İlköğretim öğretmenlerinin epilepsi ve astım konusundaki algıları ve kısa süreli bilgilendirmenin epilepsi algısına etkisi
The Perception of primary school teachers relating to epilepsy and asthma and the effect of information for a short-time on the perception of epilepsy
- Tez No: 124117
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
8. ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim öğretmenlerinin epilepsi ve astım ile ilgili bilgi, tutum ve becerilerini ölçmek ve karşılaştırmak; öğretmenleri epilepsi hakkında bilgilendirerek bilgilendirme sonucunda algılarındaki değişikliği tespit etmektir. Araştırma, Konya İli Merkez Selçuklu ilçesinde görevli 275 öğretmen üzerinde, öğretmenlerin epilepsi ve astım hakkındaki bilgi, tutum ve becerilerini ölçmeye yönelik hazırlanmış likert tipi anket formlarının yüz yüze uygulanması suretiyle gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin, epilepsinin astıma göre daha fazla kötü sağlık koşullarıyla ile ilişkili olduğunu, epilepsili çocukların daha fazla öğrenme güçlüğü yaşacaklarını ve bu nedenle özel okullarda okutulmaları gerektiğini düşündüklerini ve % 24'ünün epilepsinin bir ruh hastalığı olduğunu ve bu çocukları okutmak istemedikleri tespit edilmiştir. Kısa süreli bilgilendirme sonrasında ise, öğretmenlerin epilepsi ile ilgili algılarının büyük oranda olumlu değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Epilepsi nöbetinin yönetimi açısından kendilerini yeterli bulan öğretmenlerin oranı da eğitim sonrasında % 24 'ten % 42.2'ye yükselmiştir. Sonuç olarak, ilköğretim öğretmenlerinin astımla ilgili algılarının nispeten olumlu olmasına karşılık epilepsi ve astım gibi kronik hastalıklar açısından bilgi ve becerilerinin yeterli olmadığı ve tutumlarının önemli hatalar içerdiği; buna karşılık kısa süreli bilgilendirme sonucu epilepsi ile ilgili algılarında büyük oranda olumlu değişiklikler olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, ilköğretim öğretmenlerinin kronik hastalıklar konusunda bilgilendirilme ve eğitim çalışmalarının kronik hastalıklı çocuklarının hayat kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. 46
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The purpose of this investigation is firstly to measure and to compare the knowledge, attitude and practice of primary school teachers relating to epilepsy and asthma and secondly, to find out, about the change in teachers' perception about epilepsy and asthma after giving information about the mentioned diseases. This investigation was carried out in the suburb of Selçuklu in the city of Konya with 275 primary school teachers; a likert type questionnaire which was prepared to measure the knowledge, attitude and practice of teachers with regard to epilepsy and asthma that was h applied using a hands-on method. It was found that teachers thinks epilepsy is related to bad health conditions more than asthma and children with epilepsy should go to special schools because of their learning difficulties. In addition, 24 % of teachers think epilepsy is a psychiatric disease and don't want to teach epileptic children. After giving information for a short time to the teachers, it was detected that the rate of epilepsy awareness of the teachers was changed positively. The rate of teachers who are able to manage an epilepsy attack rose from 24 % to 42,2 %. In conclusion; although the awaneress of primary school teachers about asthma became relatively positive, it was found out that the knowledge and attitude of the teachers about chronic diseases like epilepsy and asthma was not sufficient and they were unable to deal with these appropriately. However, by giving a small amount of information there is a positive change in their perception about epilepsy. These findings show that educating teachers about chronic diseases is very important for the quality of life of children who suffer from these diseases. 47