Histopatolojik tiplerine göre akciğer kanserlerinde PET/BT'deki SUVmax değerlerinin karşılaştırılması ve küçük hücre dışı akciğer kanserlerinde SUVmax değeri ile klinik evreleme arasındaki ilişkinin araştırılması
Comparison of suvmax in PET/BT for lung cancers according to histopathological types and ınvestıgatıon of relationship between SUVmax and clinical staging in non-small cell lung cancer
- Tez No: 298961
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Pozitron emisyon tomografisinde (PET) standardize edilmiş uptake değeri (SUV) tümör hücrelerinde F-18 FDG uptake'ni ölçmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Biz de çalışmamızda akciğer kanserlerinin histopatolojik tipleri arasında SUVmax açısından fark olup olmadığını ve küçük hücre dışı akciğer kanserlerinde (KHDAK) SUVmax ile klinik evreleme arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için olgular retrospektif olarak operasyon öncesi PET/BT çekimi yapılmış ve sonrasında histopatolojik olarak akciğer kanseri tanısı almış hastalardan seçildi. Çalışmaya 90 hasta alındı. Yaşları 27-83 arasında olup ortalama 60,16±10,88 idi. PET/BT görüntülerindeki sonuçlarından tümör boyutları ve SUVmax hesaplandı. KHDAK'li olgularda TNM evreleme sistemine göre klinik evreleme yapıldı. Küçük hücreli akciğer kanserleri (KHAK) ile KHDAK'lerin ve subtipleri arasındaki ortalama SUVmax'ları karşılaştırıldı. KHDAK'lerinde ortalama SUVmax ile nodüler evreleme ve kilinik evreleme arasındaki ilişki araştırıldı.Bulgular: Bu çalışmada, hastalar histopatolojik olarak 17 KHAK, 27 adenokarsinom, 29 skuamöz hücreli akciğer karsinomu, 17 sınıflandırılamayan KHDAK şeklinde dağılım gösterdi. KHAK'deki ortalama SUVmax (11,28±3,44) ile KHDAK'i ortalama SUVmax'ı (15,19±7,52) arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,023). Subtipler arasındaki en yüksek SUVmax değeri skuamöz hücreli kanserde hesaplandı. Skuamöz hücreli karsinom (17,48±8,60), adenokarsinom (12,73±5,26), sınıflandırılamayan KHDAK (11,75±3,85), KHAK (11,28±3,44) şeklinde idi. Birbirleri ile karşılaştırıldıklarında ise aralarındaki farkta istatistiksel olarak anlamlı idi. Skuamöz hücreli karsinom ile KHAK arasında fark (p=0,008), adenokarsinom ile arasındaki fark (p=0,028) ve sınıflandırılamayan KHDAK ile arasındaki fark (p=0,017) olarak bulundu. KHDAK'lerinin SUVmax değeri ile tümör boyutu (5,48±2,42) arasında istatistiksel olarak zayıf derecede (r=,231, p=0,028), SUVmax ile nodüler ve klinik evreleme arasında orta derecede ilişki tesbit edildi. Sırasıyla (r=,302, p=0,009), (r=,319, p= 0,006).Sonuç: Akciğer kanserlerinde subtipler arasında en yüksek SUVmax değeri skuamöz hücreli karsinomda görüldü. SUVmax artışı ile tümör boyutu, nodüler evre ve klinik evre arasında pozitif bir ilişki tesbit edildi. Ancak bu konuda daha geniş ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Comparison of SUVmax in PET/CT For Lung Cancers According to Histopathological Types And Investigation of Relationship Between SUVmax and Clinical Staging in Non-Small Cell Lung Cancer.Purpose: The Maximum Standardized Uptake Values (SUVmax) on PET is used F-18 FDG uptake in tumor cells. The aim of our study was to compare lung cancer histopathological types SUVmax, relationship between SUVmax of lung cancer in the nodular and clinical staging of non-small cell lung cancer (NSCLC).Materials and method: From July 2009 to July 2011, this retrospective study included 90 patients (12 women, 78 men; their age 27-83, mean age 60,16) with lung cancer. PET/CT images which obtained before thoracic surgery, were histopathological results lung cancer. PET/CT images results were calculated tumor size and SUVmax. NSLC stages were determined by using TNM and AJCC staging systems. Small cell lung cancer (SCLC) between NSCLC and lung cancer SUVmax were compared. Evaluated relationship between SUVmax in the clinical staging of non-small cell lung cancer (NSCLC).Results: Histopathologically, the distribution of tumor subtypes, was 17 SCLC,27 adenocarcinom, 29 squamous cell carsinom and 17 nonclassification NSCLC patients were present in the study. There was statistically signifant difference between SCLC and NSCLC mean SUVmax (p=0,017).Squamous cell cancer SUVmax is higher number of other subtypes. Squamous cell cancer (17,48±8,60), adenocarsinom (12,73±5,26), nonclassification NSCLC (11,75±3,85), SCLC (11,28±3,44). Squamous difference between SCLC is statistically significant (p=0,008). Squamous cell cancer difference between adenocarsinom (p=0,028) and squamous difference between nonclassification NSCLC (p=0,017). There was statistically positive correlation between NSCLC SUVmax and tumor size (r=,231, p=0,028). There were statistically positive correlation between NSCLC SUVmax, nodular and clinical staging respectively (r=,302, p=0,009), (r=,319, p= 0,006).Conclusıon: There were different FDG uptake among various histological types of lung cancer. Squamous cell carsinom SUVmax is higher number of other subtypes. There were positivite correlation between SUVmax, tumor size, nodular staging and clinical staging of NSCLC. Prospective and randomised studies are required.