Van yöresinde kadın ve çocuğa yönelik aile içi şiddet
  1. Tez No: 124284
  2. Yazar: MUSTAFA HAKİ SUCAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Van bölgesinde yaşayan kadın ve çocukların maruz kaldıkları aile içi şiddetin boyutunu, tipini, sıklığını ve kadınların şiddete bakış açılarını çeşitli yönleriyle ortaya koymak için planlanmıştır. Çalışma 513 evli kadın üzerinde anket aracılığı ile yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak yürütülmüş, kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırma kapsamına giren kadınların %75.4'ü aile içi şiddete maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Kadınların %64.9'u sözel şiddete, %55.8'i ekonomik şiddete, %52.4'ü fiziksel şiddete, %38.8'i ise cinsel şiddete maruz kalmakta idi. Şiddetin hiçbir şekline maruz kalmayanların oranı ise sadece %24.6 idi. Kadınlara fiziksel şiddet %78.4 oranında eşleri tarafından uygulanmakta idi. Yine bu kadınların %20.4'ü sık sık, %47.2'si ara sıra, %32.3'ü ise çok az sıklıkta fiziksel şiddete maruz kalmakta idiler. Şiddete maruz kalan kadınlar; daha yaşlı, ilk evlenme yaşı düşük, evlilik süresi uzun, daha çok sigara içen, eğitim düzeyi daha düşük, eşi alkol kullanan, ekonomik sıkıntı çeken, çocukluğunda şiddete maruz kalmış, aileleri kalabalık ve çocuk sayısı fazla olan kadınlardı. Şiddete maruz kalan kadınlar şiddeti onaylamaya eğilimli idiler. Çocuğa yönelik aile içi şiddet oranı %70.4 idi. Çocuklar %29 ailede sadece anne, %4.6 ailede sadece baba ve %37.1 ailede ise hem anne hem de baba tarafından fiziksel şiddete maruz kalmakta idi. Çocuğa şiddet uygulayanlar; kendi ebeveyninden fiziksel şiddet gören, öğrenim düzeyi düşük, çocuk sayısı fazla olan ve kendisi şiddet gören kişiler idi. Araştırma sonuçları kadın ve çocuğa aile içinde uygulanan şiddetin çok yüksek seviyelerde olduğunu göstermektedir. Şiddetin önlenebilmesi için; gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı, eğitim ve ekonomik seviye yükseltilmeli, halk bilinçlendirilmen, konuyla ilgili tüm birimler koordine edilmeli, eğitim ve alt yapı eksiklikleri giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to investigate and to evaluate the dimension, type and frequency of the domestic violence to which children and women living in Van region were subjected, and also to understand the women's point of view to the domestic violence. This cross-sectional study was done on 513 married women who were subjected to questionnaire by using the face to face method. 75.4% of women included in the study were declared that they were subjected to domestic violence. 64.9% of women were subjected to verbal violence, 55.8% economic violence, 52.4% physical violence and 38.8% of them were subjected to the sexual violence. The frequency of women who were not subjected to any type of violence was only 24.6%. Physical violence to women was applied by their husbands was at the range of 78.4%. Of these women, 20.4% frequently, 47.2% rarely and 32.3% very rarely were subjected to physical violence. Women who were subjected to violence are older, younger married, having longer marriage time, economically suffering, subjected to violence when she was a child, living in crowded family and having so many children. Women who were subjected to violence had a tendency to approve the violence. The range of domestic violence to children was 70.4%. Children were subjected to physical violence from only their mother 29%, from only their father 4.6% and from both their parents 37.1%. People who are applying violence to children are those who had been subjected to violence by their parents when they were young, less educated, having so many children and also they themselves are still subjected to violence. According to the study, the domestic violence applied to women and children is in higher levels. To prevent the violence; needed legal regulations should be done, educational and economical level should be increased, the public should be coordinated and also educational and sub structural deficiencies should be solved.