Hiperbarik oksijen tedavisi, oksidatif stres ve genetik toksisite arasındaki ilişkinin araştırılması
An investigation on the relationship between hyperbaric oxygen treatment, oxidative stress and genetic toxicity
- Tez No: 124089
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
VI- ÖZET HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ, OKSİDATİF STRES VE GENETİK TOKSİSİTE ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTHULMASI Bu çalışmanın amacı, son yıllarda yaygın olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan hiperbarik oksijenin oksidatif stres ve genetik toksisite üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla hiperbarik oksijen tedavisi gören çeşitli patolojilere sahip hastalardan alınan kan örneklerinde antioksidan parametreleri ve genetik toksisite çalışıldı. Hasta grubunun 1. seans öncesi, 1. seans sonrası ve 10. seans sonrası eritrosit bakır çinko süperoksit dismutaz (CuZnSOD) aktivite düzeyleri, hiperbarik oksijen tedavisi almayan sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubunun eritrosit CuZnSOD aktivite düzeylerinden anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p0.005). Hasta grubunun 1. seans öncesi, 1. seans sonrası ve 10. seans sonrası eritrosit malondialdehit (MDA) düzeyleri, kontrol grubunun eritrosit MDA düzeylerinden anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p0.005). Hasta grubunun 1. seans öncesi ile sonrası, 10. seans sonrası ile 1. seans öncesi eritrosit SeGSH-Px aktivite düzeyleri birbirinden anlamlı farklı olmadığı gözlendi (p>0.005). Fakat hasta grubunun 10. seans sonrası ile 1.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY AN INVESTIGATION ON THE RELATIONSHIP BETWEEN HYPERBARIC OXYGEN TREATMENT, OXIDATIVE STRESS AND GENETIC TOXICITY The aim of this study was to investigate the effects of hyperbaric oxygen, widely used for the treatment of a variety of diseases in recent years, on oxidative stress and genetic toxicity. For this purpose antioxidant parameters and genetic toxicity were studied in the samples of blood taken from the patients who had various pathologies were applied hyperbaric oxygen treatment. Before first session, after first session and after tenth session the erythrocyte copper zinc superoxide dismutase (CuZnSOD) activity levels of patient group were significantly found higher than those of control group who were healthy people and were not applied hyperbaric oxygen treatment (p0.005). Before first session, after first session and after tenth session erythrocyte malondialdehyde (MDA) levels of patient group were significantly found higher than those of control group (p0.005). No significant difference was observed between before first session and after first session, after tenth session and before first session erythrocyte SeGSH-Px activity levels of patient group (p>0.005).