Hipertansiyonlu hastalarda sol ventrikül yapı ve fonksiyonları (sistolik ve diyastolik) ile kan insülin düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 123861
  2. Yazar: BEKİR KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ASUMAN KAFTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET İnsülin direnci ve hipertansiyon genellikle birlikte daha sık oranda görülmektedirler. Bu patolojiler ayrı ayrı değerlendirildiklerinde kardiyak yapı ve fonksiyonları etkilemektedirler. Ancak birlikte bulunduklarında kardiyak yapı ve fonksiyonlar üzerine olan etkilerini araştıran çalışmalar sınırlı sayıda olduğundan çalışmamızı bu amaca yönelik planladık. Bu amaçla hipertansiyon tanısı konmuş 73 vaka ile daha önce hipertansiyon tanısı konmamış, kan basıncı normal değerlerde olan 16 hasta incelemeye alındı ve bu hastalarda kardiyak yapı ve fonksiyonu ile kan insulin, lipid, üre, kreatinin, açlık kan şekeri değerleri araştırıldı. Hastaların kardiyak yapı ve fonksiyonu araştırılırken ekokardiyografik inceleme yöntemleri kullanıldı. Ortaya çıkan değerler SPSS-10 bilgisayar istatistik programı uygulanarak karşılaştırıldı. Değerlendirmelerimiz sonucunda hipertansiyonu olan grupta, kardiyak yapı ve fonksiyonları ile kan insülin düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler saptadık. İnsülin değerleri normal aralığın ortalamasının üstünde yer alan grupta sadece kardiyak yapıda etkilenme olduğunu, hipertansiyonluların tümü ile kan basıncı kontrollü ve kontrolsüz grupta ise kardiyak yapı ve fonksiyonların etkilendiğini bulduk. Antihipertansif ilaç kullanımının kan lipid, insülin, üre, açlık kan şekeri üzerine olumsuz, kardiyak yapı ve fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri olabileceğine ilişkin sonuçlar elde ettik. Sonuç olarak, hipertansiyonu bulunan hastalarda kardiyak yapı ve fonksiyonunda etkilenme olabileceği, kardiyak yapı ve fonksiyonlardaki etkilenmenin derecesinin, kan insülin düzeyleriyle ve kan basıncının kontrolüyle değişime uğrayabileceği, ayrıca kullanılan antihipertansif ilaçların bu etkileşmeyi düzeltirken istenmeyen biyokimyasal sonuçlara da neden olabileceği kanısına vardık. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hyperinsulinemia and hypertension are usually more frequently seen in combination. Both hyperinsulinemia and hypertension affect cardiac structure and function alone. There is limited study in the literature investigating their effects on cardiac structure and function. In this study we aimed to investigate their adverse effects on cardiac structure and function. We included 73 cases diagnosed with hypertension previously, and 16 cases with normal blood pressure values. We using transtoracic echocardiography, to determine cardiac structure and function. We checked blood insulin, lipid, BUN, kreatinin and fasting blood glucose levels in these patients. On these patients we used SPSS-10 for statistical analysis. In our study we found that the effects of hypertension on cardiac structure and function were correlated with blood insulin levels in patients with hypertension. Patients with higher insulin levels had only abnormal cardiac structure. But all hypertensive patients had both abnormal cardiac structure and functions. We also found that antihypertensive medication use may have adverse effects on blood lipid, insulin, urea, fasting blood glucose levels but may improve cardiac structure and function. As a result we found that hypertensive patients had both abnormal cardiac structure and function. This effect of hypertension on cardiac structure and function was correlated with blood insulin levels and control of hypertension. However the use of antihypertensive medications may have adverse effects on blood lipid, insulin, urea, and fasting blood glucose levels. 64