Erken ve geç dönemde başlanan kanguru bakımının prematüre bebeklere ve annelerine etkisi
The Impact of kangaroo care on premature infants: Early or late?
  1. Tez No: 124234
  2. Yazar: NAZLI ÇİNDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER CİMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
1. ÖZET Erken ve Geç Dönemde Başlanan Kanguru Bakımının Prematüre Bebeklere ve Annelerine Etkisi Bu yan deneysel çalışmanın amacı; doğumdan sonra 2 - 6 gün arasında KB ( Kanguru Bakımı )'na başlanan bebeklerle ( erken dönem ); 7. gün ve sonrasında KB'na başlanan bebekler ( geç dönem ) arasında, fiziksel / fizyolojik fonksiyonların durumu ve annelerin KB'na yönelik duygu ve davranışları açısından fark olup olmadığını belirlemektir. Çalışma, 60 prematüre bebek ve anneleri ile gerçekleştirilmiştir. Bebeklerden 30'u erken KB grubu, 30'u geç KB grubuna yerleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacının literatür bilgileri ile oluşturduğu formlar kullanılmıştır. Her iki gruptaki bebekler, 5 günde 5 kez, KB esnasında fiziksel durumları / fizyolojik fonksiyonları yönünden değerlendirilmiş, annelerin KB deneyimlerine ilişkin duygu ve davranışsal tepkileri saptanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Pearson ve Fisher, student t testi, wilcoxon z testi, çift yönlü varyans analizi F testleri kullanılmıştır. Bulgular; her iki grup bebeklerin, 30 dakikalık KB seansı öncesinde ve sonrasında değerlendirilen vücut ısısı ve solunum sayılan arasında fark saptanmamış (p>0.05), ancak I. KB başlangıcındaki kalp atım değeri, KB sonundaki değerden yüksek bulunmuş olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( erken KB t= 2.1 10, p= 0.044; geç KB t=4.35, p=0.00). Her iki grup bebeklerin, I. ve V. KB başlangıcında ve sonunda ölçülen yaşam bulgusu değerleri, prematüre bebekler için belirlenen normal değerler ile uyumludur. Bu araştırmada, doğumdan 2 gün sonra başlanan kanguru bakımının, bebeğin fiziksel / fizyolojik durumunda olumsuz etki yaratmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY The Impact of Kangaroo Care on Premature Infants: early or late? The aim of this quasi-experimental study is to determine the difference between physical / physiologic functions of babies which started Kangaroo Care ( KC ) at 2nd - 6th days of birth ( early stage ) and after 7th days ( late stage ) and between mothers emotion and behaviors towards KC. The study was done on 60 premature newborns and their mothers. 30 of babies were involved in experiment group ( early stage KC ) and 30 were involved in control group ( late stage KC ). Data were collected by different forms which were developed by researcher. The babies in both groups have been evaluated first and fifth days of KC for their physical/physiological situations and the emotional and behavioural reactions of the mothers on the KC were noted. The results were evaluated by using Pearson and Fisher, Student's t-test, Wilcoxon's z-test, and F-tests. No difference on the body temperature and on the respiration rates of the both groups babies recorded before and after of KC were observed (p>0.05). The initial heart rate values of the first KC were higher than values which were measured at the end of first KC; and this difference were statistically significant ( early KC p= 0.044; late KC p=0.00 ). The vital parameters of both groups of babies, which were measured in the beginning of the first and fifth KC stages, were in normal values defined for premature newborns. In this study, it is found that the KC treatment starting after the second day of life does not make any negative effect on the physical/physiological conditions of the babies.