Normal oklüzyonlu erişkinlerde diş dizilerinin boyut ve biçimlerinin ve hazır elastik ark telleri ile uyumlarının bilgisayar ortamında incelenmesi
Computerized evaluation of the dental arches' sizes and shapes and compatibility with the preformed elastic arch wires in adults with normal occlusion
  1. Tez No: 123976
  2. Yazar: LEVENT ALMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ELİF ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırma İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi öğrencisi olan ve Angle I. sınıf ideal oklüzyon gösteren; 40 kız (yaş ortalaması: 21,66 ± 1,25 yıl), 40 erkek (yaş ortalaması: 21,60 ± 1,41 yıl) olmak üzere toplam 80 olguya dayanmaktadır. Çalışmanın amacı; Angle I. sınıf ideal oklüzyon gösteren bireylerden elde edilen ortodontik modellerin digital fotoğraf makinesi aracılığı ile bilgisayar ortamına aktarılan üst ve alt oklüzal yüzeylerinin görüntülerine dayanarak; ideal oklüzyon gösteren erişkin bireylerin üst ve alt diş dizilerinin biçimlerinin belirlenmesi ve farklı üretici firmalar tarafından değişik biçimlerde üretilen önceden şekillendirilmiş elastik ark telleri arasındaki uyumunun incelenmesidir. Bu doğrultuda araştırmanın birinci aşamasında bilgisayar ortamına aktarılan model görüntüleri üzerinde yapılan ölçümlerin tekrarlanabilirliği ve güvenilirliği incelenmiştir. İkinci aşamada ideal oklüzyon gösteren erişkin bireylerin üst ve alt dişlerinin mesio-distal boyutları ile üst ve alt diş dizilerinin yatay yöndeki genişlikleri, ön-arka yöndeki dikey ve diagonal uzunlukları belirlenmiş ve cinsiyete bağlı olan farklar saptanmıştır. Üçüncü aşamada ise, ideal oklüzyon gösteren erişkin bireylerin üst ve alt diş dizilerinin biçimleri belirlenmiş ve farklı üretici firmalar tarafından üst ve alt diş dizileri için değişik biçimlerde üretilen önceden şekillendirilmiş elastik ark telleri ile arasındaki uyum incelenmiştir. istatistiksel değerlendirmelerde parametrik olmayan yöntemler kullanılmış olup, grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon, gruplar arası karşılaştırmalar ise Mann Whitney U testi yardımı ile yapılmıştır. 87Bu çalışmada Angle I. sınıf ideal oklüzyon gösteren bireylerden elde edilen ortodontik modellerin digital fotoğraf makinesi aracılığı ile bilgisayar ortamına aktarılan üst ve alt oklüzal yüzeylerinin görüntülerine dayanarak elde edilen önemli sonuçlar şunlardır: 1) Üst ve alt modellerin bilgisayar ortamına aktarılan oklüzal yüzeylerinin görüntüleri üzerinde yapılan ölçümler 1/100 milimetrelik hassasiyetle tekrarlanabilmektedir. 2) Üst ve alt modellerin bilgisayar ortamına aktarılan oklüzal yüzeylerinin görüntüleri üzerinde yapılan ölçümlerden 2. büyük azıları ilgilendirenler dışında kalan tüm ölçümler güvenilirdir. 3) Angle I. sınıf ideal oklüzyon gösteren erkek olguların üst ve alt dişleri ile diş dizilerini ilgilendiren ölçümlerin değerleri kız olgulara ait değerlerden daha büyüktür. 4) Angle I. sınıf ideal oklüzyon gösteren erkek olguların; üst diş dizisinin biçimi ile uyumlu olan ark telleri: Bioform I (G&H), Bioform III (G&H), Standard Form (G&H), alt diş dizisinin biçimi ile uyumlu olan ark telleri: Standard (Masel), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek) olarak olarak adlandırılan ark telleridir. 5) Angle l.sınıf ideal oklüzyon gösteren kız olguların; üst diş dizisinin biçimi ile uyumlu olan ark telleri: Bioform III (G&H), Standard Form (G&H), Standard (Masel), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek), alt diş dizisinin biçimi ile uyumlu olan ark telleri: Standard (Masel), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek) olarak adlandırılan ark telleridir. 6) Cinsiyet ayrımı yapılmadan Angle I. sınıf ideal oklüzyon gösteren erişkin olguların; üst diş dizisinin biçimi ile uyumlu olan ark telleri: Bioform I (G&H), Bioform III (G&H), Standard Form (G&H), Broad Arch- Small (Ormco), Standard (3M Unitek), alt diş dizisinin biçimi ile uyumlu olan ark telleri: Standard (Masel), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek) olarak adlandırılan ark telleridir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY The material of this investigation consists of a total of 80 cases with Angle Class I ideal occlusion, 40 females (mean age: 21,6611,25 years) and 40 males (mean age: 21,60±1.41 years) that are the students at Faculty of Dentistry, University of Istanbul. The aim of this study is to determine the forms of the maxillary and mandibular dental arches of the adults with ideal occlusion on the occlusal surfaces' images of the maxillary and mandibular dental casts that have been transferred to the computer using a digital camera and compare these obtained forms with different shaped preformed elastic arch wires that are produced for the maxillary and mandibular dental arches by different companies. At the first step of this investigation, reproducibilty and accuracy of the measurements were examined on the digital images of the dental casts that have been transfered to the computer. At the second step; the mesio-distal crown dimensions of the maxillary and mandibular teeth, and arch widths, vertical and diagonal lengths of the maxillary and mandibular dental arches were obtained and the sex differences were examined. At the third step, the maxillary and mandibular dental arch forms of the adults were obtained and these forms were compared with different shaped preformed elastic arch wires that are produced for maxillary and mandibular dental arches by different companies. For the assessment of the statistical analysis, nonparametric methods were performed. In the comparisons of the same groups, Wilcoxon test was used and in the comparisons of between the groups, Mann Whitney U test was used. 89Depending on to the occlusal surfaces' digital images of the maxillary and mandibular dental casts with Angle Class I ideal occlusion, obtained some important results are; 1) The measurements of computerized images of the occlusal surfaces of the maxillary and mandibular dental casts can be repeated 1/100 mm responsibility. 2) All the measurements of computerized images of the occlusal surfaces of the maxillary and mandibular dental casts are accurate except the second molars. 3) The measurements of the teeth and the dental arch dimesions of the maxilla and mandible with Angle Class I ideal occlusion are greater in males than females. 4) In male cases with Angle Class I ideal occlusion, the arch wires that fit to the maxillary dental arch forms are: Bioform I (G&H), Bioform III (G&H), Standard Form (G&H), the arch wires that fit to the mandibular dental arch forms are: Standard (Masel), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek) 5) In female cases with Angle Class I ideal occlusion, the arch wires that fit to the maxillary dental arch forms are: Bioform III (G&H), Standard Form (G&H), Standard (Masel), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek), the arch wires that fit to the mandibular dental arch forms are: Standard (Masel), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek). 6) In the pooled adult cases with Angle Class I ideal occlusion, the arch wires that fit to the maxillary dental arch forms are: Bioform I (G&H), Bioform III (G&H), Standard Form (G&H), Broad Arch-Small (Ormco), Standard (3M Unitek), the arch wires that fit to the mandibular dental arch forms are: Standard (Masel), Broad Arch- Small (Ormco), Standard (3M Unitek). 90