Sürekli etkili bir preparat geliştirilmesi, in-vitro ve ex-vivo değerlendirilmesi
The development, in vitro and in vivo evaluation of a sustained release formulation
- Tez No: 124088
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN SAVAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI - ÖZET Benzidamin hidroklorür (BN); analjezik, antienflamatuvar ve antipiretik etkilii non steroidal antienflamatuvar ilaçtır. Çalışmamızda BN' nin sürekli etki gösteren matris tabletini hazırlamayı amaçladık. Polimer olarak HPMC (4000 cps) ve kitozan, dolgu maddesi olarak Avicel pH 101 kaydırıcı olarak da magnezyum stereat seçildi. Hidroksipropil metilselüloz' un % 15-20, Kitozan' nın %20-25 ve bunların %1 5-20-25 karışımları denendi. Tabletler 150 mg Benzidamin Hidroklorür içermektedir. Matris tabletler hem yaş granülasyon hem de doğrudan basım yöntemleriyle hazırlandı. Hazırlanan tabletlerde ağırlık sapması, sertlik, kırılabilirlik, çap-yükseklik kontrolleri, etken madde miktar tayini ve çözünme hızı testleri yapıldı. Etken madde miktar tayininde yüksek basınçlı sıvı kromotografisi kullanıldı. Zamana karşı % çözünen BN miktarları alınarak çözünme profilleri çizildi ve çözünme kinetiği incelendi. Ayrıca BN piyasa preparatlarına da tüm in vitro kontroller yapıldı. Benzidamin Hidroklorür' e ait ex vivo çalışma yapıldı. Sonuç olarak; benzidamin hidroklorür" ün %12.5 HPMC ve %12.5 Kitozan içeren karışımı, F7 formülasyonunda, etken madde saliminin ideal kontrollü salım şekline uyduğu bulunmuştur. 68
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY Benzydamine hydrochloride is a non-steroidal anti-inflammatory drug with analgesic, antipyretic and anti-inflammatory activity. The aim of this study was to prepare sustained release tablet formulation of benzydamine hydrochloride using hydrophilic matrix. Hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) and chitosan as polymer substance, Avicel pH 101 as diluents and magnesium stereate as lubricant were chosen. Tablet formulations in concentrations of 15-20 % HPMC, 20-25 % chitosan and 15-20-25 % HPMC-chitosan mixture were prepared. Amount of benzydamine hydrochloride was 150 mg for each tablet. The matrix tablets were prepared both direct compression and wet granulation method. These tablet formulations were analyzed in respect of weight deviation, hardness, friability, diameter-thickness, assay of active substance and dissolution. The high performance liquid chromatography was applied for the assay of benzydamine hydrochloride. Dissolution profiles of the drug were illustrated and the release rate of benzydamine hydrochloride from matrix tablets was evaluated kinetically. In addition, dissolution test was applied to the commercial benzydamine hydrochloride tablets and the result was compared. Ex vivo determination of benzydamine hydrochloride was shown. As a result; dissolution rate of F7 formulation, which contain %12,5 HPMC and %12,5 chitosan was found to be as the best sustained release system. 69