Antihiperlipidemik Simvastatin'in çeşitli voltametrik tekniklerle miktar tayini
Determination of antihiperlipidemic simvastatine using various voltammetric techniques
- Tez No: 123777
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL A. ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
132 ÖZET Antihiperlipidemik simvastatin'in çeşitli voltametrik tekniklerle miktar tayini Simvastatin'in yükseltgenme davranışı camsı karbon elektrot üzerinde ve hidroalkolik ortamda (20 : 80 metanol : H20, pH aralığı 1,5 - 11,06), DV, DTV, DPV ve KDV teknikleri kullanılarak çalışıldı. Deneyler destek elektroliti yapısının, pH'ın ve potansiyel tarama hızının reaksiyon üzerindeki etkilerini incelemek amacı ile BR, fosfat ve asetat tamponları ve 0,1 ve 0,5 M H2SO4 destek elektrolitleri içerisinde geniş bir potansiyel tarama aralığında gerçekleştirilmiştir. Molekül yüksek pozitif potansiyellerde tersinmez olarak yükseltgenmektedir. Analitik amaçlar için en uygun koşullar belirlenmiş ve DPV ve KDV yöntemleri simvastatin'in miktar tayini için seçilmiştir. DPV ve KDV teknikleri kullanarak simvastatin'in 0,1 M H2SO4 destek elektroliti içerisinde (% 20 metanol) 2x1 0-6 - 1x1 04 M derişim aralığındaki çözeltilerinde iyi oluşmuş voltametrik cevaplar alınmıştır. Yöntemlerin uygulanabilirliği, simvasatin'in farmasötik dozaj formlarında ve insan serumu uygulamaları ile gösterilmiştir. Yöntemlerin doğruluğu, kesinliği, seçiciliği, duyarlığı, tekrar edilebilirlikleri (gün içi ve günler arası) istatistiksel olarak araştırılmıştır. Sonuçlar Amerikan Farmakopesi 24'ün simvastatin için önerdiği YBSK yöntemi ile kıyaslanmış ve iyi bir uyum bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Simvastatin, antihiperlipidemik ajan, voltametri, miktar tayini, tablet, biyolojik sıvı
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY Determination of antihiperlipidemic simvastatine using various voltammetric techniques. The oxidative behaviour of simvastatin was studied in hydroalcoholic media (20 : 80 methanol - H20, pH range 1,5 - 11,06) at glassy carbon electrode using CV, LSV, DPV and SWV techniques. Tests were performed in BR, phosphate and acetate buffers and in 0,1 M and 0,5 M H2SO4 solutions in a broad scan rate interval in order to see the effects of nature of the supporting electrolyte, pH and scan rate on the reactions. Molecule was irreversibly oxidized at high positive potentials. Optimum conditions for analytical applications were determined and DPV and SWV techniques were selected for the determination of simvastatin. Using DPV and SWV techniques, simvastatin yielded well - defined voltammetric responses in 0,1 M H2SO4 (20 % methanol) for the determination of simvastatin in the range of 2x1 0-6 - IxlO4 M for both techniques. The applicability of the proposed methods were shown by the analysis of pharmaceutical dosage forms of simvastatine and human serum. The accuracy, precision, selectivity, sensitivity, repeatability (within day), reproducibility (between days) of the methods were tested statistically. Results were compared with USP 24 which involves a HPLC method for simvastatin tablets and found in a good agreement. Key Words : Simvastatine, antihiperlipidemic agent, voltammetry, determination, tablet, biological fluids.