Tütün fabrikasında çalışan işçilerin tütün kullanım durumları, tütüne bağlı sağlık risk faktörlerine ilişkin risk algılamaları ve uygulamaları
Smoking status, perception and practising the risk factors related with tobacco in workers working in tobacco factory
- Tez No: 124235
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
l. OZET Bu çalışma tütün fabrikasında çalışan işçilerin tütün kullanım durumu, tütüne bağlı sağlık risk faktörlerine ilişkin algılama ve uygulamalarını araştırmak üzere karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışma İstanbul Tekel Sigara Fabrikası'nda çalışan 270 işçiyle yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, literatür bilgisi doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ve solunum fonksiyon testi cihazı kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizi bilgisayar ortamında yapılmış, yüzde dağılımları, ki- kare ve ANOVA testi kullanılmıştır. işçilerin %57,4'ünün her gün sigara içtiği, sigara içenlerin %81,9'unun da sigarayı bırakmayı düşündükleri belirlenmiştir. İşçilerin %85,2'sinin fabrikada çalışmaya bağlı sağlıklarında sorun yaşamadığı, %59,3'ünün fabrikada çalışmaya bağlı hastalıklara yakalanma riskini algıladığı, %7 1,1 'inin işyeri ortamının fiziksel koşullarından rahatsız olduğu, %83,8'sinin şimdiki sağlığım iyi olarak yorumladığı bulunmuştur. İşçilerin %75,2'sinin maske kullanmadığı, %63'ünün duştan yararlandığı, %90'ınm son bir yıl içinde hiç rapor almadığı, %6 1,5' inin de sağlık problemlerinde hemen doktora gittiği bulunmuştur. Çalışma kapsamına alman işçilerin FEVı P ortalamalarının 2,15+0,89, FEVı % ortalamalarının 60,13±22,44, FEVı/FVC P ortalamalarının 67,79+25,42 ve FEVı/FVC % ortalamalarının ise 84,18+32,29 olduğu görülmektedir. İşçilerin çalıştıkları bölümler ve sigara içme durumu ile solunum fonksiyon parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
2.SÜMMARY This study was planned as comparative definitive to investigate tobacco smoking status, perception and practising the risk factors related with tobacco in workers working in tobacco factory. The study was performed with 270 workers in Tekel Cigaret Factory in istanbul.Questionnaire developed by investigater using current literature and spirometry device were used to obtain data in this study. The analyzed of the data were performed in a computerised enviroment, percent distrabition, chi-square and AJNOVA tests were used in the study. It was determined that 57,4 % of the workers were smoking every day and 81,9 % of the smokers thought stopping smoking. It was found that 85,2 % of the workers did not have health problems related with working in the factory, 59,3 % of the workers perceived risk of getting diseases related with working in the factory, 71,1 % of the workers were disturbed by phsyical conditions of working place and 83,8 % of the workers interpreted their health as good. It was found that 75,2 % of the workers did not use masks, 63 % took a bath regularly, 90 % did not take medical certificate during last year and 61,5 % applied to doctor immediatdy after their health problems. The mean values of FEVi P, FEV, %, FEVı/FVC P and FEVi/FVC % were 2,15+0,89, 60,13+22,44, 67,79+25,42 and 84,18+32,29 respectively. There was no statistically significant differences for pulmonary function teşt results among workers according to their smoking status and sections their worked in.