Mutlu Torun'un 6 saz eserlerinin incelenmesi
The study of six enstrumantal pieces of Mutlu Torun
- Tez No: 375236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KARADENİZ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
20. yüzyıla farklı yapıda bestelediği eserleri ve icrası ile bilinen Mutlu TORUN yaşadığımız yüzyılın önemli müzik adamlarından biridir. 190'a yaklaşmış farklı formlardaki eserleri melodi, usûl ve form açısından zengin bir yapıya sahiptir. Çalışmamızda Mutlu TORUN'un tüm eserleri; tablo ve grafik halinde istatistikleri gösterilmiş, farklı yapıda olan 6 saz eseri melodi, ritim ve form yönünden analiz edilmiş değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mutlu TORUN who is known by his different musical pieces that he had composed and by his musical performance in the twentieth century is one of the important musicians of our century. His about 190 works in different forms have a rich originality in terms of the melody, rhythm (Usûl) and form. In our study, all of the works of Mutlu TORUN and their statistics were shown in tables and graphics; 6 instrumental pieces which are in different forms were analyzed from in terms of melody, rhythm and form and evaluated.