Malatya merkez sağlık ocaklarında çalışan hekim, hemşire ve ebelerin şiddet deneyimleri ve kadına yönelik şiddetle ilgili tutum ve davranış düzeyleri
Experiences of doctors, nurses and midwives who work at the health care centers in the city center of Malatya, levels of attitude and behaviour related to violence directed at women
  1. Tez No: 307946
  2. Yazar: MERYEM SARIBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kadına yönelik şiddet dünyada ve Türkiye'de gün geçtikçe artan bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırma sağlık ocaklarında çalışan personelin şiddete maruz kalma durumlarını ve sağlık personelinin kadına yönelik şiddet konusunda bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmış kesitsel bir çalışmadır.Çalışmanın evrenini; Malatya il merkezinde bulunan 28 merkez sağlık ocağında çalışan hekim, hemşire ve ebeler oluşturmuştur. Araştırma evrenindeki 541 kişiden 512`si araştırmaya katılmıştır. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı bilgi formu, ?Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçek Formu? ve hemşire, ebe ve hekimlerin kadına yönelik şiddetle ilgili olarak tutum ve davranış düzeylerini belirlemek için Tutum formu kullanılmıştır.Katılımcıların; yaş ortalaması 33,6±6,4`tür. Çalışmaya katılanların; %81,8'i kadın, %18.2'si erkektir, Araştırmaya katılan kadınların %51,1'i, erkeklerin %54,8'i yaşamı boyunca en az bir kere şiddete maruz kalmıştır. Erkeklerin babaları tarafından daha fazla şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence directed at woman is a public health problem which is growing more and more in the world and in Turkey. This research is a cross-sectional work which was done with the aim of determining exposure of health staff working at the health care centres to the violence and information and attitudes of health staff towards the violence directed at the woman.Target population of the study: Doctors, nurses ,midwives working at the 28 health care centres in the centre of Malatya constitutes. 512 of the 541 people in the target population of the study participated in the research. In collecting data; introductory form, doctor, nurses and midwives depincting indications of violence directed at woman scale and containing the doctors, nurses and midwives attitude questions related to violence directed at woman were used.Average age of participants is 33,6+6. 81,8 % of participants is woman, 18,2 % is man. 51,1 % 0f women and 54,8% of man participated in the research were exposed to violence at least once during his/her life.It was found out that men were exposed to violence by their father more.