H2O2'nin daha koroner arter düz kasında gevşetici etki mekanizmaları
  1. Tez No: 124087
  2. Yazar: HASAN BASRİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE SAİDE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET: Bu in vitro çalışmada, reaktif oksijen türlerinden hidrojen peroksid (H2O2) in dana koroner arterindeki etkileri ve bu etkilerde K+ kanallarının, siklooksijenaz, nitrik oksid sentaz ve Na+,K+'a bağımlı ATPaz enzimlerinin rolü araştırılmıştır. Arterlerden elde edilen şeritler, %95 O2 -%5 CO2 karışımı ile gazlandırılan, 37 °C'de Krebs-Henseleit solüsyonu içeren 25 ml hacminde organ banyosu içine alındı. Endotelli ve endotelsiz dokularda H202'nin bazal tonus üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmanın diğer bir bölümünde dokular U46619 (3.10“7M) ile kasıldı ve banyolara kümülatif tarzda H2O2 (10”7 - 10“2M) ilave edildi. Bu prosedür H2O2 ilavesinden önce apamin (İO”6^, karibdotoksin (10“7M), TEA (İOİVİ), glibenklamid (KT^M), indometazin (10”5M), L-NAME (İO“4^ ve uvabain (10”5M) ile 20 dakika süreyle inkübe edilen dokularda tekrarlandı. Her bir gruba bu ajanlardan yalnız biri uygulandı. H2O2 endotelli ve endotelsiz dokuların bazal tonusunu değiştirmedi. U46619 ile kasılan dokularda ise doza bağımlı tarzda gevşeme cevaplan oluşturdu. Endotel tabakası sağlam olan ve apamin, karibdotoksin ve TEA ile inkübe edilen dokularda H2O2 için hesaplanan maksimum gevşeme cevaplan ve pICso değerleri ile endotelsiz (kontrol) dokulardan alınan değerler arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Glibenklamid, indometazin, L-NAME ve uvabain ile inkübe edilen dokularda ki değerler ise endotelsiz dokulardan alınan değerlere göre anlamlı olarak farklı idi. Bu sonuçlar H^Oî'nin dana koroner arter düz kasında oluşturduğu gevşeme cevaplarında Katp tipi K+ kanallarının ve ayrıca Na+,K+'a bağımlı ATPaz, siklooksijenaz ve NOS enzimlerinin aktivasyonunun rol oynadığını göstermektedir. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this in vitro study; the effects of H2O2, a reactive oxygene specie, on bovine coronary artery and roles of K+ channels, cyclooxygenase, nitric oxide synthase and Na+-K+-ATPase enzymes on these effects were investigated. Strips from arteries were mounted in 25 ml organ baths containing Krebs-Henseleit Solution at 37 °C aerated with %95 02 and %5 C02. Effects of H202 on basal tone of tissues with and without endothelium were investigated. In an other part of study, tissues were contracted with U46619 (3. 10“7 M) and cumulative H202 (10”7-10*2M) was added to the organ baths. This procedure was repeated on tissues incubated with apamin (lO“6^, charybdotoxin (10”7M), tetraethylammonium (TEA, KT^M), glibenclamide (KT^M), indometasine (10'5M), N^mtro-L-arginine methyl ester (L-NAME, 10"^) and ouabaine (105 M). Each group of tissue was incubated with only one of these agents. H202 did not affect basal tone of tissues with and without endothelium but relaxed tissues contracted with U46619 in concentration dependent manner. In tissues with endothelium and in tissues incubated with apamine, charybdotoxine and tetraethylammonium, Emax values and pICso values of H202 were not different significantly from values obtained from tissues without endothelium (control tissues). However values obtained from tissues incubated with glibenclamide, indometasine, L-NAME and ouabaine were different significantly from values obtained from tissues without endothelium. These results indicate that ATP-sensitive potassium channels and Na+-K+-ATPase, cyclooxygenase and nitric oxide synthase enzymes plays role in the relaxant effects of H202 on bovine coronary artery smooth muscle. 25