İlk kez anne olan kadınların annelik rolü başarımlarını etkileyen etmenlerin incelenmesi
The examination of the factors that affect the maternal role attainment of first-time mothers
- Tez No: 124134
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
150 BÖLÜM VI ÖZET İLK KEZ ANNE OLAN KADINLARIN ANNELİK ROLÜ BAŞARIMLARINI ETKİLEYEN ETMENLERİN İNCELENMESİ Bu araştırma, ilk defa anne olan kadınların annelik rolü başarımlarını ölçmede kullanılan ölçeklerin geçerlik, güvenirliğini yapmak ve annelik rolü başarımını etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Haziran - Kasım 2002 arasında Sağlık Bakanlığı Aydın Doğumevi' ne, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi' ne ve SSK Ay dm Hastanesi' ne doğum yapmak için yatan çalışmaya alınma kriterlerine uyan 182 kadında gerçekleştirilmiştir. Araştırma süresince hastanelere doğum yapmak için 2350 kadın başvurmuştur. Araştırmada“Bilgi Toplama Formu”ve annelerin annelik rolü başarımlarını ölçmek için“Anlamsal Farklılık Ölçeği- Anne Olarak Ben”,“Anlamsal Farklılık Ölçeği- Bebeğim”ve“Pharis Öz-Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, Student T-testi, varyans analizi ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. ölçeklerin Cronbach Alpha güvenirlik katsayıları;“Anlamsal Farklılık Ölçeği- Anne Olarak Ben”.73-J4,“Anlamsal Farklılık Ölçeği-Bebeğim”.54-.55,“Pharis Özgüven Ölçeği”.86 -.85 bulunmuştur.151 Doğumdan sonraki 1.-3. gün ve 4.-6.
Özet (Çeviri)
152 ABSTRACT THE EXAMINATION OF THE FACTORS THAT AFFECT THE MATERNAL ROLE ATTAINMENT OF FİRST-TİME MOTHERS This research has been realized in order to fix the reliability and the currency of the measurement scales used in measuring the maternal role attainment of first-time mothers and to determine the factors influencing the maternal role attainment. The research was studied on 182 women who apphed for delivery and stayed in Aydın Maternity Hospital, Adnan Menderes Research and Practice University Hospital and National Insurance Service Hospital and appropriate to the research criteria in the period between June and November 2002. During the research 2350 women registered for birth to the hospitals mantioned above. In the research, forms to coolect information, Semantic Differencial Scale -Myself as a Mother, Semantic Differencial Scale- My Baby, and Pharis' Self-Confidence Scale for measuring the maternal role attainment of first-time mothers were used. Data were avaluated by using number, rate, Student T-Test, variance and analyses. The crombach alpha reliability coefficient of scales were found as follow: The coefficients of Semantic Differencial Scale- Myself as a Mother:.73-.74; The coefficients of Semantic Differencial Scale- My Baby:.54-.55; The coefficients of Pharis' Self-Confidence Scale:.85-.86.