Enstrümantal tablet presinde lubrikant performansının değerlendirilmesi
Evaluation of lubricant performance by enstrumented tablet press
- Tez No: 124012
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 7201
Özet
ÖZET Bu çalışmada, mikrokristal selüloz ve Emcompress toz karışımı kullanılarak hazırlanan tabletlerde hegzagonal bor nitrürün lubrikant etkisi, magnezyum stearat, stearik asit ve Compritol ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Hegzagonal bor nitrürün ideal etkin konsantrasyonu ve ideal karıştırma zamanını belirlemek amacıyla, farklı konsantrasyon ve farklı karıştırma zamanları kullanılarak tablet serileri hazırlanmıştır. Öncelikle farklı lubrikant konsantrasyonları ve farklı karıştırma zamanı uygulanarak hazırlanan toz karışımlar hidrolik el presinde iki farklı basınç altında tabletler haline getirilmiş ve bu tabletlerde yer alan lubrikantların etkinliği; kırılma kuvvetindeki değişimler, dağılma zamanındaki değişimler ve lubrikant hassasiyet oranlarındaki değişimler yardımıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Daha sonra hazırlanan tabletlerdeki lubrikant dağılımı ve film oluşumu incelenmiştir. Bu amaçla tabletlerin enine kesitlerindeki lubrikant dağılımını saptamak amacıyla S. E. M. (Taramalı Elektron Mikroskopu) ve tablet yüzeyindeki lubrikant dağılımı ve film oluşumunu incelemek amacıyla E.P.M.A. (Elektron Prop Mikroanalizör ) kullanılmıştır. Hazırlanan tabletler içindeki magnezyum stearat ve hegzagonal bor nitrür teşhisi için E.P.M.A. kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan Elektron Prop Mikroanaliz yönteminin, etken veya yardımcı maddelerin bir farmasötik dozaj formu içindeki dağılımının haritalandırabileceği ilk defa bu çalışma ile ortaya konmuştur. E.P.M.A. cihazı ile kalitatif analiz ve kantitatif analiz yapılabilmektedir. Ancak bu cihaz ile çalışmayı sınırlandıran en önemli faktör; bu cihaz ile yalnızca elementel analizin yapılabilmesidir. Hazırlanan tüm tabletlerin dağılma süreleri incelendiğinde, magnezyum stearat, compritol ve stearik asit ile hazırlanan tabletlerin, hegzagonal bor nitrür ile hazırlanan tabletlere göre daha geç dağıldığı saptanmıştır. Karıştırma süresinin 30 dakikaya çıkarılmasıyla veya basım kuvvetinin artırılmasıyla tablet dağılma sürelerinde artış gözlenmiştir. Aynı zamanda lubrikant konsantrasyonlarında^ her artışın, dağılmanın daha da gecikmesine neden olduğu saptanmıştır. Ancak dağılma süresi artışında, karıştırma zamanının ve lubrikant konsantrasyonunun, basım kuvvetine oranla, daha büyük öneme sahip olduğu elde edilen veriler ışığında gözlenmektedir.Kırılma kuvvetindeki azalma, kantitatif bir ölçüm olan Lubrikant Hassasiyet Oranı (LSR) ile de açıklanabilmektedir. Hazırlanan tabletlerde lubrikant hassasiyet oranları incelendiğinde, mikrokristal selüloz-emcompress toz karışımının, magnezyum stearat ve hegzagonal bor nitrüre daha hassas olduğu saptanmıştır. Bu sonuca dayanarak magnezyum stearat ve hegzagonal bor nitrür için karıştırma süresi ve konsantrasyon seçiminin, stearik asit ve compritole göre daha kritik olduğu sonucuna varılmaktadır. Daha sonra hidrolik el presinde tablet oluşturmak amacıyla hazırlanan aynı toz karışımlar kullanılarak, enstrümente edilmiş tek zımbalı ekzantrik tablet presinde tabletler basılmış ve basım esnasında üst zımba basım kuvvetindeki değişimler ve alt zımba itme kuvvetindeki değişimler incelenmiştir. Tablet basım kuvvetini ölçmek amacıyla tablet presleri, zımba üzerinde oluşan kuvvetin, tablet presinin diğer aksamlarına aktarılması prensibi göz önünde bulundurularak enstrümente edilirler. Enstrümente edilen tablet presleri, cihazın uygun kısımlarında algılanan kuvvetin, üst zımba tarafından algılanan kuvvete oranım ölçmek üzere dizayn edilen sensörler içermektedir. Alt zımba itme kuvveti üzerindeki değişim, lubrikant etkinliğinin saptanması için kullanılan en önemli yöntemdir. Alt zımba itme kuvvetindeki azalış, o lubrikantın kaydırıcılık gücünü doğrudan göstermektedir. Her bir formülasyonun basım esnasındaki davranışları ayrı ayrı incelendiğinde, tablet basımı esnasında, basım ilerledikçe zamanın bir fonksiyonu olarak alt zımba itme kuvvetinde azalma saptanmıştır. Elde edilen kuvvet değişimine ait profiller göz önünde bulundurulduğunda değerlendirilen tüm hegzagonal bor nitrür konsantrasyonlarının, lubrikant etkinliği açısından diğer 3 lubrikantla karşılaştınlabilir etkinliğe sahip olduğu gözlenmektedir. Elde edilen bu sonuçlar ışığında %1den daha az hegzagonal bor nitrür konsantrasyonlarının lubrikant etkinliği açısından kayda değer olmadığı düşünülmektedir. Daha sonra lubrikant performansını karakterize etmek amacıyla kullanılan bağımlı değişkenler (yükseklik, kırılma kuvveti, minimum