Saccharomyces boulardii'nin fonksiyonel dispepsili hastalarda dispeptik semptomlar, antibiyotiğe bağlı ishali önleme ve helicobacter pylori eradikasyonu üzerine etkinliği
The effect of saccharomyces boulardii on dispeptic symptoms, antibiotic associated diarrhea and helicobacter pylori eradication in functional dispepsia
- Tez No: 123870
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN SOYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Saccharomyces boulardii bir probiyotik ajan olup antibiyotiğe bağlı ishallerin önlenmesinde ve tedavisinde kullanımı konusunda son yıllarda çalışmalar yapılmaktadır. Fonksiyonel dispepsi toplumda oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Fonksiyonel dispepsi ile H.pylori'nin ilişkisini gösteren araştırmalar yayınlanmıştır. H. pylori ile infekte fonksiyonel dispepsili hastalarda H.pylori eradikasyonunun dispeptik semptomlarda düzelmeye neden olduğunu gösteren çalışmalar da vardır. Günümüzde H.pylori eradikasyonu için antibiyotikler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı S.boulardii'nin fonksiyonel dispepsili hastalarda H.pylori eradikasyonu üzerindeki etkinliğini, dispeptik semptomların düzelmesine olan etkisini ve antibiyotiğe bağlı ishalin önlenmesindeki rolünü araştırmaktır. Son 1 yıl içinde üç ay veya daha fazla süre ile ağrı, epigastrik yanma, bulantı, kusma, şişkinlik, geğirme yakınmaları olan ve üst gastrointestinal endoskopi ile prepilorik antrumdan alınan biyopsilerde H.pylori için CLO, kültür ve sitoloji testleri uygulanıp pozitif olan hastalardan 63 olgu çalışmaya alındı. Hastalar semptomlarına göre skorlanıp iki gruba ayrıldılar. Bir gruba ikili antibiyotik ve proton pompa inhibitörü, diğer gruba ise bu üçlü tedaviye ek olarak S.boulardii 14 gün süre ile verildi. Hastalar 45. gün ve 180. gün kontrollere çağrıldı, semptom skorları ve H.pylori durumları benzer şekilde değerlendirildi. Çalışmaya alınan 63 hastanın çalışma grubunda 24, kontrol grubunda 28 tanesi olmak üzere toplam 52 hasta çalışmayı tamamladı. Her iki çalışma grubundaki hastaların başlangıçtaki semptom skorları ile 45 ve 180. gün semptom skorları hem kendi çalışma grubu içinde hem de iki grup arasında karşılaştırıldığında başlangıç değerlerine göre belirgin düzelme tesbit edildi (p < 0.05). 31Tedaviye S. boulardii eklenmesinin iki grup arasında semptomların düzelmesi yönünden ek bir fayda göstermediği tespit edildi. Her iki grup hastalar 45 ve 180. günler arasında H.pylori eradikasyonları yönünden karşılaştırıldıklarında H.pylori eradikasyonu için tedaviye S.boulardii eklenmesinin ek bir fayda sağlamadığı tespit edildi (p > 0.05). Ayrıca S.boulardii'nin H.pylori eradikasyonu sırasında oluşan ishali önlemede ki etkinliği değerlendirildiğinde her iki grup arasında bir fark tesbit edilmedi (p > 0.05). Sonuçta S.boulardii H.pylori pozitif fonksiyonel dispeptik hastalarda standart tedaviye eklendiğinde; semptomların düzelmesi, H.pylori' nin eradike edilmesi ve tedavi sırasında gelişen ishalin önlenmesinde etkili bulunmamıştır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Saccoharomyces boulardii is a probiotic agent which has been studied in recent years for prevention and treatment of antibiotic induced diarrhea. Functional dyspepsia is encountered rather commonly in the scoiety. There are studies published showing the relation between functional dyspepsia and Helicobacter pylori. There are also studies showing that the eradication of Helicobacter pylori in the infected functional dyspepsia patients causes improvement in dyspeptic symptoms. Today antibiotics are commonly used for the eradication of Helicobacter pylori. The aim of this study is to determine the efficiency of Saccharomyces boulardii in eradication of Helicobacter pylori, improvement of dyspepsia symptoms, and the role it plays in the prevention of antibiotic induced diarrhea. 63 patients having pain, epigastric burning, nausea, vomiting, abdominal distention and belching for three or more months in, the last year and yielding positive CLO, culture and cytology results for the biopsy specimens taken from the prepyloric antrum were admitted to the study. Patients were scored according to their symptoms and were divided into two groups. One group was treated with double antibiotics and proton pump inhibitor while the other group was treated with Saccharomyces boulardii in addition to these drugs for fourteen days. Patients were controlled in the 45. and 180. days for their symptom scores and Helicobacter pylori status. 52 of the 63 patients, 24 from the study group and 28 from the control group completed the study. When the patients' initial symptom scores were compared with the those found in the 45. and 180. days, it was seen that there was a significant improvement in each of the groups separately and between groups (p0.05). In addition, there was no difference found when the effect of Saccharomyces boulardii in the prevention of the diarrhea seen during the eradication of Helicobacter pylori was evaluated (p >0.05). In conclusion, Saccharomyces boulardii has not been found to be effective in Helicobacter pylori positive functional dyspepsia patients when added to the standard treatment in terms of symptom improvement, Helicobacter pylori eradication and prevention of diarrhea seen during the treatment. 34