Türk bankacılık sistemi ve kalkınma ve yatırım bankaları grubunun karşılaştırmalı kaynak-kullanım analizleri (1980-1988)
- Tez No: 12428
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN MORGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
sı ÖZET Ekonomik kalkınmanın en önemli ön şartlarından biri, ekonomide uzun vadeli finansal kaynakların temini ve arttırılması olmaktadır. Bu tür kaynaklara olan ihtiyacın karşılanması, gelişmekte olan ülkelerde, ekonominin yapısal yetersizlikleri ve az gelişmiş mali piyasaların yarattığı engeller nedeniyle, çözümü son derece güç bir sorundur. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'de, ekonomik kalkınmanın finansmanında en önemli role sahip mali kurumlar, esas olarak 1950 yılından sonra ortaya çıkmış ve gelişme göstermiş olan Kalkınma Bankaları'dır. Bu kuramların. 1980 yılından sonra ekonomide serbest piyasa mekanizmasına dayalı, dışa açık bir yapılanmayı amaçlayan ekonomik politikalar ve bu yönde alınan kararlarla ilgili olarak, mevcut yapılarında bazı önemli işlev sel değişiklikler olmaya başlamıştır. Türkiye'de sermaye piyasası ve kuramlarının sistemli ve düzenli bir gelişim gösterememesi nedeniyle, uzun yıllar mali sistem ve piyasalar, bankacılık sektörünün etkisinde gelişmiştir. 1980 yılından sonra ise sermaye piyasası ve kurumlarına işlerlik kazandırmak amacıyla hızlı bir şekilde yapılan düzenlemeler, dönemin son yıllarında mali kurumlar üzerinde etkilerini göstermeye başlamıştır. Bu etkilerin en önemlilerinden birisi de, Yatıran Bankacılığı yönünde görülen gelişmelerdir. Türkiye'de bankacılık sektörü üs Kalkınma ve Yatırım Bankalarının kaynak (pasif) ve kaynak kullanım (aktif). yapılarına ilişkin olarak karşılaştırmalı analizlerden elde edilen sonuçlara göre, sektörde son derece küçük pazar paylarına sahip bu kurumların, 19801i yılların sonlarına doğru olumsuz yönde bas gelişmeler göstermektedir. Ancak son yıllardaki gelişmelere ve genel olarak sektörde yapılan düzenlemelere göre, 19901ı yıllarda yatırım bankacılığı yönünde gelişmelerin daha hızlanarak devam edeceği beklenmektedir. Ancak bu beklentilerin gerçekleşmesinde, ekonomik konjonktür ve sermaye piyasasındaki gelişmeler en önemli belirleyiciler olacaktır.
Özet (Çeviri)
sv SUMMARY One of the most important pre - conditions of economic development is to getting long - term financial resources and to increasing them in an economy, in developing countries, to cover like these financial needs, because of created barriers by the structural economic inefficiencies and least developed financial markets; solution is not so easy problem. As a developing country, in Turkey, financial institutions which have a principal role in financing economic development, are development banks that in fact arised and seemed to be progressed after İ950. After 1980, in relation to impressions of economic politics which are based on liberal market mechanisms and aimed to industrialize in by means of exportation, some important functional changes have been started in these institutions' existent structures. In Turkey, financial system and markets have grown up in the effect of banking sector in long time, because of capital market and it's organizations couldn't be progress sistematicaîiy and regularly. After Î98Ö, arrangements which are done fastly with the aim of getting to be functional capital market and it's institutions have started to seem their effects on the other financial institutions in the last years. Also, one of the most important of these effects is progresses in a way of investment Banking. According to the results which are obtained from comparatively analysis with regard to between overall banking sector and development and investment banks' assets and liabilities' structures in Turkey, are seemed that development and investment banks which have owned extremely low market shares are come up to the negative direction in the 1980's last years. But according to the progresses in the last years and general arrangements which are done in sector is expected that these progresses to the direction of investment banking will be go on more accelerated in the 1990s". However, in the realization of these expectations, economic conjuncture! fluctuations and progresses in the capital markets will be most important determinants.