Vigabatrinin farmasötik preparatlarda ve biyolojik sıvılarda yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile analizi
Analysis of vigabatrin in pharmaceutical preparations and biological fluids by high-performance liquid chromatography
- Tez No: 123977
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDEF ATMACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET Vigabatrin, yapısal olarak y-aminobutirik asit (GABA) e benzeyen antiepileptik bir ilaç maddesidir. Çoğunlukla diğer antiepileptik ilaçlarla kontrol altına alınamayan sekonder olarak jeneralize olan ve olmayan kompleks parsiyel epilepsilerde sürdürülen tedaviye ek olarak kullanılır. Bu çalışmada vigabatrinin tabletlerde ve biyolojik sıvılarda (plazma ve idrar) miktar tayini için primer ve sekonder aminlerin analizinde spesifik bir belirteç olan 1,2- naftokinon-4-sülfonik asit sodyum tuzu (NQS) ile türev oluşumuna dayanan yeni bir yüksek performanslı sıvı kromatografik (HPLC) yöntem geliştirildi. Vigabatrin ile NQS arasındaki kondensasyon reaksiyonunun optimum koşullan araştırıldığında reaksiyonun pH 9.0 da, 60 °C de 20 dakikada ve NQS / amin mol oram 50 olduğunda kantitatif olarak yürüdüğü belirlendi. Oluşan türev asitlendirildikten sonra reaksiyon ortamından kloroforma ekstre edildi, organik çözücü 45 °C de uçuruldu ve kalıntı mobil fazda çözüldü. Sıvı kromatografik analiz, Cı8 kolonda, 1 mL/dak akış hızındaki asetonitril - 10 mM ortofosforik asit (pH = 2.5) çözücü sistemi kullanılarak gradient elüsyonla gerçekleştirildi, iç standart olarak traneksamik asit seçildi. Kolondan sırasıyla 13.85 ve 15.28 dakikalarda elüe olan vigabatrin-NQ ve traneksamik asit-NQ türevleri spektrofotometrik dedektörle 448 nm de saptandı. Standart sulu çözeltilerde ve vigabatrin katkılı plazma ve idrar örnekleri ile 0.8 - 30.0 |4.g/mL konsantrasyon aralığında hazırlanan ölçü eğrileri konsantrasyon ve pik alam oram (vigabatrin / iç standart) arasında çizildi. Tabletlerdeki vigabatrin miktarı sulu standart çözeltilerle hazırlanan ölçü eğrisine ait doğru denkleminden hesaplandı. Aynı tablet örneği bir kez de İngiliz farmakopesinde kayıtlı HPLC yöntemi ile analiz edildi. Her iki yöntemle elde edilen sonuçlar t- ve F- testleri uygulanarak % 95 olasılık düzeyinde istatistiksel olarak kıyaslandığında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden anlamlı bir fark bulunmadı. Plazma örnekleri proteinleri metanol ile çöktürüldükten, idrar örnekleri su ile seyreltildikten sonra aynı yöntem ile analiz edildi. Plazma ve idrarda NQS ile türevlenebilecek maddeler bulunduğundan bu çalışmalarda daha fazla belirteç kullanıldı. Vigabatrinin plazma ve idrardan ortalama geri kazanım oranlan % 81.13 ve % 83.01 olarak bulundu. Aynı gün içinde yapılan analizlerde bağıl standart sapma ve bağıl ortalama hata değerleri plazma örnekleri için % 1.88 - 5.46 ve % -7.88 - 0.38, 62idrar örnekleri için ise % 2.70 - 8.75 ve % -5.75 - 1.24 aralığında, farklı günlerde yapılan analizler (n = 8) sonucunda elde edilen bağıl standart sapma ve bağıl hata değerleri ise plazma için % 2.03 - 5.81 ve % -8.50 - -1.17 ve idrar için % 4.43 - 9.13 ve % -8.75 - -0.07 olarak bulundu. Geliştirilen yöntemin klinik uygulanabilirliğini kontrol etmek amacıyla sağlıklı bir gönüllünün 1 g ilaç almasını takiben vigabatrinin farmakokinetiği araştırıldı. Analiz sonuçlan, 23.51 ug/mL olan maksimum plazma konsantrasyonuna (Cmaks) 2 saatte (tmaks) ulaşıldığım gösterdi. İlacm eliminasyon yanlanma ömrü (tı/2,el) 4.95 saat ve eğri altında kalan alan (AUC o-oo) 119.15 ug.saat/mL olduğu belirlendi. Aynca ilacın % 84.56 sının 24 saat içinde değişmeden idrarla atıldığı gözlendi. