Bupropiyon HCI'in nikotin bağımlısı hastalarda bilişsel fonksiyonlar üzerine etkilerinin olaya ilişkin beyin potansiyelleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of bupropion HCI's effects on the cognitive functions of nicotine dependent patients via event-related brain potentials
- Tez No: 123981
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ÖZDEMİR, PROF.DR. TAMER DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, sigarayı bırakma amacıyla bupropiyon SR kullanan 10 ağır nikotin bağımlısında, bupropiyonun kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri EEG'de olaya-ilişkin beyin potansiyelleri ile incelenmiştir. Bu amaçla hastalara uygulanan standart bupropiyon SR tedavisinin ilk günü bir gece yoksunluğu oluşturulup ilaç öncesinde; daha sonra aynı gün ilaç sonrasında (akut etki) ve 7. gün ile 45. günlerde toplam dört kayıt alınmıştır. Hastalara EEG'de novelty ve duysal kapılama paradigmalarının uygulanmasının yanında, hastanın o andaki dikkat işlevim ölçmek amacıyla nöropsikolojik testlerden Sürekli Performans Testi ve Sayı Sembol Testi uygulanmıştır. Tedavi gören 10 hastadan 5 'i sigarayı bırakmada başarılı olmuşlardır. Bundan dolayı sigara bırakıldıktan sonra alınan 4. kayıt yalnızca 5 hastadan alınabilmiştir. Sonuçların sağlıklı olması açısından bu kayıt değerlendirme dışı tutulmuş ve ilk 3 kayıt tekrarlanmış ölçümler için ANOVA ile, Greenhouse-Geisser düzeltmesiyle örnek-içi etki olarak analiz edilmiştir. Buna göre; elektrofizyolojik veriler ilaç dizaynı açısından incelendiğinde; standart uyaranlar için P2 latansında ilaç kullanımına bağlı olarak paryetalde genel olarak anlamlı bir uzama görülmüştür. İlaç dizaynı x topografik dağılım açısından incelendiğinde ise, hedef uyaranlar için P2 genliğinde anlamlıya yakın bir artış, P3b genliğinde paryetalde, akut dozda daha belirgin olmak üzere, anlamlıya yakın bir artış, P3a genliğinde paryeto-santralde, genel olarak anlamlı bir artış olduğu bulunmuştur. Nöropsikolojik verilere bakılacak olursa, Sürekli Performans Testi'nde bupropiyona bağlı olarak“doğru yanıt latansı”nda genel olarak anlamlı bir azalma görülmüştür. Ayrıca akut doz ile 7. gün arasında“doğru yanıt toplamı”nda ve“gereken yerde basmama toplamı”nda sırasıyla anlamlı bir artış ve azalma görülmüştür. Bunun yanısıra Sayı Sembol Testi'nde performansın, bupropiyona bağlı olarak genel olarak anlamlı bir şekilde arttığı bulunmuştur. P3a genliğinin frontal yerine paryetale kayması, ödevle ilgili olmayan novel uyaranların distraktibilitesinin azaldığı anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle ödevle ilgili uyaranlara karşı dikkatin daha fazla odaklanıyor olduğunu göstermektedir. Bu da, 58ödevle ilgili hedef uyaranlara karşı çıkan P3b bileşeni için paryetalde görülen artış ve hedef uyaranlar için P2 genliğinde paryetalde görülen artış ile desteklenmektedir. Yani bupropiyon kullanımına bağlı olarak hastaların ödevle-ilgili hedef uyaranlara karşı odaklanmış dikkatleri artmıştır. Aynı zamanda standart uyaranlar için P2 latansının uzaması, hedef uyaranlara ayrılan dikkat kaynaklarının artmasına bağlı olarak, standart uyaranlar için olan dikkat kaynaklarının azalmasına ve işleme zamanının uzamasına bağlanmaktadır. Bu sonuçlar aynı zamanda nöropsikolojik testlere verilen davranışsal cevaplar ile de paralel bulunmuştur. Broadbent'in çift işleme uyanç mekanizması (dual process arousal mechanism) kavramına dayanarak; noradrenerjik aktivasyonun ödevle ilgili davranışlarda dikkatin odaklanmasına, distraktör uyaranın etkisini azaltarak yardım ettiği ileri sürülmüştür. Buna göre, bupropiyonun odaklanmış dikkati artırıcı etkilerinin noradrenerjik mekanizmalara bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak; bupropiyonun sigarayı bırakmada olası dopaminerjik mekanizmalarına ek olarak, noradrenerjik etkileri ile dikkati artırmasının, sigarayı bırakma sürecinde kişinin yaşayacağı negatif semptomları azaltarak, sigarayı bırakmaya yardımcı bir rolü olduğunu düşündürmektedir. 59
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study sought to clarify the effects of bupropion SR on cognitive functions in heavy tobacco smokers during bupropion SR treatment by event-related potentials (ERP). For this purpose, 10 smokers were tested after abstaining overnight and after taking the first dose and on the 7th and 45th days of the standart bupropion SR therapy. The ERP paradigms we used were; novelty and sensory gating. At the same time, we also examined the patients' attention function by the neuropsychological tests: Continuous Performance Test (CPT) and Digit Symbol Substitution Test (DSST). There were only 5 patients who succeed in abstaining from smoking. Because of that, we evaluated only the first 3 recordings and eliminated the 4th due to low participation. To analyze the data, we used ANOVA for repeated measures as within- subject effect with Greenhouse-Geisser correction. After the examination of electrophysiological data with respect to drug design, we found that there was a significant overall increase on P2 latency for standart events at the parietal area. With respect to drug design x topography; there was an increase on P3b amplitude and P2 amplitude for target events at parietal area but they were almost significant. On the other side, there was a significant overall increase on P3a amplitude at parieto-central area. Evaluating the drug effects on neuropsychological data, we found a significant overall decrease in reaction time (RT) for CPT. At the same time, there was a significant difference between acute dose and day 7, for hit rate and omission; respectively an increase and decrease. For DSST, there was a significant overall increase on the test performance due to bupropion. The reduction of P3a at frontal area is thought to be due to decreased distractibility of task-irrelevant novel events, in other words; augmentation of focused attention to task-relevant target events. The increase on P3b and P2 amplitude for target events at parietal area is very supportive to this hypothesis, since these components reflect the response to task-relevant target events. At the same time, the increase on P2 latency for standart events is thought to reflect reduced attentional sources for processing the standart events due to increased attentional sources for task-relevant 60target events. And this is also in line with augmention of focused attention. The behavioral responses are also correlated with the electrophysiological results, such as they are showing an increase in attention effect. Based on Broadbent's dual process arousal mechanism, it is suggested that noradrenergic activation helps to focus on task-relevant behaviours by attenuating the influence of distracting stimuli. Therefore, we can propose that the augmentation of focused attention by bupropion is mediated by its noradrenergic mechanisms. As a result of this, it is likely that noradrenergic mechanisms of bupropion play a complementary role to dopaminergic mechanisms for smoking cessation. 61