Diz osteoartritli hastalarda fiziksel performans, fonksiyonel durum, yürüme ve denge parametrelerinin incelenmesi
Investigation of physical performance, functional status, walking and balance parameters in knee osteoarthritis patients
- Tez No: 435528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM IŞINTAŞ ARIK, DOÇ. EMİNE ASLAN TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, evre 2 ve 3 diz OA'lı bireyler ile sağlıklı bireylerin ağrı, fiziksel performans, fonksiyonel durum, yürüme ve denge parametrelerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya ACR (American College of Rheumatology) kriterlerine göre evre 2 düzeyinde 17 (yaş ortalaması 49,24±8,22yıl), evre 3 düzeyinde 17 (yaş ortalaması 45,47±4,27yıl) diz OA'lı kadın ve sağlıklı 34 kadın (yaş ortalaması 47,35±6,73yıl) olmak üzere toplam 68 kişi dahil edilmiştir. Demografik veriler kaydedildikten sonra çalışmaya katılan tüm bireylerin ağrı şiddeti (Görsel Analog Skalası), Q açısı, normal eklem hareketi (gonyometre), fiziksel performans testleri (Otur Kalk Testi, Kalk ve Yürü Testi, 20 metre yürüme testi), yaşam kalitesi (Nottingham Sağlık Profili), fonksiyonel durum(WOMAC Osteoartrit İndeksi), denge (Berg Denge Ölçeği) ve yürüme parametreleri (Zebris-FDM-2 platformu) değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubu karşılaştırıldığında; ağrı şiddeti, normal eklem hareketi, fiziksel performans testleri, denge, yaşam kalitesi, fonksiyonel durum ve yürüyüş parametreleri açısından çalışma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Aynı zamanda Evre 2 diz OA'lı bireyler ile evre 3 diz OA'lı bireylerin ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi ağrı alt skalasında Evre 2 lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları diz OA'lı kişilerin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi ile ilişkili sağlık durumlarının sağlıklı kişilere göre olumsuz yönde etkilendiğini, ancak farklı 2 evredeki osteoartritli bireylerin ölçüm sonuçlarının benzer olduğunu (yaşam kalitesi ile ilişkili ağrı değerlendirmesi dışında) göstermiştir. Bu çalışmanın sonucu diz osteoartritli bireylerin günlük yaşamlarının sağlıklı bireylere göre farklı boyutlarda olumsuz yönde etkilendiğini göstermesi açısından önemlidir. Bu nedenle bu hastaların değerlendirme ölçeklerinin seçilmesinde ve tedavinin planlanması aşamasında hastalık modelinden ziyade bireye özgü yaklaşım modelinin göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the physical performance, functional status, walking and balance parameters of individuals with phase 2 and phase 3 level knee OA respect to healthy individuals. In the study, 17 woman with knee OA at phase 2 (average age 49,24±8,22), 17 woman with knee OA at phase 3 (average age 45,47±4,27) and 34 healthy woman (average age 47,35±6,73) were included (a total of 68 woman) according to ACR criteria (American College Rheumatology). Individuals with knee OA at phase 2 and phase 3 refer to working group and 34 healthy individuals refer to control group. Pain Intensity (Visual Analog Scale), Q angle, range of motion (goniometer), physical performance tests (sit to stand test, timed-up & go test, 20 m walking test), life quality (Nottingham Health Profile), functional status, (WOMAC Osteoartrit Index), balance (Berg Balance Scale) and walking parameter measurement (Zebris-FDM-2 platform) evaluations were made to all individuals after registering demographic information. When working group and control group is compared; statistically significant difference is found for working group in terms of pain magnitude, range of motion, physical performance tests, balance, life quality, functional status and walking parameters. Moreover, when individuals with knee OA at phase 2 and at phase 3 is compared; statistically significant difference is found for phase 2 individuals in terms of pain magnitude and life quality pain sub-scale. The results of this study showed that individuals with knee OA has negative effect on their health related with pain, functional status and life quality when compared to healthy individuals but individuals with knee OA at different phases has similar measurement results except pain evaluations related with life quality. This study has importance by showing that daily lives of individuals with knee OA is affected negatively in different dimensions when compared to healthy individuals. Therefore; taking individual-specific model into consideration rather than illness model will be more beneficial during the stages of patient evaluation scale selection and planning of treatment period.