sürekli etkili tablet formülasyonlarının hazırlanması
Preparation of sustained release hydrophilic matrix tablets with using different cellulose derivatives
- Tez No: 123778
 - Danışmanlar: PROF.DR. TAMER BAYKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
100 ÖZET Farklı Selüloz Türevleri Kullanılarak Hidrofılik Matris Tipi Sürekli Etkili Tablet Formülasyonlarının Hazırlanması Bu çalışmada Verapamil HCFin farklı molekül ağırlığına sahip HPMC türleri ile doğrudan basım yöntemi kullanılarak sürekli etki sağlayan hidrofilik matris formları oluşturulmuştur. Çalışmada 120 mg etkin madde içeren tabletler HPMC 100 LV, HPMC 15M ve HPMC 100M kullanılarak ve her bir formülde mikrokristal selüloz, laktoz ve bunların karışımlarının (Microcel PH 101, Cellactose 80, Ludipress CLE, Pharmatose DCL 1 1) yer alması ile hidrolik press kullanılarak tabletler hazırlanmış, tabletlere etkin maddenin pH 1,2' den pH 6,8'e değişen çözünme ortamında, USP Yöntem 2 ile çözünme hızı testleri yapılmıştır. Kullanılan polimerlerin tümünün hidrofilik olmaları ve şişerek etkin madde salimim yavaşlatmaları nedeniyle her bir polimeri içeren tüm formülasyonlarda şişme değerleri saptanmıştır. Etkin maddenin ilaç şeklinden salım hızlan, şişme değerlerini de içerecek şekilde kinetik modellerin uygulanmasıyla yorumlanmıştır. Etkin maddenin analitik yönteminin doğruluğunun kanıtlanması- yöntem validasyonu; üç önemli performans kriterlerinin test edilmesi ile kanıtlanmıştır. Verilen formüller üzerinde yapılmış olan in vitro çözünme hızı deneyleri sonucunda USP XXIV Me Verapamil HCI sürekli etkili formu için verilen farmakope sınırlarına yakın bir formülasyonun (FM1) çalışılan polimer ve doğrudan tabletleme ajanlarıyla elde edilebileceği tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Verapamil HCI, HPMC, Sürekli etki, Hidrofilik matris
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY Preparation of Sustained Release Hydrophilic Matrix Tablets with Using Different Cellulose Derivatives In this study, sustained release hydrophilic matrix formulations of Verapamil HCI with HPMCs which have different molecular weights were prepared by using direct tableting method. Tablets, containing 120 mg drug were prepared with couple of polymer and direct tabletting agent. Selected polymers are HPMC 100 LV, HPMC 15M, HPMC 100M and the direct tabletting agents are Microcel pH 101, Cellactose 80, Ludipress CLE and Pharmatose DCL 11. Tablets were prepared by using a hydraulic press. Dissolution rate of drug from the tablets was examined according to USP Method 2 in half- change dissolution media (media changed pH 1,2 to pH 6,8). Because of the hydrophilic polymers that slow drug release by swelling mechanism, the swelling degree of all formulations was determined. Release rate of drug was explained by kinetic models including swelling behaviours. The analytical method validation of the drug was examined by three important performance criterias. According to the sustained release formulation limits of Verapamil HCI which take place in the USP XXIV, a formulation that is suitable to the limits of USP XXIV was achived by using the selected polymers and direct tabletting agents. Key words : Verapamil HCI, HPMC, Sustained release, Hydrophilic matrix