Atıkların yönetiminde yanma ve art-yakma mühendisliği; Avantaş ve sorunlar
Combustion and afterburner engineering in waste management: advantages and bottlenecks
- Tez No: 78506
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
ATIKLARIN YÖNETİMİNDE YANMA VE ART-YAKMA MÜHENDİSLİĞİ; AVANTAJ VE SORUNLAR ÖZET Bu çalışmada, dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye'de de atık miktarındaki hızlı artıştan yola çıkılarak oldukça geniş bir şekilde yapılan literatür taraması sonuçları eşliğinde hem Türkiye hem de Eskişehir ve yöresi için atık yönetim stratejileri üzerinde durulmuş, özellikle de bir atık yakma teknolojisi olarak döner fırın tipi insineratörler incelenmiştir. Ancak salt teknik ve teknolojik açıdan yapılacak bir incelemenin eksik kalabileceği savından hareketle konunun ekonomik boyutuna da değinilmiş ve bu kapsamda çevresel ekonomi ve dolayısıyla risk yönetimi kavramlarının da dikkate alındığı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Atık miktarındaki hızlı artış, yerel yönetimlerce yeni stratejilerin uyarlanması, uygulanması ve üretilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk kapsamında, yöremizdeki karar verici mercilere destek olabilmek amacıyla, bu çalışmada, nüfusu 500 000'in üzerinde olan ve hızla endüstrileşen Eskişehir ilinin ve civarındaki Kütahya, Afyon ve Bilecik illerinin evsel ve endüstriyel atıklarının yönetiminde izlenen enerji geri kazanmışız mevcut düzensiz depolama ve kısmi geri dönüşüm uygulamalarına bağıl olarak, (a) yalnızca Eskişehir'deki evsel/endüstriyel atık potansiyelinin yakma yoluyla bertaraf edildiği ve enerjinin geri kazanıldığı ve (b) Eskişehir ile birlikte yakın civarındaki illerin atıklarının da yakma yoluyla bertaraf edildiği ve enerjinin geri kazanıldığı senaryolar, fayda-maliyet analizleri eşliğinde karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, deneysel çalışmaları desteklemek ve / veya onlara alternatif oluşturmak amacıyla geliştirilen matematik modellerde yapılmış olan çeşitli varsayımlar ve pek çok çalışmada tümünün dikkate alınmadığı belirtilen aktarım mekanizmalarını derleyip karşılaştırabilmek amacıyla, yapılmış olan bu çalışmada incelenen yaklaşık beşyüz yayın, kritik bir irdelemeye tabi tutulmuştur. Bu değerlendirmeler kapsamında özellikle ele alınan döner fırın tipi insineratörlerde ve onu takip eden art-yakma proseslerinde gerçekleşen yanma olayı, momentum, ısı ve kütle aktarım mekanizmaları (özellikle radyasyonla ısı aktarımı ile alev modellenmesi çalışmaları), tasarım / modelleme / simülasyon etkinlikleri yönleriyle de karşılaştırılmış, değerlendirme işlemi tezin Ek Açıklamalar-E kısmında on altı ayrı parametre itibariyle gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Atık Yönetimi Fayda-Maliyet Analizleri İnsinerasyon Entegre Atık Yönetimi Döner Fırın Tipi İnsineratörler Atık Yönetimi Ekonomisi Risk Yönetimi Art-yakma
Özet (Çeviri)
COMBUSTION AND AFTERBURNER ENGINEERING IN WASTE MANAGEMENT; ADVANTAGES AND BOTTLENECKS SUMMARY Rapidly increasing rates of the accumulated quantities of wastes spurs, not only internationally but also nationally and regionally, searching improved new waste management strategies. This objective urges, even, the local administrators, to adopt, apply and / or invent new strategies for an effective integrated waste management. To support the decision-makers of the region where this study had been conducted, in this respect, twelve scenarios had been proposed and comparably evaluated based on their benefit-cost analysis. The cases, related to the municipal and industrial solid-waste inventories of Eskişehir (a rapidly industrializing city with a population of about 500000) and its three neighbouring cities (Kütahya, Afyon and Bilecik), involved comparison of various sequential and intermediate treatment methods, including incineration and land-filling with or without energy recovery, and a partial recycling either initially or following the process of incineration. In the aforementioned cities, wastes are currently, being disposed of in an uncontrolled manner, although some preliminary recycling trials, leading to waste-minimization, are observed. Although the importance of the rotary-kiln type incinerators, as the technological means of waste combustion, had been emphasized more specifically in this study, other strategic procedures for managing the wastes had also been covered. Within this frame of the study, after presenting a state of the art management strategies in the world and in Turkey, associating their technical and technological aspects with the relevant economical dimensions, the concepts of“environmental economy”and "risk management'' had been taken into account for evaluating the resulting data. Additionally, since the mathematical models, developed for either supporting the experimental studies or providing alternatives for them, had involved various assumptions and had not taken many transport mechanisms into account, this study aimed, also, at identifying these points in a comparative way, based on a critical review and interpretation of about five-hundred sources found in the literature. Essential parameters, relevant to the rotary-kiln incinerators and their associated afterburner units, had been groupped into 16 different categories (see Annex-E to this manuscript) to be interpreted in conjunction with the combustion phenomena, momentum-, heat-, and mass-transfer mechanisms, flame-modelling with radiative heat transfer and design / modelling / simulation effectiveness. KEYWORDS Waste Management Benefit-Cost Analysis Incineration Integrated Waste Management Rotary Kiln Type Incinerators Waste Management Economics Risk Management Afterburning