Madde bağımlılığının izlenmesinde idrar tarama testleri: Bir risk grubunda kokain kullanımının araştırması
  1. Tez No: 19168
  2. Yazar: AYŞE ONAY(TARAKÇIOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
21 ÖZET Dünya çapında önemli boyutlara ulaşmış ve kesin mücadele gerektiren ilaç bağımlılığının tüm üleklerde önlenebilmesi için yapılan çalışmalarda en önemli yeri işgal eden gönüllü ve zorunlu idrar tarama testlerinin ülkemizde de uygulanabilirliğini kanıtlamak amacı ile, örnek olarak kokain kullanımı ele alınmış ve belirli bir risk grubunda ve pozitif kontrol grubu olarak ameliyatlarında kokain kullanılan hastaların idrarlarında TDX metodu ile kokain analizleri yapılmıştır. Alınan neticelerde seçilen risk grubunda kokaine rastlanmamış ancak yöntemin geçerliliği pozitif kontrol olarak gösterilmiştir. Ve analizi yapılabilecek madde sayısı genişletilerek, gerekli yasal düzenlemelerin eşliğinde gönüllü ve zorunlu tarama testlerinin uygulanabilirliği hususu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY Voluntary and obligatory urine screening tests play an important role in every country in the studies carried out in order to prevent drug abuse which has reached significant dimensions worldwide and requires global enforcement. For the purpose of convincing our community that these tests can be applied in our country, cocaine use is chosen as an example and cocaine is analysed by TDX method in the urine of a spesific risk group and patients who have taken cocaine during operation. According to the results no cocaine is observed in the urine of selected risk group but, the validity of the method is shown as positive control and by enlarging the number of drugs which can be subject to analysis, application of voluntary and obligatory screening tests is discussed, in confirmity with legal regulations.