İnflamatuvar paranazal sinüs hastalıklarında düşük doz BT uygulaması
  1. Tez No: 123803
  2. Yazar: UĞUR AKTI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
ÖZET AMAÇ inflamatuvar paranazal sinüs hastalığı araştırılan hastalarda standart ve düşük doz BT ile anatomik yapı ve bulguların saptanma oranları karşılaştırılarak düşük doz BT nin tanısal değerini araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM Toplam 30 hastaya standart ve düşük dozda PNS BT tetkiki yapıldı. Standart doz parametreleri 120 kV, 5mm kesit aralığı ve kalınlığı (OMK' ye gelince 3mm' ye indirildi), 110 mA olarak seçildi. Düşük doz uygulamada sadece mA 22' ye düşürülerek diğer tüm parametreler sabit tutuldu. Her bir hastada sağ ve sol tarafta toplam 10 sinonazal anatomik oluşum yapı (toplam 300 yapı) ve yumuşak doku değişikliklerinin izlenebilirlik ve seçilebilirlik düzeyleri puanlandırma yapılarak değerledirmeye alındı. BULGULAR Standart dozda toplam 297, düşük dozda 296 sinonazal anatomik oluşum seçilebilirken, standart dozda 3, düşük dozda 4 yapıyı ayırt edilemedi. Yumuşak doku değişikliklerinin ve anatomik varyasyonların tümü her iki doz BT' de aynı derecede tespit edildi. Sinonazal anatomik oluşumları, yumuşak doku değişikliklerini ve anatomik varyasyonları gösterme açısından her iki doz BT arasında istatiksel fark saptanmadı. SONUÇ Bu çalışmada kullanılan düşük doz BT protokolünün, yeterli kalitede görüntü sağlayarak inflamatuvar paranazal sinüs hastalıklarının değerlendirilmesinde güvenle kullanılabileceği görülmüştür. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE The aim of this study was to investigate the diagnostic value of low dose CT (Ld-CT) by comparing the identification rate of sinonasal anatomical structures and inflamatory changes at the low ? standart dose CT (Sd-CT). MATERIALS AND METHODS A total of 30 patients who were referred to CT scan for the assesment of paranasal sinuses underwent CT examinations at both standart (110 mA, 120 kV, 5 mm colimation ( 3 mm colimation at the level of ostiomeatal unit)) and low dose ( 22 mA, 120 kV, 5 mm colimation ( 3 mm colimation at the level of ostiomeatal unit)). Ten sinonasal anatomical structures (five on the right and five on the left) and inflamatory mucosal changes were recorded for each patient. The detectability and conspicuity leves were scored for each finding. RESULTS A total of 297 sinonasal anatomical structure were identified at Sd- CT, whereas 296 structures were detected at Ld-CT. Inflamatory mucosal changes and anatomical variations were equally identified at both Sd-CT and Ld-CT. There was no statistically significant difference between Sd-CT and Ld-CT in the detection of anatomical structures, variations and inflamatory changes. CONCLUSION The low dose CT protocol used in this study provided images of adequate quality, and proved to be used reliably in the evaluation of normal and diseased paranasal sinuses. 39