Premalign serviks lezyonlarında telomeraz aktivitesinin tanısal değeri
The role of telomerase activity in diagnosis of premalignant cervical lesions
  1. Tez No: 123869
  2. Yazar: ERHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKKAN DÜNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
VII. ÖZET Telomerler hücre nükleusundaki kromozomların distal yapılarını oluştururlar. Telomerler sayesinde kromozomlar yapısal bütünlüklerini korumakla kalmaz aynı zamanda rekombinasyon, füzyon gibi kromozomal fonksiyonu bozan anormalliklerden korunurlar. Hücrenin replikatif yeteneği de gene telomer uzunluğunun korunabilmesine bağlıdır. Telomeraz telomerik uçlara spesifik tekrarlayan baz dizileri ekleyen enzimdir. Telomeraz ekspresyonu multistep karsinogenezde hücrenin immortalizasyonu için vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Premalign serviks lezyonları rutin sitolojik taramanın kullanıma girmesinden bu yana bilinen, iyi tanımlanmış, serviks kanserinin öncü lezyonlarıdır. Pap smear testi bu öncü lezyonların saptanmasında primer tarama tetkikidir. Ancak Pap smear testinin yanlış pozitiflik oranı %20'lere ulaşabilmektedir. Bu nedenle premalign serviks lezyonlarının tanısında daha duyarlı ve spesifik tanısal testlerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Biz bu çalışmamızda onkogenezde erken ve önemli bir basamak olarak öne sürülen telomeraz enzim aktivasyonunun premalign servikal lezyonlardaki tanısal değerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza premalign servikal lezyonu tespit edilen 30 hasta ve servikal patolojisi olmadığı doku örnekleriyle gösterilmiş, Pap smear testi normal olan serviks dışı patolojiler nedeniyle histerektomi yapılmış yada servikal biopsi yapılmış 18 kontrol hastası dahil edilmiştir. Telomeraz enzim aktivitesi seviyesi kolposkopik olarak yönlendirilmiş biopsi örneklerinde çalışılmıştır. Telomeraz enzim aktivitesi seviyesi tayini için TRAP assay adı verilen PCR bazlı fonksiyonel bir enzim testi kullanılmıştır. Bu çalışma ile servikal dokuda telomeraz enzim aktivitesinin hem hasta hem de kontrol grubu hastalan içinde çok yüksek oranda eksprese edildiği görülmüştür. Premalign servikal lezyonu olan hastalarda telomeraz enzim aktivite seviyesinin kontrol grubuna oranla istatistiksel anlamlı oranda yüksek olduğu sonucu bulunmuştur. Bu veriler ışığında telomerazın, premalign serviks lezyonlarının tanısında bir tarama testi olarak sensitivitesi %73,3 ve yanlış pozitiflik oram %6,3 olarak hesaplanmıştır. Telomerazın servikal kanser taramasındaki diğer bir kullanım alam, düşük dereceli Pap smear anormalliği olan hastalar arasında ileri değerlendirme gereken vakaların belirlenmesi olabilir. 44
Özet (Çeviri)
VIII. ingilizce özet Telomeres are distal ends of chromosomes. Telomeres not only provide chromosomal stability but also prevent chromosomes from mutations, fusion, and recombination. Replicative capacity of a cell also depends on the maintenance of telomeric length. Telomerase is the enzyme which adds specific base pairs to the telomeric ends of chromosomes. Telomerase is considered as an indispensible event in multi-step carcinogenesis for a cell to attain immortalization. Premalignant cervical lesions are long-known and well-defined precursor lesions of cervical cancer. Pap smear is the principle screening test for detection of these lesions. However the false positive ratio of Pap smear test is quite high, up to 20%. Therefore what one needed in the diagnosis of cervical cancer and its premalignant lesions is more sensitive and specific screening tests. To find such screening test is intense area of investigation. In this study, we aimed to determine the diagnostic value of telomerase enzyme activity level as a diagnostic test in premalignant cervical lesions. 30 patients who are confirmed to have premalignant cervical lesion, determined by cytological biopsies were included in the study. Also 18 patients with normal Pap smear testing who were either undergone hysterectomy for non-cervical pathologies or cervical biopsi were enrolled in the study as to form control group. Telomerase enzyme activity level was determined by so called TRAP assay, a PCR based functional enzyme test. Telomerase enzyme activity of cervical biopsy specimens were found to be expressed in a very high proportion of both patient and control groups. Telomerase enzyme activity levels in premaignant cervical lesions were found to be elevated remarkably when compared to the control group's levels, reaching statistical significance. This finding proves telomerase activity as a screening test. When 160 TPG unit telomerase activity level is set as an cut-off value the sensitivity of the test and false positivity ratio is found to be %73,3 and %6,3. 45