Benzodiazepinlerin toksikolojik analizleri
  1. Tez No: 124096
  2. Yazar: GÖRKEM MERGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Toksikoloji ve Adli Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 958
Özet
48 ÖZET 1. HPLC de benzodiazepinlerin analizi amacıyla; hareketli faz ve UV- detektörü dalga boyu için optimum koşullar belirlendi ve bu koşullarda benzodiazepin standartları HPLC ye uygulanarak alıkonma zamanlan tespit edildi. 2. İdrar Numuneleri ile yapılan çalışmada; diazepamın idrardan ekstraksiyonu sonucu HPLC 'de tayininin yapılabileceği en düşük konsantrasyon ve tayini edilebilecek sınır değeri saptandı. Daha sonra kesinlik (precision) çalışmaları yapıldı. Kesinlik çalışmaları için; elde edilen sonuçların tekrarlanabilirliği belirlendi. 3-Pik alanlarının değişimine bakılarak standart sapma varyasyon katsayısı ve relatif standart sapma değerleri hesaplandı. 3. Diazepam' in kantitatif analizini yapmak amacıyla kalibrasyon eğrileri oluşturuldu. 4. İdrardan ekstraksiyonu sonucu verim %77, serumdan ekstraksiyonda verim %89 olarak bulundu. 5. Hasta Numunelerinde Uygulamalar : Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD'da tedavi gören dört hastanın kan ve idrar numunelerinde ekstraksiyon teknikleri uygulanarak HPLC ile yapılan diazepam tayinlerinde yapılmıştır. Serumda; 63 ng/ml -140 ng/ml arasında, idrarda ise 0-220 ng/ml bulundu
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY 1. Mobile phase and UV detector wavelength optimum conditions were determinated for the analysis of benzodiazepines by using HPLC and at these conditions the benzodiazepin standards were applied in order to define the retention times. 2. Diazepam were extracted from the urine samples, limit of detection and limit of quantitation were determined. Repeatibility of the results gave precision study. Standard deviation, relative standard deviation and coefficent of variation were calculated by comparing the peak areas. 3. In order to make quantitative analysis of diazepam calibration curves were drawn. 4. The recovery of the urine extraction was 77% and the serum extraction was 89% determined. 5. Patient Samples Applications: Blood and urine samples of four patients from the Ankara University Medicine Faculty Psychiatry Department were extracted for diazepam and determinations were done at HPLC. The values for serum were 63 ng/ml -140 ng/ml, for urine were 0-220 ng/ml.