Pelvik jinekolojik operasyon sonrası ateş (febril morbidite) görülme durumu ve etkileyen faktörlerin irdelenmesi
After the pelvic gynecologic operations febril morbidity for determining the rate of and effecting factors
  1. Tez No: 124178
  2. Yazar: MENEKŞE MÜDÜROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE YILDIZ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
1.ÖZET Bu çalışma pelvik jinekolojik operasyon sonrası febril morbidite görülme oranım, febril morbidite oluşumunda rol oynayan faktörleri ve bu faktörler içerisinde hemşirelik bakım girişimlerinin etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanıp, uygulandı. Çalışma, Ekim 2001 -Mayıs 2002 tarihleri arasında, İstanbul ili, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda, Jinekoloji (Aseptik) Servisi ve Jinekolojik Onkoloji Servislerinde, gerçekleştirildi. Araştırmada; İ.Ü.CPTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalının, jinekoloji ve jinekolojik onkoloji birimlerine selim ve habis jinekolojik hastalık nedeni ile başvuran ve hastaneye yatırılarak öpere edilen vakalardan; pelvik jinekolojik operasyon geçiren, operasyon öncesi ateşi yüksek olmayan, operasyon sonrası hastanede 48 saatten fazla kalan, peroperatuvar bağırsak travması geçirmeyen, intraabdominal tüberkülozu olmayan, pelvik abse nedeni ile operasyon yapılmayan ve immünsupresıf ilaç almayan toplam 265 vaka örneklem kapsamına alındı. Verilerin toplanmasında araştırmacı tararından geliştirilen anket formu, hemşire gözlem dosyası ve hasta dosyasından yararlanıldı. Çalışma verileri yukarıda belirtilen veri toplama araçları ile ve bizzat vakalarla karşılıklı görüşme yoluyla elde edildi. Görüşmeler hasta odalarında yapıldı. Anket formu doldurulurken, vakaların verdiği bilgilerin güvenilirliğini, sorulan rahat cevaplamalarını sağlamak için, hasta odalarında yalnız olmaya özen gösterildi. Örneklem kapsamına alman vakalar, hastaneye operasyon için yatış tarihinden itibaren, çıkış tarihine kadar araştırmacı tarafından izlendi ve bu süre içerisinde hemşire gözlem dosyası ile hasta dosyasındaki gerekli veriler değerlendirmeye alındı.Postoperatif febril morbidite de;“literatür doğrultusunda postoperatif ilk 24 saat sonra görülen ve 4 saat aralıkla yapılan iki ölçümde de en az 38° C ve üzerinde ateşi olan vakalar febril morbidite tanımlaması içine alındı”. Febril morbidite saptanan vakalarda enfeksiyon odağının tespiti için yapılan fizik ve jinekolojik muayene sonuçlan, enfeksiyonun çıkış saati ve odağı tespiti; kültür sonuçlan ve antibiyotik tedavileri değerlendirildi.Elde edilen verilerin istatistiki analizi, bilgisayar ortamında yüzdelik ve ki-kare testi ile yapıldı. Araştırmamız sonucunda; örneklem kapsamına alman vakaların %40'ını Jinekolojik Onkoloji, %60'ını Jinekoloji (Aseptik) servislerinde yatan vakalar oluşturdu. Örneklem kapsamına alınan vakaların, yaş ortalaması X :49.03±14.8 olup, %40*nın eğitimlerinin ilkokul düzeyinde olduğu, %79.6'nın evli ve yandan fazlasının vücut kitle indeksinin (VKİ) 'nin 25 ve üzeri olarak kilolu oldukları belirlendi. Vakaların yaklaşık yansı menopoza girmişti ve toplam olarak yaklaşık yansına klinik tamlarında kanser teşhisi konmasına karşın, patoloji sonucunda %29.1 'nin kanser olduğu görüldü. Preoperatif olarak yaşam ve kan değerlerinde belirgin patoloji yoktu ve hemen hemen tümüne (%99.2) profilaktik antibiyotik uygulanmıştı. Peroperatif süreçte ; en fazla yapılan operasyonun TAH+BSO olduğu, yandan fazlasının operasyonun 1-1.5 saatler arasında sürdüğü,operasyon sırasında %97.7 gibi çoğunluğunda komplikasyon gelişmediği ve %88.3' de kan takılmadığı belirlendi. Toplam % 72.9'nun 6 gün ve üzeri hastanede kaldığı, %89.1'de hiç postoperatif komplikasyon gelişmediği görüldü. Çoğunluğunda ateş,idrar sondası, dren/ pansuman ve nazogastrik sonda (NG) bakımına ilişkin, klinik protokollerinin tam olarak uygulandığı belirlendi. Vakalann %69.8'nin verilen hemşirelik bakımından memnun olmadığı ve operasyon öncesi“Operasyona yönelik”kaygı İlk sırada iken operasyon sonrası“ Hastalığın ilermiş olmasına yönelik”kaygının ilk sırada yer aldığı görüldü. Vakaların %8.7de postoperatif febril morbidite saptandı. Postoperatif febril morbiditenin 46 yaş ve üstü, menopoza girmiş, VKI'nin 25 ve üzeri olan, yani kilolu olan vakalarda daha fazla olduğu belirlendi. Yapılan operasyon süresi febril morbidite görülmesinde etkili değilken, operasyon esnasında kan takılması, postoperatif idrar sondası, dren ve NG sonda varlığının febril morbidite görülme riskini arttırdığı belirlendi. Postoperatif ve genel hastanede kalma sürelerinin de febril morbidite görülmesinde etkili olduğu saptandı.Sonuç olarak; profilaktik antibiyotik kullanımının febril morbidite görülme oranım azalttığı, ileri yaş, kilo, operasyon esnasında kan takılması, hastada idrar, NG sonda ve dren varlığının febril morbidite görülme riskini arttırdığı ve postoperatif uygulamalarda ki hemşirelik girişimin Önemi belirlendi. Anahtar Kelimeler ; Jinekolojik operasyonlar, febril morbidite, etkileyen faktörler
