Uterin serviks kanserinde operasyon öncesi PET/ BT ve MRG görüntülemelerindeki lenf nodu pozitifliği ile operasyon sonrası patolojı sonuçlarında tespit edilen lenf nodu metastazının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of lymp node position in pre-operational PET/CT and mri imaging and lymph node metastasis detected in post-operational pathology results in uterine cervical cancer
- Tez No: 704983
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYUP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Uterin Serviks Kanserinde, Operasyon Öncesi PET/BT ve MRG Görüntülemelerindeki Lenf Nodu Pozitifliği ile Operasyon Sonrası Patoloji Sonuçlarında Tespit Edilen Lenf Nodu Metastazının Retrospektif Olarak Karşılaştırılması AMAÇ: Serviks kanseri, 2020 yılında dünya çapında tahmini 604.000 yeni vaka ve 342.000 ölümle, en sık teşhis edilen dördüncü kanserdir. Son yıllarda dünyanın çoğu bölgesinde servikal neoplazilerin etkili taramasının mevcudiyeti, prekanseröz lezyonların tanınması tedavisi ve erken tanıya erişim, invaziv kanser için etkili tedavi serviks kanseri insidansında ve ölüm oranlarında azalma sağlamıştır. Serviks kanserinde en önemli prognostik faktör evre ve lenf nodu tutulumudur. Erken evre 98 serviks kanserlerinde fertilitenin korunması istenmiyorsa seçilen standart tedavi basit/radikal histerektomi ile birlikte gereken olgulara pelvik/paraaortik lenfadenektomidir. Histerektominin radikal olup olmamasında evre ve tümör büyüklüğü önemlidir. Ancak cerrahi yapılamayacak düşük kondisyona sahip hastalara primer kemoradyasyon düşünülebilir. Orta derece risk faktörleri bulunan erken evre serviks kanserli hastalarda adjuvan RT ya da adjuvan kemoradyasyon verilebilir. Yüksek derece risk faktörlerinden herhangi birisi varsa adjuvan kemoradyasyon önerilmektedir. NCCN lokal ilerlemiş servikal kanserin kemoradyasyon kararı verilmeden önce lenf nodu ve uzak metastazların belirlenmesinde PET/BT yapılmasını önermektedir. GOG 85, GOG 120 ve GOG 165 çalışmalarının verilerini analiz eden Gold ve arkadaşları, cerrahi evreleme lehine progresyonsuz sağkalım %50' ye karşı %36 ve genel sağkalımda %54' e karşı %40' idi. Hastaları uygun bir şekilde yönetebilmek ve en etkili tedavi yöntemini belirlemek için hastaların en baştan sonuna kadar dikkatli değerlendirilmesi gerekir. Hastaların morbidite ve mortalitesini arttırmamak için en önemli prognostik faktör olan evrelemeyi dikkatli yapmaktır. Bu amaçla görüntüleme yöntemlerinin (PET/BT, MRG) lenf nodu metastazlarını göstermedeki performansını araştırmak için retrospektif bir çalışma planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı veya Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı tarafından değerlendirilen ve takip edilen hastane elektronik dosya sisteminde kayıtlı olan, pelvik ve /veya paraaortik lenf nodu diseksiyonu yapılmış ve en az bir görüntüleme yöntemi (MRG, PET/BT' den en az birisi) olan hastalar çalişmaya alındı. Bu çalışmaya 139 hasta dahil edildi. Bu hastaların histopatolojik raporlarındaki lenf nodu metastazı altın standart olarak kabul edildi. Görüntüleme yöntemlerinde ( PET/BT VE MRG) lenf nodu görülmesi pozitif olarak kabul edildi ve altın standart olan patolojik lenf nodu metastazı ile karşılaştırıldı. Böylece görüntüleme yöntemlerinin lenf nodu metastazını öngörmedeki doğruluğu, spesifitivesi, sensitivitesi, PPD, NPD' ı hesaplandı. BULGULAR: Hastaların çoğunluğu ( n:32,%23) FIGO evre 3C1P' dir. Bunu (n:31,%22,3) FIGO 1B2 grubu takip etmektedir. Hastaların %29,5' inde histolojik olaral lenf nodu tutulumu saptandı, % 70.5' inde histolojik olarak lenf nodu 99 tutulumu saptanmadı. 139 hastanın 33 (%23,7)' ünde pelvik lenf nodu tutulumu, 3 (%2.2)' ünde paraaortik lenf nodu tutulumu ve 5 (%3,6)' inde pelvik ve paraaortik lenf nodu tutulumu saptanmıştır. Hastaların %56,1' inde MRG görüntülemesinde lenf nodu nodu tutulumu var iken % 43.9' unda MRG görüntülemesinde lenf nodu tutulumu yoktu. Hastaların %38,1' inde PET/BT' de lenf nodu tutulumu saptanmış iken % 61,9' unda saptanmamıştır. Hastaların histopatolojik değerlendirilmesinde en sık skuamöz hücreli karsinom (%72,6), ikinci sıklıkta adenokarsinom (%23) saptanmıştır. Hastaların %54' ü erken evrede iken % 56' sı ileri evrededir. MRG' da lenf nodu tutulumu saptanan hasta sayısı 61 (%56,1) ve bunların da 25 (%61)' inde histopatolojik olarak da lenf nodu tutulumu raporlanmıştır. PET BT' de lenf nodu tutulumu saptanan hasta sayısı 53 (%38,1) ve bunların da 29 (%70,7)' unda histopatolojik olarak da lenf nodu tutulumu raporlanmış. PET/BT'nin metastatik lenf nodunu öngörmedeki sensivitesi, spesivitesi, pozitif ve negatif prediktif değeri ve doğruluğu sırasıyla %70,7, %75,5, %54,7, %86, %74,1' dir. MRG' ın metastatik lenf nodunu tespit etmedeki sensivitesi, spesivitesi, pozitif ve negatif prediktif değeri ve doğruluğu sırasıyla %60,9, %63,2, %40,9, %79,4, %62,5' dir. SONUÇ: Elde edilen veriler ışığında serviks kanserinde tedavi yönetimini belirlerken özellikle cerrahi yöntemi seçerken ve pelvik-paraaortik lenfadenektomi yapmadan önce lenf nodu metastazlarının