Yoğun bakım ünitelerinde nozokomiyal pnömoniler
Nosocomial pneumonia in intensive care units
- Tez No: 123948
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET NP nozokomiyal infeksiyonlar içerisinde ikinci sıklıkta görülür ve hastanede kazanılmış infeksiyonlann % 13-18'ini oluşturmaktadır. YBÜ'de ise en sık görülen infeksiy ondur ve % 10-25 oranında görülmektedir. Bu çalışma 1 Şubat 2001-1 Şubat 2002 tarihleri arasında YBÜ'Ierinde prospektif olarak yapıldı. Çalışmanın amacı; YBÜ'Ierinde gelişen NP'lerin sıklığını, ünitelere göre dağılımını, risk faktörlerini, infeksiyon etkenlerini, etkenlerin antibiyotiklere direnç durumlarım ve pnömoni gelişiminin mortalite üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 2402 hasta dahil edildi. 163 (% 6.8) hastada 1 87 NP episodu gelişti. Bu vakaların 123 (% 75.5)'ü VİP idi. Mekanik ventilatöre bağlanan 724 hastanın 123 (% 17.0)'ünde VİP gelişti. VİP 39.3/1000 ventilator gününde idi. 86NP gelişimi için bağımsız risk faktörleri; koma, KOAH, hipoalbuminemi, mekanik ventilasyon, trakeostomi, nazogastrik tüp, nazotrakeal aspirasyon, önceden antibiyotik kullanımı idi. 187 pnömoni epizodunda, endotrakeal aspirasyon materyalinden infeksiyondan sorumlu 257 bakteri isolatı saptandı. A. baumannii (76, % 29.6), P. aeruginosa (53, % 20.6), K. pneumoniae (37, % 14.4) ve MRSA (36, % 12.8) en sık izole edilen etkenlerdi. NP'de toplam mortalite oranı % 65.0 ve atfedilen mortalite oranı % 52.6 idi. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nosocomial pneumonia (NP) is the second most common nosocomial infection accounting for 13-18 % of all hospital-acquired infection. In intensive care units, NP is the most common infection and the incidence is 10-25%. This study was carried between 1 February 2001 and 1 February 2002 in the intensive care units prospectively. Aim of this study was to determine NP frequency, distribution among the intensive care units, risk factors, etiologic agents, antimicrobial resistance patterns and effect of pneumonia on mortality. This study included 2402 patients. 187 NP episodes were seen in 163 patients. Among these cases, 123 (75.5 %) were ventilator-associated pneumonia (VAP). VAP was 88observed in 123 (17.0 %) of 724 patients who required mechanical ventilatory. VAP occured in 39.3/1000 ventilation days. Independent risk factors for NP were coma, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), hypoalbuminemia, mechanical ventilation, tracheostomy, nasogastric tube, nasotracheal aspiration and prior antibiotic usage. In 187 pneumonia episodes, 257 bacteria isolates responsible from the infection were identified from endotacheal aspirate samples. The most common pathogens were A. baumannii (76, 29.6 %), P. aeruginosa (53, 20.6 %), K. pneumoniae (37, 14.6 %) and MRSA (36, 12.8 %). The overall mortality rate in NP was 65.0 % and attributable mortality was 52.6 %. 89