11-15 yaş milli badminton oyuncularının motorik ve fiziksel özellikleri
The physical and motoric characteristic of 11-15 ages national badminton players
- Tez No: 123917
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİYE BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET 11-15 Yaş Milli Badminton Oyuncularının Motorik Fiziksel Özellikleri Bu araştırmada, 11-15 yaş milli Badminton oyuncularının motorik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler 15 yaş altı Badminton milli takımını oluşturan 9 bayan ve 9 erkek sporcu üzerinde yapılan ölçümlerle elde edilmiştir. Bu çalışmada frekans ve yüzdeler bulunmuş, bu analizler Windows altında çalışan SPSS paket programıyla yapılmıştır. Araştırmada hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Badminton oyuncularının tanımlayıcı istatistik değerleri, diğer branşlarla karşılaştırıldığında boy, kilo ve vücut yağ yüzde değerleri erkeklerde düşük, bayanlarda yüksek değerlere sahip oyuncular oldukları görülmektedir. Omuz ve el bileği değerleri diğer çalışmalara göre yüksek olduğu görülmektedir. Badminton oyuncularının sprint süratleri diğer çalışmalardan yüksek, reaksiyon zamanının ise düşük olduğu görülmüştür. Parametrelerdeki farklılığın oyuncu seçimindeki bilimsel yaklaşımdan, sporcuların yaşlarının genç oluşu, beslenme düzeyleri ve uygulanan antrenman programı ile ilişkilidir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Physical and Motoric Characteristic of 11-15 Ages National Badminton Players The purpose of the study, was to investigate, the physical and motoric characteristic of 11-15 ages National Badminton Players. Data was collected from girls and juniour players contituted national team. In study frequency an percent were found. These analysis was done by Windows SPSS packet program. Badminton players, descriptive statistic results, when it was compored other sport players, it was found that height, weight and percent of body fat was low in male players, otherwise in female players data was high. The results of shoulder and hand wrist were high according to oyher studies. It was found that badminton players, avarage of sprint data was low, but their reaction time data was high. Differences of the parameters, revealed from scientific aproach, level of feeding, training programme and young player. IV