Takım sporcuları ile ferdi sporcuların psikolojik ihtiyaçlarının değerlendirilmesi
The appraise of physiological needing of personal and team players (sportsmen)
  1. Tez No: 69172
  2. Yazar: MEHMET ULUKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
88 ÖZET Bu çalışmanın amacı takım sporcuları ile ferdi sporcuların psikolojik ihtiyaçlarının değerlendirilmesini yapmaktır. Araştırmanın amacı için 1997-1998 öğretim yılında çeşitli üniversitelerde okuyan ferdi veya takım (n=95) sporcusu ile İnönü Üniversitesinde okuyan sporcu olmayan (n=104) toplam 199 öğrenciye Edwars Kişisel Tercih Envanteri uygulandı. Değerler aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum olarak sunuldu. Sporcu olmayanların karşılaştırılmasında t-testi, spor branşlarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Spor branşları arasında farklılığın kaynağının belirlenmesi için Schefee testi yapıldı. Çalışmamızın sonuçlan sporcularla sporcu olmayanlar arasında başarı, uyarlık, gösteriş, özerklik duygulan anlama, yakınlık, ilgi görmek isteme, başatlık, şefkat gösterme, değişiklik, dayanıklılık ve saldırganlık ihtiyaçları yönünden önemli farklar bulunmadığını göstermiştir. Ayrıca, sporcuların sporcu olmayanlara kıyasla karşı cinsiyetle olan ilişkilerinin daha düzenli olduğu ortaya çıkmıştır. Takım sporcularımı bireysel sporculara kıyasla gösteriş ve saldırganlık ihtiyaçlarını, bireysel sporcularında takım sporlarına kıyasla uyarlık ve kendini suçlama ihtiyaçlarının daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Takım sporcuları ile bireysel sporcular ve sporcu olmayanlar arasında başarı, düzen, özerklik, duygular, anlama, yakınlık, ilgi görme isteği, şefkat gösterme, başatlık ve değişiklik psikolojik ihtiyaçları bakımından önemli fark bulunamadı. Sonuç olarak, sporda üstün basan ile bazı kişilik özellikleri arasında ilişki olduğu ve bunun spor dallarına bağlı olarak da değişebildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The aim of this study was to evaluate psychological requirements of individual and team sportsmen. For the purpose of this study, Edwards Personal Questionnaire were applied on 95 university individual and team sportsmen and 104 students that were nonsportsmen from İnönü Universty during the period of 1997-1998 education year. Values were presented as mean, standard deviation, minimum and maximum. In the comparasion of sportsmen with non-sportmen, t-test analyze was used. One way ANOVA was made to compare sports branches. In addition, Schefee ter. were applied to determine the origin of differences among groups. When the groups :o be searched are examined in terms of the psychological needs, which ar in personality features, both sportsmen and non-sportsmen £zowed no difference in their. fearares of success, conformity, ostentation, independence, understanding the feelings, sympathy, wish of attacting interest, leadership, showing mercy, change, need of strength and bein aggressive. The needs of relsdonship with opposite sex in sportsmen according to nonsportmen was arisen more orderly than non-sportsmen to sportsmen. It was observed that the need of ostentation and being agressive c: team sportsmen is higher compared with individual sportsmen while the need of homing himself and conformity is higher for individual sportsmen compared with team members. When we consider other physicological needs, there wasn't found important differences between team sportsmen with individual sportsmen and nonsportmen. As we seen, in this research it was arisen there is relation be tween top success in sport and some personal speciality and this can be changed by sport branches. The statistics value of results were made. Results were comared with work results in lithography.