görüntüleme yöntemleri ile belirlenmesi tedavide yol göstereciliği çok önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: PET/BT, MRG, BT, Lenfadenektomi, Serviks Kanseri, Preoperatif görüntüleme, Lenf nodu metastazı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cervical cancer is the fourth most commonly diagnosed cancer, with an estimated 604,000 new cases and 342,000 deaths worldwide in 2020. In recent years, the availability of effective screening of cervical neoplasms, recognition treatment of precancerous lesions, and access to early diagnosis, effective treatment for invasive cancer have resulted in a reduction in cervical cancer incidence and mortality in most regions of the world. The most important prognostic factors in cervical cancer are stage and lymph node involvement that. If 100 fertility preservation is not desired in early stage cervical cancers, the standard treatment choice is simple/radical hysterectomy with pelvic/paraaortic lymphadenectomy for required cases. Stage and tumor size are important in whether hysterectomy is radical or not. However, primary chemoradiation may be considered for patients with low fitness who cannot undergo surgery. In patients with early stage cervical cancer with moderate risk factors, adjuvant radiotherapy or adjuvant chemoradiation can be given. If any of the high-grade risk factors are present, adjuvant chemoradiation is recommended. NCCN recommends PET/CT to detect lymph node and distant metastases before deciding on chemoradiation of locally advanced cervical cancer. Analyzing data from studies GOG 85, GOG 120, and GOG 165, Gold et al. found progression-free survival (50% vs. 36%) and overall survival (54% vs. 40%) in favor of surgical staging. Patients must be carefully evaluated from beginning to end in order to be able to manage them appropriately and to determine the most effective treatment method. In order not to increase the morbidity and mortality of the patients, staging, which is the most important prognostic factor, is to be done carefully. For this purpose, we planned a retrospective study to investigate the performance of imaging methods (PET/CT, MRI) in demonstrating lymph node metastases. MATERIAL AND METHOD: Patients who underwent pelvic and/or paraaortic lymph node dissection and had at least one imaging method (MRI, PET/CT ) recorded in the hospital electronic file system evaluated and followed by Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Gynecological Oncology Surgery or Department of Medical Oncology were included in the study. 139 patients were included in this study. Lymph node metastasis in the histopathological reports of these patients was accepted as the gold standard. The presence of lymph nodes in imaging methods (PET/CT and MRI) was considered positive and compared with pathological lymph node metastasis, which is the gold standard. Thus, the accuracy, specificity, sensitivity, PPD, and NPD of imaging methods in predicting lymph node metastasis were calculated. RESULTS: The majority of patients (n:32, 23%) are FIGO stage 3C1P. This is followed by the FIGO 1B2 group (n:31, 22.3%). Histologically lymph node involvement was detected in 29.5% of the patients, histologically no lymph node 101 involvement was detected in 70.5% of the patients. Pelvic lymph node involvement was found in 33 (23.7%) of 139 patients, paraaortic lymph node involvement in 3 (2.2%) and pelvic and paraaortic lymph node involvement in 5 (3.6%) patients. While 56.1% of the patients had lymph node involvement in MRI imaging, 43.9% did not have lymph node involvement in MRI imaging. While lymph node involvement was detected in PET/CT in 38.1% of the patients, it was not detected in 61.9% of the patients. In the histopathological evaluation of the patients, squamous cell carcinoma (72.6%) was the most common type and adenocarcinoma (23%) was the second most common. While 54% of the patients are in the early stage, 56% are in the advanced stage. The number of patients with lymph node involvement in MRI was 61 (56.1%), and histopathologically, lymph node involvement was reported in 25 (61%) of them. The number of patients with lymph node involvement in PET CT was 53 (38.1%), and histopathologically, lymph node involvement was reported in 29 (70.7%) of them. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive value and accuracy of PET/CT in predicting metastatic lymph node are 70.7%, 75.5%, 54.7%, 86% and 74.1%, respectively. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive value and accuracy of MRI in detecting metastatic lymph node are 60.9%, 63.2%, 40.9%, 79.4%, 62.5%, respectively. CONCLUSION: In the light of the data obtained, it is very important to determine the lymph node metastases by imaging methods, and guide the treatment in determining the treatment management in cervical cancer, especially when choosing the surgical method and before performing pelvic-paraaortic lymphadenectomy. KEY WORDS: PET/CT, MR, CT, Lymphadenectomy, Cervical Cancer, Preoperative Screening, lymph node metastasis