Küçük hücre dışı akciğer kanserlerinin radyolojik evrelendirilmesinde bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Correlation with computed tomography and magnetic resonance imaging findings in radiologic staging of non-small cell lung cancer
- Tez No: 123936
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Küçük hücre dışı akciğer kanserleri erken dönemde tanı konduğunda cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden evrelemede radyolojik modalitelerin özellikle BT ve MRG'nin rolü büyüktür. TNM sınıflandırmasında nodal evrelemede BT ve MRG'nin doğrulukları düşük olduğundan, biz çalışmamızda tümörün göğüs duvarı, havayolu ve mediastinal yapıları invazyonunun belirlenmesinde T durumuna göre sınıflandırılmasını araştırdık. Bu amaçla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kayseri Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi bölümlerinden bize gönderilen ve histopatolojik olarak KHDAK olduğu saptanan 26 olgu çalışmaya alındı. Olguların hepsinin daha önce standart toraks protokollerine göre çekilmiş BT'leri vardı ve bu grafılerde lezyonların göğüs duvarı, hilus veya mediastenle komşuluğu mevcut idi. O.'SÇalışmaya aldığımız olguların yaşları 44 ile 74 arasında değişmekte olup ortalama 57 idi. Olguların 24'ü erkek (%92) ve 2'si (%8) kadın idi. Olguların tümüne spiral BT ve MRG tetkikleri yapıldı. MRG'de olguların hepsine önce i.v. kontrast madde kullanılmadan aksiyel ve koronal kesitler alındı. Daha sonra gerekli görülen olgularda sagital kesitler de elde edildi. Göğüs duvarı invazyonu araştırılan iki olguya i.v. yolla paramanyetik kontrast madde (Gadolunium) verildi. Bu grafılerde izlenen lezyonlar tümörün T durumuna göre sınıflandırıldı. BT ve MRG'nin T sınıflandırmasındaki güvenilirlikleri ve birbiri ile uyumu araştırıldı. Ayrıca BT ve MRG'de izlenen LN'ler ATS'nin LN haritasında göre rapor edildi. Çalışmamızda 26 olguda elde edilen radyolojik sonuçlar bronkoskopi, cerrahi ve histopatoloji sonuçlan ile karşılaştırıldı. Operasyona 5 olgu alınabildiğinden BT ve MRG'nin T sınıflandırmasında güvenilirliği saptanamadı. T sınıflandırmasında BT ile MRG bulguları 26 olgunun 23 'ünde aynı idi ve yapılan Pearson analizinde BT ve MRG birbiri ile %93 oranında uyumlu bulundu (p< 0.01). Çalışmamızın sonucunda KHDAK'da T sınıflandırmasında BT ve MRG'nin birbiri ile uyumlu olduğu anlaşıldı. MRG'nin ana bronşlar ve mediastinal yapılarla kitlenin ilişkisini göstermede birkaç olguda BT'ye üstün olduğu görüldü ancak anlamlı bulunmadı. Bize göre KHDAK'larda göğüs duvarı ve mediasten invazyonunun değerlendirilmesinde BT halen primer görüntüleme yöntemidir. MRG'nin rolü ise problem çözücü konumda olmasıdır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY Non-small cell lung carcinoma (NSCLC) can be treated only when diagnosed in early stages. That's why radiology -especially CT and MRI- plays a significant role in the staging. It was already shown that CT and MRI have a low accuracy on nodal staging (N). In this study we investigated the tumor staging (T) by evaluating the tumoral involvement of thoracic wall, airways and mediastinal structures. Twenty-six patients were referred to our department from the thoracic surgery department of Erciyes University Medical Faculty Hospital and Goverment Hospital of Kayseri and were diagnosed with NSCLC histopathologically before the radiological examination were included into the study. All patients were undergone standard CT thorax examination to assess the tumor invasion of thoracic wall, hilum or mediastinum. 70The age range of the patients was 44 - 74 years (mean 57). 24 patients were male and two were female. All patients had spiral CT and MRI examination. Axial and coronal MR images were obtained without the administration of contrast material. Sagittal images were added in some patients if indicated. Intravenous paramagnetic contrast material was given in two patients for evaluation of thoracic wall invasion. The lesions were classified for T staging by considering the relationship of the lesion with airways, thoracic wall and mediastinal structures. The reliability of the CT and MRI in T staging and the agreement of each other were assessed. The lymph nodes were also reported according to lymph node mapping of the ATS. The radiological results of 26 patients were correlated to the broncoscopic, surgical and histopathological findings. The reliability of T classification of the CT and MRI can not be assessed as only five patients were operated. The T classification findings of 23 out of 26 patients were matched each other on CT and MRI. The agreement of the CT and MRI on Pearson analysis was 93% (pO.Ol). In conclusion, it was noted that, statistically, the T classification of the CT and MRI were in agreement in NSCLC. MRI was superior than CT in several cases to show the relationship between the tumor mass and the main bronchi as well as mediastinal structures but this was not significant. We feel that CT is still the primary imaging modality in the assessment of thoracic wall and mediastinal invasion in NSCLC. The role of the MRI remains for in problem cases. 71