Kara Harp Okulu yabancı dil öğretmenlerinin eğitimde araç-gereç kullanımına ilişkin görüşleri
- Tez No: 12423
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırma, Kara Harp Okulu yabancı dil öğretmenlerinin eğitimde araç-gereç kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemek ve yabancı dil branşları ile görüşler arasında- anlamlılık düzeyinde farklılıklar olup olmadığını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri bu amaçları gerçekleştirecek olan bir anket ile toplanmıştır. Anketteki görüş ve ifadeler literatür taramasıyla belirlenmiş, uzman görüşleriyle kesinleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Kara Harp Okulunda görevli İngilizce, -Fransızca ve Almanca öğretmenlerinin tamamı olup sayı az olduğu için hepsi örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu iki bölümdür. Birinci bölümde mesleki ve kişisel bilgilerin yer aldığı anketin ikinci bölümünde öğretmenlerin öğretme-öğrenme ve iletişim süreçlerine, araç-gereçlerin özelliklerine ve kullanma esaslarına, araç-gereçleri tanıma ve önemine, araç-gereçlerin teknik özelliklerine ilişkin görüşlerini saptamaya yönelik toplam kırk sekiz önerme yer almıştır. Anketler elde değerlendirilerek toplanan veriler yüzde, aritmetik ortalama, genel ortalama ve ortalamalar arası“t”testi olarak çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulguları şöyle sıralanmıştır: --İÜ-'1. öğretme-öğrenme ve iletişim süreçlerine ilişkin îngiiizce-Fransızca, Fransızca-Almanca ve İngilizce-Âİ- manca öğretmenlerinin görüşleri arasında.05 anlamlılık düzeyinde fark bulunmamıştır. 2. Âraç-gereçlerin özelliklerine ve kullanma esas larına ilişkin îngiiizce-Fransızca, ingiiizce-Almanca, Fransızca-Almanca öğretmenlerinin görüşleri arasında.05 anlamlılık düzeyinde fark bulunmamıştır. 3. Araç-gereçieri tanıma ve önemine ilişkin ingi lizce, Fransızca ve Almanca öğretmenlerinin görüşleri arasında.05 anlamlılık düzeyinde fark bulunmamıştır. 4. Araç-gereçierin teknik özelliklerine ilişkin ingiiizce-Almanca öğretmenleri arasında.05 anlamlılık düzeyinde farklar bulunmuştur. 5. Anketteki 18, 19, 33. 37., 38, 40, 45 numaralı önermelere ilişkin ingiiizce-Fransızca, 7, 25, 35, 44, 45 48, 47 numaralı önermelere ilişkin ingiiizce-Almanca, 18, 18, 33, 38, 40, 44, 47 numaralı önermelere ilişkin Fransızca-Almanca öğretmenlerinin görüşleri arasında.05 anlamlılık düzeyinde farklar olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak öğretmenlerin anketteki ifadelere ilişkin görüşleri genelde istenilen doğrultuda görülmüş tür. Ancak araç-gereçleri tanıma ve özelliklerine iliş kin görüşlerle teknik özelliklerine ilişkin görüşler is tenilen düzeyden düşük olarak bulunmuştur. -iv-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine the opinions of foreign language teacners related to materials which are used in educational field and to compare the opinions of foreign language teachers at different branches such as English, French and German. Data, which were used for above mentioned purposes, were collected in an questionnaire. Opinions, statements and expressions, in the questionnaire, were collected by literature research and gained def initiveness by specialists.The population of the research is the foreign language teachers in English, French and German branches, in War Academy. The content 'of the population was so enough that it was possible to take and examine each datum. Questionnaire was composed of two sections. In the first section, there is information related to foreign language teachers, that is, information related to their profession and personal characteristics. In the second section, there are 48 expressions which are the opinions of foreign language teachers related to teaching- learning process and communication periods..peculiarities, recognition,, importance, ' using rules and technical specifications of educational materials. Data were expressed as %( percent) arithmetical, average, general average. By means of these data, it was reached to result by using“t”test. -v-Result of this research car; be summarized as follows : I. In the opinions related to teaching-learning process and communication periods, in English-French, English-German and French-German branches, there is no significant differance.05 level. 2. In the opinions related to using rules and peculiarities of educational materials in English- German and French-German branches, there is no significant differance.05 level. 3. In the opinions related to recognition and importance of educational materials in English, German and French branches there are no significant differences. 05 level. 4. In the opinions related to technical specifications in English-German, French-German there are significant differences.05 level 5. In questionnaire, the expressions numbered by 18, 19, 33, 37, 40, 45 in English-French branches, the expressions numbered by 7, 25, 35, 44, 45, 46, 47 in English-German branches, and the expressions numbered by 18, 18, 25, 30, 38, 40, 44, 47 in French-German branches, there are significant differences.05 level. As a result, the opinions of foreign language teachers related to questionnaire, generally, were at the desired levels. However, opinions related to acknowledgment..peculiarities and technical specifications of educational materials were below desired levels. -vi-