Deneysel spinal iskemi reperfüzyon yaralanmasında Vigabatrin'in etkileri
Effects of Vigabatrin in spinal ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 281081
  2. Yazar: EMRE DURDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÇEVİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Giriş: Spinal kord iskemi-reperfüzyon yaralanması önemli ve katastrofik komplikasyonlara yol açabilen bir durumdur. Halen yoğun bir şekilde araştırılmasına karşın, spinal kordu korumaya yönelik bazı önlemler alınabilse de, geçerliliği kanıtlanmış, klinik uygulamaya geçebilecek alternatif ilaçlar bulunamamıştır. Bu çalışmamızda epilepsi tedavisinde kullanılan vigabatrin'in spinal iskemi reperfüzyon modelindeki nöroprotektif etkinliğini araştırmak istedik.Materyal / Metod:Kontrol grubu, iskemi-reperfüzyon grubu, düşük doz ve yüksek doz tedavi grupları olacak şekilde 24 Yeni Zellanda tavşanı 4 gruba bölündü. Kontrol grubuna sadece abdominal cerrahi yapılırken diğer gruplara tavşan aortik kros-klempleme metodu ile 30 dk spinal iskemi uygulandı. 48 saat boyunca günde 1 kez düşük doz grubuna 50mg/kg, yüksek doz grubuna 150 mg/kg intraperitoneal vigabatrin uygulandı. 48 saat boyunca nörolojik muayeneleri takip edildi ve takip süresi sonunda deneklerden kan örneği alındı ve lumbosakral spinal kordları eksize edilip sakrifiye edildiler. Deneklerin kan ve spinal kord örneklerinden glutatyon (GSH), malonildialdehit (MDA), ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP), süperoksit dismutaz (SOD),nitrik oksit (NO), bakıldı ve bu değerler spinal kordun histolojik incelemesi ve nörolojik skorlar ile karşılaştırıldı.Bulgular: Elde edilen değerler, düşük doz vigabatrinin iskemi reperfüzyon hasarında nöronal koruma yönünden etkili olduğu, yüksek doz vigabatrinin ise benzer etkileri olmasına karşın bunun her enzim değeri için anlamlı olmadığı ve nöronlar üzerinde toksik sayılabilecek etkilerinin olabileceğini göstermiştir.Tartışma: Spinal iskemi reperfüzyon modelinde kullandığımız vigabatrin'in antiepileptik etkinliği dışında nöroprotektif etkilerinin de olabileceğini ortaya koyduk. Ancak bu ilacın klinik kullanıma geçebilmesi için şüphesiz ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Spinal cord ischemia is a serious and catastrophic clinicopathological condition. Despite the studies that have been made over the last 20 years, alternative and efficient treatment options are still unclear. In this study we aimed to examine the neuroprotective effects of vigabatrine on spinal ischemia-reperfusion model.Methods: 24 New Zealand rabbits are divided into 4 groups as control, ischemia reperfusion, low dose vigabatrine and high dose vigabatrine. Although the control group experienced with only abdominal surgery, we perform abdominal aortic cross-clamp model of spinal ischemia to the other groups. 30 minutes later we remove the clips and give 50 mg/kg vigabatrine to the low dose group, 150 mg/kg vigabatrine to the high dose group intraperitoneally. Neurologic examination was done for 48 hr., and rabbits were sacrificed at the end of 48 th hr. after tissue and blood sample had obtained. Biochemical examination of malondialdehyde (MDA), advanced oxidation protein products (AOPP), nitric oxide (NO), glutathione (GSH), and super oxide dismutase (SOD) levels in plasma and tissue sample, and histopathological examination of spinal cord were evaluated and compared between the groups after statistical results had been obtained.Results: Statistical analysis revealed that low dose of vigabatrine has significant effects of neuroprotection on the spinal ischemia. Although high dose of vigabatrin has similar effects, it is not statistically significant for all the parameters of the biochemical analysis. Additionally histopathological examination showed some toxic effects of the high dose vigabatrine.Conclusion: In addition to antiepileptic effects, neuroprotective effects of vigabatrine is revealed. For clinical use, further studies are needed.