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Vigabatrin is an antiepileptic drag which is structural analogue of y-aminobutyric acid (GABA). It is mostly administered as add-on therapy in complex partial epilepsy with or without secondarily generalized seizures which are not controlled by other antiepileptics. In this study, a new high-performance liquid chromatographic (HPLC) method was developed for the determination of vigabatrin in tablets and biological fluids (plasma and urine) by through its derivative formed by l,2-naphthoquinone-4-sulphonic acid sodium salt (NQS), a specific reagent in the analysis of primary and secondary amines. Optimum conditions of the condensation reaction between vigabatrin and NQS were investigated. It was found that the reaction proceeds quantitatively at pH 9.0 and 60 °C in 20 min when a molar ratio of the reagent to vigabatrin is 50. After acidified the derivative formed was extracted with chloroform from the reaction medium, the organic solvent was evaporated to dryness at 45 °C and the residue was dissolved in mobile phase. The liquid chromatographic analysis was carried out using a Cjg column and acetonitrile-10 mM orthophosphoric acid (pH 2.5) solvent system in gradient elution mode at flow rate of 1 mL/min. Tranexamic acid was chosen as an internal standard. Vigabatrin-NQ and tranexamic acid-NQ derivatives were eluted at 13.85 and 15.28 min, respectively and they were detected by the spectrophotometric detector at 448 nm. Calibration curves prepared in the concentration range of 0.8 - 30.0 jj.g/mL from the standard aqueous vigabatrin solutions and plasma and urine samples spiked with vigabatrin were obtained by plotting the concentration against in the peak area ratio (vigabatrin / internal standard). The drug content in tablets was calculated from the regression equation of the calibration curve prepared using the standard aqueous vigabatrin solutions. Tablet samples were also analyzed by the HPLC method reported in British Pharmacopoeia. The results obtained with the two methods were compared statistically using t- and F-tests at 95 % confidence level. It was found that no significant difference between the two methods in respect of mean values and standard deviations. The plasma and urine samples were analyzed with the same method after the former was deproteinized with methanol and the latter was diluted with water. In this study, a higher amount of the reagent was used because of the natural contents of the plasma and 64urine matrix were also derivatized with NQS. Average recoveries of vigabatrin were found to be 81.13 % from plasma and 83.01 % from urine. Relative standard deviation (RSD) and relative mean error (RME) values of the within day analyses were in the range of 1.88 - 5.46 %, -7.78 - 0.38 % and 2.70 - 8.75 %, -5.75 - 1.24 % for plasma and urine, respectively. Meanwhile RSD and RME values of the day-to-day analyses were found to be 2.03 - 5.81 %, -8.50 - -1.17 % and 4.43 - 9.13 %, -8.75 - -0.07 % for plasma and urine, respectively. To check the clinical applicability of the developed method, the pharmacokinetics of vigabatrin was investigated in a healthy volunteer after a single oral administration of 1 g of the drug. The results of analysis revealed a maximum plasma concentration (Cmax) of 23.51 u,g/mL was attained after in 2 h (tmax) of dosing. The elimination half-life (ti/2,ei) of the drug and area under the curve (AUCo-oo) were found to be 4.95 h and 119.15 ug.h/mL, respectively. Additionally, it was observed that 84.56 % of drug was excreted unchanged within 24 h. 65