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY After The Pelvic Gynecologic Operations Febril Morbidity, For Determining The Rate Of and Effecting Factors This project was done for determining the rate of febril morbidity, the factori that act on febril morbidity and the effects of nurse care after the pelvic gynecologic operations. The project was done by Gynecology and Gynecologic Oncology Department of İstanbul University, Cerrahpaşa Faculty of medicine from the patients who applied with benign and malign gynecologic diseases and was accepted to the hospital to be apeerated, the ones who have had pelvc operation, no peroperative intestinal travma, no intra-abdominal tuberculosis, not been operated because of pelvic abscess and who do not take immunosuppressive drugs; 265 cases have been taken under consideration. During the colloection of data, patient's file, nurse abservation files and research forms were used. The study informations was abtained by speaking directly with the patients and data collection tools mentioned above. Observations were done in the patient's rooms. To supply the safety of informations and make patient's under considaration have been abserved by the rescorcher during the hospitalization course and during this period nurse abservation files and patient's files data have been used. İn the post-operative febrile morbidity, the cases who have minimal 38 ° C fever inhte 2 measurements made for 4 hours interval a long for post-operative 24 hours, as the literature advive, defined as febril morbidity. In the febril morbidity cases, to find the infection focus we look at the physical and gynecological examination results, the begining time and focus dtermination of the infection, culture results and antibiotic treatment. The statistical analysis of datas were done by computer with percentage and Q- square tests. As the result of our research, 40 % of patients under consideration were from gynecological oncology and remaining 60 % were from gynecologic (aseptic) services.The median age of the casses was X :49.03±14.8. Education level of %40 of them was primory school. %79. 6 of them were married and BMI of more than %50 of them were%25 and higher obese. Nearly half of the cases were in menapause and totally half them are diagnased clinically as cancer but according to pathology results only %29. 1 were cancer. In the Pre-operative life and blood measure there isn't any significant pathology and nearly all of them (%99.2) used prophylactic antibiatics. In Pre-operative caurse the most commonly performed operation is TAH+BSO and more than half of their operation takes 1-1.5 hours and during operation there isn't any complication. In %97.7 and for %88.3 of them there is no need to blood transfusion. Totally, %72.9 of them hospitalized 6 and more days and %89.1 of them there is no post-operative complications. Generally personal obeys fever, urinary catheter, drainage and nazogastrik catheter protocols. İn the %69.8 of the cases patient isn't pleased about nurse and patients worry about operations in peri-operational period and than in the post-operative about the possibly that the disease is advanced. %8.7 of the cases were defined as post-operative febril morbidty. The research showed us that post-operative febril morbidty cases were more in patients whose BMI is 25 or more ageis 46 or more and who was in menapause and fever, urinary catheter,drainage. Operation time has no effect on febril morbidty but IV line during operation, post-operative urinary catheter, drainage and nazogastrik catheter has increased the risk of febril morbidty. Also post-operative and general operation times also effects the febril morbidty. As a result, prophyloctic antibiotic usage decreases the rate of febril morbidty and post-operative urinary catheter and presence of drainage and NG effect the febril morbidty. So, this shows us the imporonce of nurse interventions. Key Word: Gynecological aperations, febril morbidty, effecting factors