alt zımba itme kuvveti ve dağılma zamanı) varyans analizi (ANOVA) ve BONFERRONİ çoklu karşılaştırma yöntemi ile incelenmiştir. Anova çalışmaları için temel alınan modellerin anlamlılığı R" değerleri ile ifade edilmiştir. *^*^S>**Sonuç olarak doğrudan basım yöntemi ile hazırlanan tabletlerde hegzagonal bor nitrür ile etkin bir lubrikasyonun sağlanması için %l-5 hegzagonal bor nitrür konsantrasyonu ile 5 dakika karıştırma süresinin seçilmesi uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the lubricant effect of hegzagonal boron nitride was investigated by comparison with magnesium stearate, stearic acid and compritol. Tablet series prepared by using different concentration and mixing times, were used to determine the ideal effective concentration and the ideal mixing time of hegzagonal boron nitride. Firstly powder mixtures, prepared by using different lubricant concentration and different mixing times, were pressed at two different pressure in hydraulic press and the lubricant effects of lubricants in these tablets were comparatively investigated by using the changes of crushing strengths, disintegration times and lubricant sensivity ratios. Then, the film formation and the lubricant distrubition were investigated in these tablets. For this aim, S.E.M (Scanning Electron Microscopy) was used to establish the lubricant distribution in tablet cross section and E.P.M.A. (Electron Prop Micro Analyze) was used to investigate lubricant distribution and the film formation in tablet surface. E.P.M.A. also was used for identification of magnezyum stearate and hegzagonal boron nitride in tablets. The mapping of the distribution of active ingredients and exicipients in a pharmaceutical dosage form by Electron Prop Microanalysis method is first investigated by this study. Qualitative and quantitative analysis can be performed with E.P.M.A. The important factor limits the study with this method is suitable only for elemantal analysis. The disintegration time of magnesium stearate, stearic acide and compritol is later than hexagonal boron nitride when all tablets investigated, increasing the mixing time up to 30 minutes or incerasing the compression force are both increase teh tablet disintegration time. And also increasing of lubricant concentration effects later disintegration time. The mixing time and the lubricant concentration is more efffective then compression force on disintegration time. The reduction on erasing strength can be explained by a quantitative measurement which is called Lubricant Sensivity Ratio (LSR). Microcrystalline cellulose-emcompress powder mixture is more sensitive to magnesium stearate and hexagonal boron nitride. This result show that choosing te mixing time and the concentration of magnesium stearate and hexagonal boron nitride is more critical than stearic acide and compritol.And then, tablets were pressed in instrumented single punch tabletting machine by using the same powder mixtures which were used for tabletting in hydraulic press and the upper punch compression force changes and lower punch ejection force changes were investigated during compression. The tablet press was instrumented by two digital sensors, one signal transporter cable, one signal transducer, one signal conditioner and one appropriate software to invastigate the force changes. By this way, lower punch ejection force changes which was the one indicator of lubricant efficacy could be invastigated. Tablet press is enstrumented for measuring of compression force by a princible that the force on the punch can be transfered to the other parts of the machine. Emstrumental tablet press include sensors to measure the ratio between the force onteh part of the machine and upper punch. The variation of lower punch force is the most importent method to measure lubricant performance. When compression move ahead, the lower punch force reduce as a function time for all tablets. The profiles of force changes show that all concentration of hexagonal boron nitride are comperativeble with other three lubricants for lubricant performance. These results show that the concentration of hexagonal boron nitride lower than 1% are not significant for performance. And then, dependent variables (height, crusing strength, minimum lower punch force and disintegration time) were examined using analysis of variance (ANOVA) and BONFERRONİ multivariate comparison method. The performance of main models for ANOVA studies is explained by R2 values. As a result of the study, 1-5 % hegzagonal boron nitride concentration and 5 minute mixing time has been evaluated the appropriate choice for effective lubrication for directly compressible tablets.