Aile içi bakım vericileri eğitmenin bağımlı yaşlıların evde bakım kalitesine etkisi
The Effect on quality of home care of dependent elderlies that the tradition family caregiver
  1. Tez No: 124227
  2. Yazar: DİLEK DAYANIR CİNGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Aile İçi Bakım Vericileri Eğitmenin Bağımlı Yaşlıların Evde Bakım Kalitesine Etkisi Dünyada ve Ülkemizde enfeksiyon hastalıkları yerini kronik hastalıklara bırakmakta, yaşlı ve dolayısıyla bağımlı nüfus artmaktadır. Yaşlı bakımında evde bakım hizmetlerinin payı ve önemi giderek artmakta; bu durum ailedeki bakım vericilerin eğitiminin yeniden ve daha kapsamlı bir şekilde ele alınmasını zorunluluk haline getirmektedir. Araştırma, aile içi bakım vericileri eğitmenin bağımlı yaşlıların evde bakım kalitesine etkisini ölçmek amacıyla tek gruplu deneysel araştırma olarak planlandı. Karaman il merkezinde basit rastgele yöntemle belirlenen bir sağlık ocağında Katz Bağımlılık ölçeğine göre bağımlı olan 48 yaşlı ve aile içi bakım vericisine Evde Bakım Kalitesi ölçeği ve Aile İçi Bakım Verici anketi Nisan 2003 'te ilk kez uygulandı. Bakım vericilere yaşlı bakımıyla ilgili eğitim yapıldı. Bağımlı yaşlıların yaş ortalaması 74.6 ± 8.4 (65-97) idi. Bağımlı yaşlıların tüm alanlardaki toplam 70 soruda olumlu durum puan ortalaması eğitim öncesi 43.40 ± 7.23, eğitim sonrası 44.25 ± 7.50 idi. Aile içi bakım vericilerin yaş ortalaması 49.6 ± 15.7 (23-87) idi. Aile içi bakım vericilerin 24 soruda aldıkları olumlu durum puan ortalaması eğitim öncesi 13.97 ± 2.07, eğitim sonrası 14.16 ± 2.14 idi. Yaşlıların bağımlılık alanlarından banyo yapma-kişisel hijyen, giyinme, tuvalete gitme, hareket etme, yemek yeme ve toplam puan ortalaması eğitim sonrasında eğitim öncesine göre daha yüksekti. Sonuç olarak, yaşlılara ve aile içi bakım vericilere sağlık profesyonelleri tarafından eğitim verilmesi yaşlı bakım kalitesine olumlu etki yapmaktadır. 44
Özet (Çeviri)
The Effect on Quality of Home Care of Dependent Elderlies That the Tradition Family Caregiver The infection disease in all around the world and in our country have been leaving their places to the chronic disease. As a result of this the number of the elder and dependent population is increasing. The importance and the share of the home care, is increasing day by day in care of older adults. This situation shows that the training of the family caregivers should be taken from the beginning in a wider comprehensive way. By this research We aimed to measure the effects on quality of home care of the dependent older adult of the training of their family caregiver To do this a mono group experimental research has been planned. The study has been done on 48 older people and their family caregiver according to Katz's Dependency Inventory with random sample method in an ordinary health center in Karaman city center. The improved quality of home care inventory and family caregiving questionnaire were first applied to the dependent elderlies and family care givers in April 2003. The family caregivers has been givenabout elderly care. The questionnaires were carried out again after 8 weeks from the first application. The age average of the dependent elderlies were 74.6 ± 8.4 (65-97).In 70 questions about different fields the positive points average of the dependent elderlies were: pre-training 43.40 ± 7.23; post-training 44.25 ± 7.50. The age average of the family caregivers were 49.6 ± 15.7 (23-87). In 24 questions the positive points average of the family caregivers were: pre-training 13.97 ± 2.07; post-training 14.16 ± 2.14. In the depended field of the elderlies like; bathing, personal hygiene, dressing, toilet, transferring, eating; total positive situation points average post-training higher than pre- training. As a results, to elderlies and to family caregivers to give training by the health professionals, that effects positive on quality of elderly care. 45