Bölgemizde testis tümörü oluşumunda rol alması muhtemel faktörlerin literatür eşliğinde değerlendirilmesi ve bölgeye has farklılıkların araştırılması
- Tez No: 124285
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM ÖZMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
3.0ZET: Daha önce testis tümörüyle ilgili olarak etiolojik çalışmanın yapılmadığı bölgemizde, bir ön çalışma olarak testis tümörü oluşumunda rol alması muhtemel faktörlerin literatür eşliğinde değerlendirilmesi yapılarak ve bölgeye has faklılıklar araştırıldı. Bu düşünce ile, daha önce Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği, Van Devlet Hastanesi ve Van SSK Hastanesi Üroloji Kliniği'nde tanı konmuş olan 35 testis tümörlü hasta Ağustos 1999 ile Ağustos 2003 yıllan arasında kliniğimizde kontrolü esnasında çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak Genel cerrahi, Ortopedi, Göz, KBB, Dahiliye bölümlerinde yatan ve hiçbir ürolojik yakınması ve malign hastalığı olmayan yaşlan testis tümörlü hastalar ile uyumlu olan hastalar seçilerek alındı. Hazırlanan bilgi formları her olgu sorgulanarak dolduruldu. Sonuçta yapılan bu ön çalışmada bölgemizde testis tümörü gelişiminde inmemiş testis ve travma öyküsü -literatürle uyumlu olarak- istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, literatürden farklı olarak sosyoekonomik durum, nonspesifik orşit öyküsü ve eğitim seviyesi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY: In this preliminary study, we aimed to investigate etiological factors for development of testis tumor by the guidance of the literature data and to search for the possible local differences unique to our region where there was no previous study on the subject. For this purpose, 35 patients diagnosed with testis tumor in urology clinics of Yüzüncü Yıl University Hospital, Van State Hospital and Van SSK Hospital were recruited into the study during their follow-up in our clinic between August 1999 and August 2003. The control group was selected from age-matched subjects admitting to clinics of general surgery, orthopedics, eye diseases, ENT and Internal medicine for any other disease without any urological complaint or a malignancy. A questionaire was completed by each patient and the controls. As a result, our preliminary study revealed that undescended testes and history of urogenital trauma had a statistically significant association with the development of testis tumor in accord to the literature data. We failed to show an association with socioeconomical and educational status, and history of non-specific orchitis in contrast to previous reports.