Düzce il merkezinde yaşayan yaşlı bireylerin sosyo-demografik özellikleri ve bakım gereksinimlerinin saptanması
Establishing the needs and the socio-demographic characteristics of the aged individuals living in the city center of Düzce
  1. Tez No: 124185
  2. Yazar: AYSEL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ÖZALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma yaşlı bireylerin bakım gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Düzce il Merkezindeki 340 yaşlı (194 kadın, 146 erkek) oluşturmuştur. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemiyle Sosyodemografik Bilgi Formu, Psikososyal Gereksinimler ölçeği ve Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği aracılığı ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde, yüzdelik, ki-kare, aritmetik ortalama, t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, tukeys- b Testi, Korelasyon Katsayısı yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive reasearch has been conducted to establish the old individuals' needs for care. Tha sample for the research consists of 340 aged people who live in the city center of Düzce. The data was gathered through interviews, Socio- demographic information form, Psychosocial Needs Scale and the Daily Activities Scale. The techniques applied for the data analysis include percentage, ki- square, medium, unilateral variation analysis, tukeys b-test and corolational coefficient. Rearch findings indicated that 57 percent of the sample is female, 42.9 percent of the sample is male; the age range is between 65-74; 50.6 percent is illiterate; 23.5 percent is lack of regular income; 73.5 percent has a low socio-economic status; 18 percent lives alone; 76.5 percent suffers from at least one chronical disease.