Hemşire ve ebelerin kadına yönelik şiddet belirtilerini tanımalarına ilişkin ölçek geliştirme
The Scale for recognizing the signs of violence against woman by nurses and midwifes
  1. Tez No: 124160
  2. Yazar: LEYLA BAYSAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYCAN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 16622
Özet
xıı ÖZET Araştırma, birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan hemşire ve ebelerin kadına rönelik şiddet belirtilerini tanıma durumlarını ölçmek amacıyla bir ölçek geliştirmek ve geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini saptamak amacıyla, tanımlayıcı türde planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Bornova Eğitim ve Araştırma Sağlık Grup Başkanlığına bağlı 18 Sağlık Ocağı ve 3 AÇSAP Merkezi'nde çalışan tüm hemşire ve ebeler (n = 203) oluşturmaktadır. Evrenin tümü araştırmaya dahil edilip, örneklem seçimine gidilmemiştir. Araştırmanın yürütüldüğü tarihlerde kurumda bulunan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 1 54 hemşire ve ebe araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen“Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçek”formu ile“Tanıtıcı Bilgi Formu”kullanılmıştır. Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçeğin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı r = 0.76, Pearson Correlation Güvenirlik katsayıları; toplam ölçek puanı ile fiziksel arasında r = 0.858, P < 0.01, toplam ölçek puanı ile duygusal arasında r = 0.889, P < 0.01, fiziksel ile duygusal alt ölçek puanları arasında da r = 0.528, P < 0.01 olarak bulunmuştur. Bu veriler doğrultusunda,“Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçeğin”geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.xiii Uygulanan soru formundan elde edilen bilgilere göre; hemşire ve ebelerin % 67.5 'i kadına yönelik şiddet olgusuyla karşılaşmış, % 32.5'i ise karşılaşmamıştır. % 3.9'u kendisini kadına yönelik şiddet konusunda çok yeterli, % 24.7'si yeterli, % 44.8'i kısmen yeterli bulduğunu, % 23.4'ü yeterli bulmadığım ve % 3.2'si biç yeterli bulmadığını belirtmiştir. Hemşire ve ebelerin fiziksel belirtiler alt ölçek puan ortalaması X = 7.48 ± 2.81, duygusal belirtiler alt ölçek puan ortalaması X = 10.90 ± 3.16 ve toplam ölçek puan ortalaması X = 18.38 ± 5.23'tür. Elde edilen sonuçlara göre; hemşire ve ebelerin, kadına yönelik şiddet olgusuyla karşılaşma durumlarının ve kadına yönelik şiddet konusuna ilişkin kendi yeterlilik algılarının, hem fiziksel belirtiler alt ölçek puan ortalamaları, hem duygusal belirtiler alt ölçek puan ortalamaları, hem de toplam ölçek puan ortalamaları üzerinde oldukça stkili olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan, hemşire ve ebelerin kadına yönelik şiddet ve belirtilerini tamlamada bilgi açıkları olduğu sonucu elde edilmiş ve bu konuda meslek öncesi ve hizmet içi kapsamlı ve sürekli eğitim programlarının oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
XIV SUMMARY Our descriptive and cross sectional research is planned for the purposes of developing i scale for assesing the capacity of recognizing the signs of violence against woman among lurses and midwifes and to determine the reliability and validity of this scale. Our research's target universe was all of the nurses and midwifes working at 18 health clinics and 3 AÇSAP (Mother-Child Health and Family Planning) Centers (n=203) working under the authority of Health Education and Research Headship of Bomova. Our research sample was all of our universe therefore we did not apply any sample selection criteria; Our reseach sample was consisted of all the nurses and midwifes who were on duty during the research survey and accepted to take part in our reseach (n:154). In our research, we used the instruments“The Scale for Recognizing the Signs of Violence Against Woman by Nurses and Midwifes”developped by the investigators and a sociodemographic data form. Cronbach Alpha internal consistency ratio of the Scale for Recognizing the Signs of Violence Against Woman by Nurses and Midwifes was r = 0.76 and its Pearson Correlation reliability ratios were; between total scale score and physical subscale r = 0.858, P < 0.01, between total scale score and emotional subscale r = 0.889, P< 0.01, between physical subscale and emotional subscale r = 0.528 P < 0.01. According to those results“The Scale for Recognizing the Signs of Violence Against Woman by Nurses and Midwifes”was assigned as a reliable and valid instrumentXV According to results obtained from our survey questionnaire; % 67.5 of participants ıas encountered a case of woman abuse while % 32.5 has not. Sense of self sufficiency about.ecognizing the woman abuse among the participants were; % 3.9 very sufficient, % 24.7 sufficient, % 44.8 partially sufficient, % 23.2 not sufficient, % 3.2 none sufficient Physical signs subscale mean score of our participants is X = 7.48 ± 2.81, their îmotional signs subscale mean score is X = 10.90 ±3.16 and their total scale mean score is X = 18.38 ± 5.23. According to those results experience of encountering violence against woman case and sense of self sufficiency about recognizing the violence against woman are strongly related to total scale score and also to emotional and physical subscales seperately. The results of our survey point out the deficiency of knowledge among nurses and midwifes about violence against woman and recognition of its signs; Therefore it is proposed that creating comphrehensive graduate and postgraduate education programs may be necesassary.