Diz osteoartritli hastaların günlük yaşamlarına ilişkin yardım gereksinimlerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Specification and evaluation of the needs of the patients with knee osteoarthritis in their daily living activities
  1. Tez No: 124186
  2. Yazar: BİRGÜL CERİT (TEPE)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Physical Medicine and Rehabilitation, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET DİZ OSTEOARTRİTLİ HASTALARIN GÜNLÜK YAŞAMLARINA İLİŞKİN YARDIM GEREKSİNİMLERİNİN BELİRLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Cerit (Tepe) Birgül Yüksek Lisans, Hemşirelik Bölümü Tez Danışmam: Doç. Dr. Feray Gökdoğan OCAK 2003, 112 sayfa Bu araştırma, diz osteoartritli hastaların günlük yaşamlarına ilişkin yardım gereksinimlerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bolu İli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi polikliniğine 4 Temmuz- 4 Ağustos 2002 tarihleri arasında başvuran 103 hasta oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından konu ile ilgili literatür incelenerek ve uzman görüşü alınarak hazırlanan soru formu aracılığıyla elde edilmiştir. Veriler yüzdelik, ki-kare, t testi, One Way Anova yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bolu İli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ne başvuran diz osteoartritli hastaların çoğunluğunun 50-59 yaş (% 33.0) ve 60-69 yaş grubunda (% 34.0) yer aldığı, % 79.6'sı kadın olup, % 51.4'ünün okur-yazar ve ilköğrenim düzeyinde eğitim aldığı, % 95.1 'inin çalışmadığı ve tamamına öt»»* «.SESİ* ¦^sss»***yakınının (% 99.0) sosyal güvencesi olduğu, alt gelir düzeyinde (% 65.1) olup, eşiyle (% 39.8) ile birlikte yaşadığı belirlenmiştir. Kadın hastaların dizlerine ilişkin“şiddetli”ve erkeklerin ise“orta”düzeyde sıkıntı yaşadıkları saptanmış ve bu fark anlamlı bulunmuştur (X2: 26.061; PO.05). Diz osteoartritli erkek hastaların günlük yaşam aktivitelerindeki yeterlilik düzeyleri kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur. Çorap giyme/çıkarma aktivitelerini kadın (4.82±2.79) ve erkek hastalar (5.9ܱ2.83) en üst yeterlilik düzeyinde tanımlamışlardır. Hastaların büyük çoğunluğunun (% 63.1) ayakta yapılan işlerde zorluk çektikleri ve yaklaşık yansının (% 51.5) yardıma gereksinim duyduğu belirlenmiştir. Diz osteoartritli hastaların tamamına yalanının (%94.2) yorgunluk hissettikleri, bu oranın kadınlarda (% 97.6), erkeklere göre (% 81.0) daha fazla olduğu saptanmıştır (X2: 8.406, P< 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SPECIFICATION AND EVALUATION OF THE NEEDS OF THE PATIENTS WITH KNEE OSTEOARTHRITIS IN THEIR DAILY LIVING ACTIVITIES Cerit (Tepe), Birgül M, Sc, Department of Nursing Supervision Assoc. Prof. Dr. Feray Gökdoğan January, 2003, 1 12 pages This study has been conducted to point out evaluate the needs of the patients with knee osteoarthritis in their daily living activities. The sampling as selected from the Hospital of Physiotherapy and Rehabilitation in Bolu, it includes 103 patients applying to the hospital between 4th July and 4th August 2002, as the subjects to the study. The data has been gathered by applying to the expert views and reviewing the relevant literature. The data is analyzed through proportional, chi suquare, t- test and one-way Anova. The subjects, the patients with knee osteoarthritis applying to the hospital stated, are majorly between the ages 50-59 (% 33.0) and 60-69 (% 34.0), % 79.6 of all female, and % 51.4 are literate and elementary school qraduates, %95.1 are housewives and almost all have social assurance (%99.0). They are almost all, from low-income social class (% 65. 1) and live with their husbands (% 39.8).