Pelvik destek yapıları bozulan ve bozulmayan kadınların stresle baş etme düzeylerinin belirlenmesi
Studying the levels of coping with stress in women who have impaired and unimpaired pelvic support structures
- Tez No: 124269
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, Pelvik destek dokusu bozulan ve bozulmayan kadınların RÖGÖ kullanılarak stresle baş etme düzeylerini belirlemek genel amacı doğrultusunda tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 15 Mayıs-31 Ağustos 2003 tarihleri arasında, Aydın ili, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesi Kadın Hastalıkları ve Polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 15 Mayıs-31 Ağustos 2003 tarihleri arasında polikliniğe başvuran en az ilkokul mezunu ve araştırmayı kabul eden tüm kadınlar oluşturmuştur. Araştırma kapsamına pelvik destek yapılan bozulan 30 kadın, pelvik destek yapılan bozulmayan 30 kadın alınmıştır.Araştırmanım verileri kadınların tanıtıcı özelliklerini ve pelvik destek sistemine ilişkin anket formu ve stresle baş etme düzeylerini ölçmek için Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, tek yönlü varyans analizi, ileri analiz Bonferroni testi ve ki kare testi kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesiyle şu sonuçlar elde edilmiştir:67 Pelvik destek yapıları bozulan kadınların stresle baş etme puan ortalamaları 83.4 olarak saptanmıştır.Pelvik destek yapıları bozulmayan kadınları stresle baş etme puan ortalamaları 146.3 olarak saptanmıştır. Pelvik destek yapılan bozulan ve bozulmayan kadınların stresle baş düzeyini etkileyen etmenler incelenmiştir; Pelvik destek sistemi bozulan kadınlarda gelir durumu, gebelik sayısı, doğum sayısı, müdahaleli doğum sayısı etkili stresle baş etme düzeyi üzerine etkili olarak saptanmıştır. Ülkemizde kadınnın sağlığının düzeyinin yükseltilmesi için onlara sağlık eğitimi vermek gerekmektedir.Eğitim verilecek olan konular özellikle aile planlaması, düzenli jinekolojik muayenenin önemi vs. gibi konularda olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out desripively in order to determine the levels of coping with the stres in women who had impaired and unimpraid pelvic support structures by using a'Xearnt Strength Scale". This research was carried out descriptively in order to determine the levels of coping with stress of women with impaired and unimpaired pelvic support structures.lt was conducted in Gynecology and Maternity Polyclinics of Adnan Menders university Research and Application Hospital, City of Aydın between the dates of 15 May-31 August 2003.The scope of the research comprised of 296 women who were at least elemantery school graduates, who referred to polyclinic between the dates of 15 May- 31 August 2003 and accepted to participate in research. In the scope of research as samples 30 women with impaired pelvic support and another 30 women with unimpaired pelvic support were includede.The data of the research were collected by a survey form related to pelvic support system and descriptive features of women and a Learnt Strength Scale was used in weighing then- levels of coping with stress. During assessment of data obtained the following tests were used; the importance of difference between two averages, one-way variance analysi advanced analysis Bonferroni and chi-square. In the evaluation of data collected the following results were achieved; mean of scores that women with impaired pelvic support69 structures received from coping with stress was 83.4, whereas of those women with unimpaired pelvic support structures was 1 46.3. The factors affecting the mean scores received from coping with stress by women with impaired and unpaired pelvic support structures were also studied and determined that in women with impaired pelvic support structures were also studied and determined that in women with impaired pelvic support structures the income status, number of pregnancies, number of childbirth, number of intervened- childbirth were affected.But in women with unimpairede pelvic support structures an effective factor was not detected. In Turkey health trainings have to be provided to the women in order to promete their level of health.These trainings should be especialy on issues such as family planning, the importance of regular gynecological examination, etc.