Kronik hematolojik-onkolojik hastalığı olan çocukların kardeşleri ve annelerine verilen hemşirelik desteğinin kaygı düzeylerine etkisi
The effect to the anxiety levels of nursing support whose given to the siblings and mothers of children with chronic hematologic-oncologic illness
- Tez No: 124204
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Araştırma hemşirelik girişimlerine temel oluşturmak üzere, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi / Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Hematoloji ve Onkoloji servislerinde tedavi gören toplam 45 çocuğun 9-18 yaşındaki kardeşleri (S=45) ve anneleri (S=45) ile onlara ayrılmış özel bir odada görüşülerek; kardeşlerinin ve annelerinin hastalıktan etkilenimleri, stres / kaygı yönetimi konusunda eğitimleri; eğitim ve hemşirelik desteğinin kaygı düzeylerine etkisini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı ve yarı deneysel olarak gerçekleştirildi.. Araştırma verilerinin toplanması araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama araçları ile 3 aşamada gerçekleştirildi. 1. Aşamada; kardeşlerin ve ebeveynlerin tümünün tanıcı bilgilerini içeren“Kardeş ve Anne-Hasta Çocuk İle İlgili Bilgi Formu”ile çocukların kaygı düzeylerini ölçmek için, 9-13 yaş kardeşlere“Çocuklar İçin Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri”, 14-18 yaş kardeşlere ve annelere“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”uygulandı. 2. aşamada; sağlıklı kardeş ve anneye 7- 15 'er gün ( ortalama 10 gün ) arayla 3 kez araştırmacı tarafından geliştirilen kitapçık ve eğitim materyalleri ile hemşirelik desteğini kapsayan bilgiler verildi. 3. Aşamada; son eğitimin verilmesinden 30 gün sonra son test olarak annelere, yaş dönemlerine uygun olarak çocuklara“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”uygulandı. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayarda, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi (T Testi), Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve %'lik hesaplar kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT TO THE ANXIETY LEVELS OF NURSING SUPPORT WHOSE GIVEN TO THE SIBLINGS AND MOTHERS OF CHILDREN WITH THE CHRONIC HEMATOLOGIC-ONCOLOGIC ILLNESS This research was done as a basis for nursing interferences for 9-18 years old siblings (S = 45 ) and mothers ( S = 45 ) of children who were treated in Hematology- Oncology Services at Sivas Cumhuriyet University Health Services Research and Treatment Hospital / Kayseri Erciyes University Gevher Nesibe Hospital. A conversation was done in a private room, reserved for them, on the purpose of the effectiveness of their siblings and mothers from the disease, their education about stres / anxiety direction; the effect of educational and nursing support on their anxiety level. This research is descriptive and semi-experimental one. Collection of the research data was come true by the help of the data collecting means, developed by the researcher in 3 levels. 1st level;“The Siblings and Mother-Ill Child Information”form including the introductory features information of all the siblings and parents“ State-Trait Anxiety for Children Inventory”for 9-13 years old siblings to measure their anxiety level and“ State-Trait Anxiety Inventory”for 14-18 years old siblings and mothers. 2nd level; a booklet, educational materials and information including nursing support, which is developed by the researcher, was given three times to the healty siblings and mothers in 7/15 ( in average 10 days ). 3rd level; after 30 days of the last education,“State-Trait Anxiety Inventory”was done to the mothers and the children as a last test. The analysis of the data gained from the resarch was calculated on the computer in the terms of the Student t Test ( Paired samples t Test ),Mann- Whitney U-Test, Wilcoxon Signed Ranks Test and %.