Batı Anadolu'da Hellenistik-Roma dönemlerinde bahçe mimarisi
The garden architecture in west Anatolia at Hellenistic and Roman periods
- Tez No: 210992
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Archeology, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bahçe mimarlıgı açısından yüksek estetik degere sahip ve bitki örtüsü bakımından da oldukça zengin olan Hellenistik ve Roma Dönemi bahçeleri antik çagların önemli bahçeleri arasında yer almaktadır. Bahçe mimarlıgının resim, heykel ve mimari gibi güzel sanatlardan daha az yasayan (ephemeral) bir sanat olusu, antik uygarlıklara ait bahçelerin veya onlara ait izlerin günümüze kadar ulasmasını güçlestirmistir. Son yüzyılda yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkartılan duvar resimleri ve kabartmalarda resmedilmis bahçe tasvirleri ve bahçelerle ilgili mimari veriler artmaya baslamıstır. Kabartmalar ve duvar resimlerinde vurgulanan tasvirler gerçege çok yakın resmedilmislerdir. Bu anlatımlar sayesinde antik dönem bahçe mimarisi hakkında elde ettigimiz bilgiler artmıstır. Ve yine son 40 yılda arkeobotanik çalısmaların hız kazanmasıyla, arkeolojik kazılardan alınan toprak örneklere uygulanan polen ve karbon analizleri sonucunda, antik çaglara ait pek çok bitki kolaylıkla teshis edilebilir hale gelmistir. Bu tez çalısmasında, Hellenistik ve Roma Dönemleri basta olmak üzere, antik Akdeniz uygarlıklarına ait kazılar sonucu ortaya çıkartılan bahçelerle ilgili önemli vazo resimleri, duvar resimleri ve kabartmalar bir katalog haline getirilip antik çag bahçe mimarlıgına ısık tutulmaya çalısılmıstır. Bilinen bu örneklerin yanında konuyla baglantılı antik çag aktarımları ve modern literatür dikkatle incelenmis ve yorumlanmıstır. Ayrıca yapılan arkeolojik bahçe arastırmaları ve kazıları sonucu çıkartılan materyaller de katalogda degerlendirilmistir. Bu çalısmaların ısıgında, Helenistik ve Roma Dönemleri'ne ait Efes Yamaç Evleri'nin peristyl ve atrium bahçeleri model seçilerek, antik çag bahçeleri mimari yapısını canlandırmak amacına yönelik restitüsyon denemesi yapılmıstır. Ayrıca bu bahçelerin bilgisayar ortamında üç boyutlu modelleri de hazırlanmıstır. Restitüsyon çalısmasında, Hellenistik ve Roma Dönemleri villa bahçelerinin gösterisli ve estetik kaygılar tasıyan bahçeler olarak tasarlandıgı göz önüne alınmıstır. Bu dönemlere ait bahçelerin bu derece üstün olmalarının sebebi; dönemin bahçe sanatçılarının ve ziraatçılarının bahçe teknikleri bakımından son derece ileri düzeyde olmalarıdır. Bahçe mimarisinde kullanılan bitkilerin çesitliligi, bitki türlerinin o dönemlerde çok iyi tanındıgı ve onlardan en iyi sekilde faydalanıldıgını göstermektedir. Romalılar kurdukları büyük imparatorlugun gücünü göstermek amacıyla yaptıkları muhtesem mimari yapıların yanında onları tamamlayan bahçelere de büyük bir önem vermislerdir. Bütün bu özellikler yapılan restitüstyon çalısmasına ısık tutmus ve bütün bu verileri içinde bulunduran bir tasarım yapılmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
The gardens of Hellenistic and Roman period which, in term of gardening, had high aesthetic value and rather than rich plant diversity are considered among the most important gardens of antiquity. Gardening, being one of the arts less lasting then any other art branches, such as paintings, sculpture and other architectures in general, (ephemeral) has always made it difficult for the gardens of ancient times and their traces to last until today. The garden paintings and related architectural data brought to light by archeological excavations during the last century have been increasing. These themes of the wall pictures and reliefs, do illustrate the truth about the gardens almost perfectly. By means of these descriptions, we now have more information about the landscape architecture of the ancient times. Again, as there has been a rapid increase during the last 40 years in the archaeobotanical studies, many of the plants of the ancient times are been described very easily by using pollen and carbon analyses in the soil samples taken during the excavations. The aim of this study, is to shed light on ancient landscape architecture through the catalogue consisting of important vase and wall paintings and reliefs emerged from the excavations of ancient Mediterranean civilizations; particularly of the ancient Greek and roman civilizations. Besides these, as well as modern literature on this matter, have all been studied and evaluated with great attention. Additionally, the materials obtained from garden studies and excavations have been evaluated in this catalogue. In the light of these studies, restitution experiments have been done in order to re-create the architectural structure of ancient gardens by taking the peristyl and atrium gardens of Ephesus Slope Houses as a model. Furthermore, by using computer systems, the three dimensional models of these gardens are also prepared. In this restitution study it is considered that the villa gardens of Hellenistic and Roman period were designed in an impressive way and with aesthetic concern. The reason why the gardens of this period were so excellent is that the garden artisans and agriculture engineers of this period were highly skilled in terms of gardening techniques. The diversity of plants used in landscape architecture shows that varieties of plants were known very well and they were highly utilized. The Romans gave considerable importance to the gardens of the impressive architectural structures which were aimed to show the power of their great empire. All these features shed light on this restitution study and an effort is made to prepare a project which includes all these data.