Ana-baba tutumlarının üniversite öğrencilerinin bağımsızlık, duyguları anlama, yakınlık, başatlık, kendini suçlama ve saldırganlık düzeylerine etkisi
- Tez No: 12425
- Danışmanlar: DR. GÜLDEN BİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
I ÖZET Bu araştırmada“demokratik”ve otoriter“ olarak algılanan ana-baba tutumlarının öğrenciler, bağımsızlık duyguları anlaşsa, yakınlık, başatlık., kendini suçlama ve saldırganlık düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 1987-1988 ders yılında Hacettepe üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencileri oluşturulmuştur. Araştırmada öğrencilerin bağımsızlık duygulara anlama. yakınlık, başatlık, kendini suçlama ve saldırganlık düşeyleri ”Edwards Kişisel Tercih Envanteri“ ile ana-babaların ”demokratik“ ve otoriter”tutuşları“Ana-baba Tutum ölçeği”ile ölçülmüştür. Ana baba tutumlarına göre oluşturulan öğrenci gruplarına bağımsızlık, duyguları anlama, yakınlık., basatlık, kendini suçlama ve saldırganlık düzeylerine ilişkin puanlama ortalamaları karşılaştırılmış, ortalamalar arası farkların önem denetimleri-t- testi ile yapılmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle sıralanabilir 1-âna-babalarını“demokratik”olarak algılayan öğrencilerin., bağımsızlık., duyguları anlama. yakınlık bayatlık düşeyleri ana-babalarını“otoriter'% annelerini ”demokratik“, babalarını ”otoriter“. annelerini ”otoriter babalarını“demokratik”olarak algılayan öğrencilerinkinden daha yüksek buna karşın kendini suçlamaII ve saldırganlık düşeyleri daha düşük çıkmıştır. 2-Âna-babaları“otoriter”olarak ' algılayan öğrencilerle, annelerini“demokratik”, babalarını“'otoriter”, annelerini“otoriter”,, babalarını“demokratik”olarak algılayan öğrencilerin bağımsızlık, duyguları anlama yakınlık başatlık, kendini suçlama t© saldırganlık düşeyleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. 3-Âna-babalarını“demokratik”olarak algılayan kıs öğrencilerle., ana-babalarını“demokratik”olarak algılayan erkek öğrenciler karşılaştırıldığında ve ana-babaları“otoriter”olarak algılayan kıs öğrencilerle., ana- babalarını“otoriter”olarak algılayan erkek öğrenciler karşılaştırıldığında, bağımsızlık, duyguları anlaşsa? yakınlık? başatlık;. kendini suçlama ve saldırganlık düşeyleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. 4 -Ana -babalarını“demokratik”olarak algılayan kıs öğrencilerle j ana-babalarını otoriter olarak algılayan kıs öğrenciler karşılaştırıldığında ve ana-babalarını“demokratik”olarak algılayan erkek öğrencilerle., ana- babalarını“otoriter”olarak algılayan erkek öğrenciler karşılaştırıldığında,“demokratik”aile kışları ve erkeklerinin- bağımsızlık duyguları anlaşsa,, yakınlık? başatlık düşeyleri 'daha yüksek buna karşın kendini suçlama ve saldırganlık düşeyleri dana düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY la this rsssarch, th© sffectsof parsata! attitudss, psrceivsd as“deaocratic”a&d“authoritarian”“ on the autO3îOîayr Intracsption, affiliation. dossinance., abasemeat- aad aggrsssioa IST©!S of the studeats ar© explorsd. Ih® undergraduat© stadents of FacultF of Iducatloar Hacatt©p® ünivarsity la 188T-1988 ar© the Subjects of this stedj. îa thla ressarch ths autonoısj P lntraceptionr affiiiatioar doainaacet abasesssat and aq.qr©ssioa Isvsls of.fch© stüdsnt-s wsr© sasasured b7 ”EdKards p©rson©I pr©£sr©a.cs scheduls“ aad th© ”Desocrstic“ aad ”Authoritariaa“ parsa- tai attltuıdss ??©r© asasursd by ”par©ntal Attitud©s Scale“. îh® stîidsnts warö grouped according to th®lr parsntal at.-fcitud®s and th©ir a”atoaoîa7; intracaptloa? affillatloa., doainaac:©? abaseaesıt aad aq^r©ssion levels wsra scored. Th©“f*”test was us®d to dstsrssliîs th© signifianc® of differencss of a-saas of stadeats. autonosaj-., iatracsptioa affillatîoîij dosaiaanc©? ©bas©îs©nt aad aqqrsssion acor@s coaing frosa tfcer© groups of faailiss. B®s«lts obtalned froıs this study caa b® susaaarisod as falloKS: î. The aut.oaomyP iatraceptioa, affiliation aadIV dominance levels of the students having“democratic parents ”* t^ere found to to® higher than th® students having“authoritarian parents”t“democratic aother- authoritarian father”,“democratic father-authoritarian mother”while their aboseaent and aqqression levels were found to be lower. 2 -Ho significant difference was found between th© autonosEv. intraception. affiliation, d©rainance3 abasement and aqqression levels of students having“authoritarian parents”,“democratic »other -authoritarian father”or“democratic father -authoritarian »other”. 3. No significant difference was found between the saaie and female students having either“deaocratic parents”or“authoritarian parents”when their autonomy,, intraception. affiliation., dominance., abasement and aq qression levels were oonpared. 4. The autonosav,, intraception,, affiliation? dominance levels of feaale and sale students having“democratic parents”were found to be higher than those of the fesaal® and ®aie students having“authoritarion parents”while their sbaseaeat and aqqression level® if@re> fo*aad to b© lower.