Helicobacter pylori intestinal metaplazi; displazi; gastrik kanser ilişkisi
The Relationship between helicobacter pylori and intestinal metaplasia, displasia and gastric cancer
  1. Tez No: 88528
  2. Yazar: KAYA ÖZÇIRPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Helicobacter Pylori(H, pylori) Gr(-) mikroaerofılik bir mikroorganizmadır. Yeryüzünde oldukça yaygın olarak bulunan enfektif bir ajandır. İnsan midesi dışında bilinen bir rezervuarı yoktur. H. pylori mide mukus tabakası altında bulunur. H. pylori doku kesitlerinde ve smearde; Gümüş boyası. Gram boyası, Hematoksilen Eozin ve Geimsa ile görülür. H. pylori enfeksiyonun gastrit ve peptik ülser patogenezindeki rolü yanında mide karsinomu ve mide lenfoması oluşumunda da etkisi olduğu son yıllarda tartışma konusu olmuştur. H.pylori'ye bağlı gelişen kronik gastritin yıllar boyunca ilerleyerek atrofık gastrite dönüştüğü bununda mide kanserine yol açtığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmada Gaziantep bölgesinde gastriti olan 66 hastaya yapılan endoskopi ile alman biopsilerde H.pylori pozitifliği, H. pylori pozitifliği ile birlikte atrofi, intestinal metaplazi displazi ilişkisi incelendi. H.pylori pozitifliği 66 vakanın 42'sinde tespit edildi. 42 vakanın 25*i kadın, 17'si erkekti, H.pylori pozitifliğinin cinsiyet ve yaşa göre dağılımı literatürde uyumlu bulundu, H.pylori pozitifliği saptanan 42 vakanın 18'inde atrofi üçünde intestinal metaplazi ve beşinde displazi mevcutu. Gelişmekte olan ülkelerde daha büyük bir problem olan H.pylori enfeksiyonu yaşam koşullarının düzeltilmesi ile azalacak, bakteri eradikasyonu sonucu mukozal patoloji düzelecek, böylece hayatın daha sonraki dönemlerinde gelişebilecek olası maligniteler önlenebilecektir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Helicobacter Pylori(H. pylori), a Gram negative microaerophilic organism, one of the most common seen infective agent worldwide. No reservoir other than the human stomach has been identified. H.pylori is found embedded in the mucous layer of the stomach. H.pylori can be demostrated by silver stains. Gram stains, Haemotoxylen Eosine stains and Giemsa at tissue cuts and smears. In recent years, the role of H.pylori infections at the pathogenesis of gastritis, peptic ulcus, stomach carcinoma and lymphoma is frequently discussed. It is thought that chronic gastritis caused by H.pylori, differentiates in to atrophic gastritis and atrophic gastritis cause stomach carcinoma by years. In our study, we had tried to determine the presence of H.pylori microorganism at biopsies of 66 patients taken by endoscopy, and relationship between H.pylori infection and gastric atrophy, intestinal metaplasia and dysplasia. H.pylori was positive at 42 of the 66 patients and 25 of them were women, 17 of them were men. Positiveness of H.pylori by sex and age was similar by literature. There were atrophy at 18 of 42 cases (H.pylori positive), intestinal metaplasia at 3 of them, and dysplasia at 5 of them. H.pylori is still a more worldwide problem at developing countries, prevalance of H.pylori will be decreased by changing life standarts, environmental conditions mucosal pathologies will be cured by eradication of H.pylori and so malignancies caused by H.pylori will be prevented. 42