Farklı kronik hastalığı olan ergenlerin öz bakım güçlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 124262
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışma, kronik hastalık tanısı ile izlenen(astım, diyabet, hemofili, kronik böbrek yetmezliği) 15-21 yaş grubundaki ergenlerin öz-bakım güçlerini saptamak amacıyla tanımlayıcı, karşılaştırmalı olarak planlanmıştır. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi Pediyatrik Endokrin, Hematoloji, Allerji poliklinikleri ve hemodiyaliz ünitelerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına 01.07.2002- 30.10.2002 tarihleri arasında olasılıksız örneklem yoluyla, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi Pediyatrik Endokrin, Hematoloji, Allerji poliklinikleri ve hemodiyaliz ünitelerinde izlenen 30 astım, 30 diyabet, 30 hemofili, 5 kronik böbrek yetmezliği tanılı ergen alınmıştır. Kronik böbrek yetmezliği tanılı ergenlerin örneklem sayısı araştırma süreci boyunca tamamlanamadığı için, bu grup kısıtlı örneklem olarak alınmıştır. Veriler ergenlerle yüzyüze görüşülerek gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kronik hastalığı olan ergenlerin tanıtıcı bilgilerim içeren anket formu(Ek I), Hastalık Formu(Ek H) ve Öz-Bakım Gücü Ölçeği(Ek m) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımları, Ki-kare testi, Oneway anova testi, student t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan astımlı ergenlerin %33.3'ü kadın, %66.7'si erkek; diyabetlilerin %46.7'si kadın, %53.3'ü erkek; hemofilililerin tamamı erkek, kronik böbrek yetmezliği tanılı ergenlerin %20.0'ı kadın, %80.0'ı erkektir. Konik hastalığı olan ergenlerin yaş ortalamaları 17.3 1+2.06 bulunmuştur. Hastalık grupları ile öz-bakım gücü arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Astım tanılı ergenlerin öz-bakım gücü puan ortalaması 96.06±16.63, diyabet tanılı ergenlerin 98.00±11.01, hemofili tanılı ergenlerin 93.10il4.51, kronik böbrek yetmezliği tanılı ergenlerin 105.00110.48 bulunmuştur. Hastalık grupları ile öz-bakım gücü arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been planned as a comparative and descriptive research in order to fix the self-care angecy of adolescents in 15-21 ages in regards of asthma, diabetes, homophilia, chronic renal deficiency. The research has been executed at the pediatric endocrine, hematology, allergy polyclinics and haemodialysis units of Ege University Facult of Medicine Research and Application Hospital. By means of nonprobabilty simpling during 01 July 2002- 30 Oct. 2002, 30 asthma, 30 diabetics, 30 hemophilia and 5 chronic renal deficiency adolescents at the pediatric endocrine, hematology, allergy polyclinics and haemodialysis units of Ege Universty Facult of Medicine Research and Application Hospital were taken into study. As the sampling number of adolescents with chronic renal deficiency could not be completed during research, this group took limited sampling. By discussing face to face after giving necessary explanations results were collected. In this research, the inquiry form(Enc: 1) covering information for adolescents with chronic illness, Patient Form(Enc: 2) and Self-Care Efficacy Scale(Enc: 3) were used. In evaluation of data, number, percentage distribution, Q-square test, Oneway Anova and Student t test were used. Of the participants, 33.3% of the adolescents with asthma was female and 46.7% was male. 46.7% of diabetics was female and 53.3% was male. Adolescents with hemophilia were all males. 20% of adolescents with chronic renal deficiency was female and 80% was male.The age average of adolescents with chronic illness was found as 17.31±2.06. No meaningfull correlation was found between patient groups and self-care agency. The average score of self-care agency of adolescents with asthma was found as 96.06+16.63, diabetics were found as 98.00+11.01, adolescents with hemophilia was found as 93.10+14.51, adolescents with chronic renal deficinecy was found as 105.00+10.48. No meaningfull correlation was found between patient groups and self- care agency.